yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Patates Cipsi: Kanserojen "Akrilamid"i Kanda Biriktiriyor

Uzun süreli patates cipsi tüketiminin, kanserojen akrilamid maddesinin, kanda birikmesine neden olduğu bildirildi.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Biyokimya Klinik Şefi Prof. Dr. Necat Yılmaz, doğal beslenmenin, sağlığı korumanın en kolay ve ucuz yolu olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Yılmaz, doğal beslenme konusunda kendilerini destekleyen son bir çalışmanın İsveç ve Polonyalı araştırmacılar tarafından yapıldığını ve "American Journal of Clinical Nutrution" isimli derginin, 2009 Ocak sayısında yayınlandığını söyledi. Prof. Dr. Yılmaz, bu araştırmanın, patates cipsi gibi çok yaygın olarak tüketilen yiyeceklerin, sağlığa nasıl zarar verdiğini gösterdiklerini ifade etti.

Araştırmacıların, yetişkin 40 sağlıklı insana, 4 hafta boyunca 160 gram patates cipsi yedirdiğini, bu miktar cipsin içinde 157 miligram akrilamid maddesi olduğunu kaydeden Prof. Dr. Yılmaz, şöyle dedi:

''Akrilamid, sık tüketilen birçok yiyecekte bulunan bir molekül olup; en fazla kızarmış patates ve mısır gevreğinde bulunur. Dört hafta sonrasında, araştırmaya katılanların kanlarında akrilamid birikimi olmuştur. Ayrıca iltihaplanmaya yol açan hs-CRP, IL-6 ve oksijen radikallleri artmıştır. Ayrıca kanda iltihabi reaksiyonlara cevap olarak, beyaz kan hücrelerinin aktivasyonu da artmıştır.''

Prof. Dr. Yılmaz, akrilamidin, yüksek ısıda besinlerde çıkan vücuda zararlı kimyasal bir madde olduğunu; yüksek ısıda, protein ile şekerin kimyasal reaksiyona girip, akrilamid'i doğurduğunu vurgulayarak:

''Bu madde, plastik sanayiinde kullanılıyor. Sigarada, kansere yol açtığı sanılan maddeler, arasında akrilamidde bulunuyor'' diye konuştu.

İltihabi reaksiyonların; kalp krizi, kanser gibi birçok hastalığın sebeplerinin başında geldiğini, çocukların daha küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirilip; onlara örnek olunması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Patates cipsi; kalp rahatsızlıkları, obezite ve kanser riskini artırıyor. Çocukların geleceğini karartıyor. Dünya Sağlık Örgütü ile Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu'na göre, bir yetişkinin günde en fazla 6 gram tuz alması, 65 gram yağ tüketmesi gerekiyor. Yani günde 2 paket cips yiyen bir çocuk, bu oranları fazlasıyla aşıyor.

"Tüm çocukların bayıldığı patates cipsi, aslında bu minik vücutlar için zehirden farksız. Bu iki kurumun uzmanlarına göre, günde ortalama 2000 bin kalori alan bir yetişkinin, en fazla 65 gram yağ tüketmesi gerekiyor. Üstelik bu toplam yağ miktarının içinde, kalbe zararlı olan doymuş yağ oranının 20 gramı aşmaması gerekiyor. Sigara kadar tehlikeli olan trans yağların ise, hiç tüketilmemesi gerekiyor.''

Türkiye'de satılan patates cipslerinin üzerinde, hangi oranda doymuş ve trans yağ kullanıldığı bilgisinin yer almadığını kaydeden Prof. Dr. yılmaz, şunları söyledi:

''Ancak İngiliz Kalp Vakfı'nın (BHF) verilerine göre, 100 gramlık patates cipsindeki doymuş yağ oranı 10, trans yağ oranı ise 3 grama kadar çıkabiliyor. Tuz oranı da 3 grama kadar yükseliyor. Bir başka deyişle, günde 100 gramlık iki paket cips yiyen bir çocuk, aslında bir yetişkinin alması gereken yağ ve tuz oranını tüketmiş oluyor.

ABD'deki California Üniversitesi'nin araştırmasına göre de, doymuş yağ tüketimi günlük 20 gramı aştığında obezite riski % 80 ve kalp rahatsızlıklarına yakalanma riski % 60 yükseliyor. Trans yağ ise damarlarda tıkanmaya yol açarak, kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini 2 kat artırıyor. Patates cipsinin, yağda kızartılması sırasında ortaya çıkan kanserojen akrilamid adlı maddenin kanda birikmesine neden olduğu artık biliniyor.''

Prof. Dr. Yılmaz, aşırı patates cipsi tüketiminin, dengesiz bir beslenme şekli olduğunu, çocukların kalsiyum ve proteine, vitamin ve minerallere ihtiyacı olduğunu belirterek:

''Her gün köfte, tavuk veya balık, süt veya ayran, meyve ve sebze tüketilmeli. Çocuğa yasak koymak yerine, yediklerini dengeli hale getirmeyi öğretmek önemli'' dedi.

Güncelleme: 09/02/2009
AA (haberturk),
08/02/2009


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat