yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Güneş ve Dünya Arasında: İlginç Manyetik Kapılar!

Dünya'nın manyetik alanı Güneş'le bağlantılıdır. Bu durum bir "akış transferi olayı"dır. Bir uzay aracıyla ölçülen partiküller ve alanlar.

Çoğu bilim adamının inanmadığı önemli bir şey oluyor. 93 milyon mil uzaklıkta bulunan Dünya'yı, Güneş'e bağlayan manyetik kapı açılıyor. Açılmasıyla beraber, tekrar kapı kapanıncaya kadar bir sürü yüksek enerjili parçacık akıyor. Goddard Space Flight Center'dan uzay fizikçisi David Sibeck:

"Bu durum, bir akış transfer olayı veya 'FTE' diye isimlendirilir. On yıl önce onların var olmadığından oldukça emindim, ancak şu an, kanıt inkar edilemez" diyor.

Aslında, Huntsville'de 2008 Plasma Workshop'da uzay fizikçileri toplantısında Sibeck şöyle anlatıyor:

"Akış transferi olaylarına, sadece yaygın diyemeyiz, ancak bir kimsenin hayal edeceğinden belki iki kat daha yaygın demek daha doğru olur."

Araştırmacılar, Dünya ve Güneş'in bağlantılı olması gerektiğini uzun zamandır biliyordu. Dünya'nın manyotosferi, Güneş rüzgarı yoluyla, gezegenin manyetik kalkanını delip geçen, Güneş'ten gelen parçacıklarla doludur. Onlar, yer yüzünden, Güneş'in atmosferine kadar yol boyunca takip edilebilen manyetik alan çizgilerini izleyerek, Dünya atmosferine girerler. Sibeck, şöyle iyor:  

"Biz, bağlantının sürekli olduğunu ve rüzgarın aktif olduğu herhangi bir zamanda, Güneş rüzgarının yüklü parçacıkları, Dünya'nın yakın civarına akıtabileceğini sanıyorduk. Biz yanılmıştık. Bağlantılar hiç bir şekilde sürekli değil, kısa, patlamalar halinde ve çok dinamikler."

Workshop'ta bazı konuşmacılar, FTE'lerin, nasıl oluştuğunu(şekillendiğini) özetlediler. Dünya'nın aydınlık tarafında (bu taraf güneşe en yakındır), Dünya'nın manyetik alanı, Güneş'in manyetik alanına karşı baskı yapar. Yaklaşık her sekiz dakikada, iki alan parçacıkların akabileceği bir kapı oluşturararak birleşir veya yeniden bağlanır. Kapı, yaklaşık Dünya genişliği kadar olan manyetik silindir şeklini alır. Avrupa Uzay Acentesi'nin dört uzay gemisi(Cluster) filosu ve NASA'nın beş uydu (THEMIS)sondası, bu silindirin boyutlarını ölçmek ve akan parçacıkları anlamak için gönderildiler. Sibeck bu parçacıkların gerçek olduğunu söylüyor.

Cluster ve THEMIS, FTE'leri hemen örneklediler. Teorisyenler, bu ölçümleri, bilgisayarlarında FTE'leri simüle etmek için kullanabilirler ve nasıl davranmaları gerektiğini tahmin edebilirler. New Hampshire Üniversitesi'nden uzay fizikçisi Jimmy Raeder Workshop'ta böyle bir simülasyon sundu. Bu sunumda meslektaşlarına şunları gösterdi; bu silindirik kapılar, Dünya'da ekvatorun üstünde oluşmaya meyillidirler. FTE'ler, Aralık da Kuzey Kutbu ve Temmuz da Güney Kutbu üzerinde çevrilirler. Sibeck sözlerine şöyle devam ediyor:

"Bunun, önceden düşündüğümün iki katı sıklıkta olduğuna inanıyorum. Sanırım FTE'lerin aktif ve pasif olmak üzere iki çeşidi var. Aktif FTE'ler, parçacıkların oldukça kolay bir şekilde akmasına olanak sağlayan manyetik silindirlerdir ve Dünya'nın manyetosferi için önemli enerji kanallarıdır. Pasif FTE'ler, daha fazla direnç gösteren silindirlerdir. Onların iç yapısı, böyle kolay bir şekilde parçacıkların akışına olanak tanımaz. Pasif FTE'ler, çok önemli olmayabilir, ancak onlar hakkında daha fazla şey öğreninceye kadar emin olamayacağız. Cevaplanmamış bir çok soru var. Niçin, her sekiz dakikada kapılar oluşuyor? Manyetik alanlar, silindiri nasıl büküp sarıyor? Bu Workshop'te işte bunlar hakkında yoğun bir şekilde düşünüyoruz."

Güncelleme: 23/01/2009
Kaynak:
Dr. Tony Phillips, "Magnetic Portals Connect Sun and Earth", sciencedaily, çev. Şerife Bayraktar, yaklasansaat.com, 02/11/2008.ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat