yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Yağmur Yapan "Bakteri Hücreleri" Üzerine Bir Araştırma

Buz kristallerini yakalayan, yağmur yapan "bakteri hücreleri."

Bulutlardaki buz oluşumu, kar ve yağmurun meydana gelme sürecinde önemlidir. Son günlerde yağış oluşumuyla ilgili bir yapılan bir araştırmaya göre, LSU da Biyoloji bilimleri doktoru olan  Brent Christner, yağış oluşumunda bakterilerin ve biyolojik hücrelerin etkisine dair bir kanıt buldu.

Buna göre, bakteriler ve biyolojik hücreler, buz oluşumunda hem yerel hem de küresel yağışlarda katalizör olarak daha etkilidirler. "Yağmur yapan bakteri" olarak da isimlendirilen ; buz çekirdeği oluşturabilen bakteriler, su döngüsünü etkileme hususunda ve bulutlarda donma olayının başlamasında önemli olabilirler.

Bu bulgular, atmosferdeki buz çekirdeğinin bilimsel olarak anlaşılmasına büyük katkıda bulunmuştur. Bu bulgular, "Proceedings of the National Academy of Sciences" da yayınlanmıştır.

Christner'in takımında, LSU'nun Deneysel İstatistik Bölümü'nden Kevin McCarter, Rongman Cai ve Montana State Üniversitesi'nden ve Fransa'daki INRA'dan meslektaşları bulunmaktadır. Bu takım yağışlarda bulunan, buz çekirdekleştirici bakterilerin varlığını önceden kanıtlamışlardı. Ancak her nasılsa  bu olayın meydana gelişi açıklanamamıştı. Christner, bu sorunu çözmek için yaptıkları çalışmayla ilgili şunları söylüyor:

"Yağışlardaki  aerosollerin bileşimi ile biyolojik buz çekirdeği arasındaki korelasyonu inceledik. Aerosollerin kimyasal bileşimi, bu olayın başlangıcı hakkında bizlere bilgi verdi. Ayrıca biyolojik buz çekirdeğinin ortaya çıkabileceği potansiyel ortamlar hakkında da ipuçları yakaladık." Christner şöyle devam ediyor:

"Bizim modellerimiz, göreceli olarak az sayıda değişkenleri kullanarak, yağışlardaki biyolojik buz çekirdekleştiricilerini ve hücrelerin konsantrasyonlarını tam olarak gösterebilir. Elde edilen veriler, atmosferdeki biyolojik buz çekirdeğinin nasıl bir yayılım gösterdiğiyle ilgili ilk ipuçlarını veriyor.Böylece bu verileri kullanarak diğer durumlarda oluşacak  miktarı  öngörebiliriz."

Christner arştırma sonuçlarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

"Araştırma, bitki örtüsü ve toprakların bazı coğrafi bölgelerde atmosferde bulunan biyolojik buz çekirdeği için önemli bir kaynak olduğu sonucuna vardı. Buz çekirdeği oluşturan bakteriler, Antarktika kadar uzak bölgelerin kar örtüsünde saptandığı gibi, okyanuslarda da bulunabilirler veya alternatif olarak atmosferde geniş mesafeler kat etmiş olabilirler. Atmosfer, global ölçekte mikrobik dağılım için etkili bir kanaldır."

En çok  bilinen buz çekirdekleştiren bakteriler, bitki patojenleridirler.Bu patojenler  bitkilerde donma hasarı ve hastalıklara sebep olan mikro organizmalardır. Christner'e göre, Pseudomonas syringae, gibi buz çekirdekleştiren bakterilerden kaynaklanan tarımsal kayıplar, çoğu kez ABD'de, senede 1 milyar doları geçmektedir. Bu nedenle bakterilerin ekinler üzerindeki etkilerini azaltmak için onların yayılım yollarını anlamak gerekmektedir. Bazı bitki bakterileri için yağışlar aracılığıyla yayılma, yaşam döngüsünün çok önemli ve kritik bir halkasıdır. Çünkü bu onlara yeni konaklar edinme imkanı tanır. Christner, açıklamalarını şu şekilde sonlandırıyor:

"Önceki çalışmalar, mikroorganizmaların  bulutlarda metabolize olup ve büyüyebileceğini göstermişti. Ki bu da atmosferin bir yaşam ortamı olarak değerlendirilebileceği anlamına gelmektedir. Bulutlarla taşınan mikroorganizmaların, buz çekirdekleştiriciye dönüşmeleri ve sonra da yağmur veya karla toprağa geri döndürülmeleri muhtemeldir. Bu durum, gelecekte ki araştırmaların ortaya çıkarabileceği çok heyecan verici bir olasılıktır."

Güncelleme: 07/02/2009
Kaynak: "Potential Sources Of 'Rain-Making' Bacteria in the Atmosphere Identified",
sciencedaily, Çev. Şerife Bayraktar, yaklasansaat.com, 20/11/2008.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat