yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "İkiz Güneş Sistemi" Astronomları Şaşırtıyor!

Bilim adamları, Dünya'dan 10.5 ışık yılı uzaklıkta bir "İkiz Güneş Sistemi"nde, keşfedilmemiş gezegenlerin saklanmış bulunabileceğine inanıyorlar. 

Astronomlar, "Epsilon Eridani"nin kendi yıldız(güneş) sistemimizin çok daha genç bir versiyonu gibi göründüğünü söylüyor. Epsilon Eridani, Mars ve Jüpiter arasında uzanana benzer bir asteroit kuşağına ve Güneş Sistemimiz'in kenarında bulunan Kupir Kuşağı'na benzeyen, buzlu maddeden oluşmuş dış halkaya sahiptir. Bunun dışında sistem, içtekinden 20 kez daha fazla asteroit içeren, ikinci bir dış asteroit kuşağına sahiptir. Astronomlar, Epsilon Eridani'yi çevreleyen maddeden yapılmış üç halkayı, görünmeyen gezegenlerin sınırlandırmış ve şekillendirmiş olması gerektiğini düşünüyor.

Neptün ve Jüpiter arasında bir kütleye sahip üç gezegen, gözlemleri net bir şekilde açıklayacak.
En içteki asteroit kuşağına yakın olan "aday bir gezegen", yıldız ile arasındaki çekim kuvvetinin "sallama-wobble" etkisinden dolayı saptanmıştı.

İkinci bir gezegenin ikinci asteroit kuşağının yakınında ve üçüncü bir tanesinin de Epsilon Eridani'nin "Kupir Kuşağı"nın iç kenarında saklanmış olacağı düşünüldü. Çıplak gözle görülebilen Epsilon Eridani, Güneş'ten biraz daha küçük ve daha soğuk; ancak çok daha gençtir. Güneş, yaklaşık 4.57 milyar yıl, Epsilon Eridani ise, yalnızca 850 milyon yıl önce oluştu.

Spitzer uzay teleskopu kullanılarak, yıldızın asteroit kuşakları bulundu. Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi'nde görevli ve keşfi gerçekleştiren astronomlardan olan Dr. Massimo Marengo, şöyle diyor:

"Epsilon Eridani üzerinde çalışmak, Güneş Sistemimiz'in erken dönemini inceleyebilmek için bir zaman makinesine sahip olmak gibi bir şey."

SETI Enstitüsü'
nden yardımcı yazar Dr. Dana Backman:

"Bu sistem; muhtemelen bizim sistemimizin, Dünya'da yaşamın başladığı zamandaki haline çok benziyor" diyor.

Elde edilen bu yeni bulgular, The Astrophysical Journal'da yayınlandı. Güneş'in asteroit kuşağı gibi, Epsilon Eridani'nin göktaşları bandı, ana yıldızından üç astronomik birim uzaklıktadır. Bir astronomik birim, Dünya ile Güneş arasındaki uzaklıktır, yani yaklaşık 93 milyon mil. Bu band, yaklaşık olarak Ay'ın kütlesinin yirmide birine eşdeğer kütle taşımaktadır. İkinci asteroit kuşağı Epsilon Eridani'den 20 astronomik birim uzaklıktadır ve 20 kat daha fazla madde barındırmaktadır.

Yıldızdan, 35 ila 100 astronomik birim uzaklıkta bulunan "Kupir Kuşağı", bizimkinden 100 kat daha fazla buz birikintisiyle paketlenmiştir. Bununla beraber bilim adamları, Güneş Sistemimiz, 850 milyon yaşındayken Kupir Kuşağı'nın, yıldızınkine çok benzer görünmesi gerektiğini düşünüyor. O zamandan beri, maddenin çoğu Güneş Sistemi'nin dışına süpürülmüş veya "Geç Dönem Ağır Bombardıman" olarak bilinen bir olay neticesinde iç taraftaki gezegenlere gömülmüş olabilir. Ay'ın aşırı derecede çukurlaşmış yüzeyi, Güneş Sistemi'nin tarihindeki bu ağır olayın sonucudur. Astronomlar, Epsilon Eridani yıldız sisteminin, gelecekte benzer bir dramatik olayla karşılaşabileceğine inanıyor.

Güncelleme: 23/02/2009
Kaynak:
John von Radowitz, "'Twin' Solar System Excites Astronomers", independent.co.uk, Çev. Şerife Bayraktar, yaklasansaat.com, 27/10/2008.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat