yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Doç. Dr. Sarah Shield: "Amerikan Kongresi'ni Suçluyorum!"

Doç. Dr. Sarah Shields

ABD'li tarihçi Sarah Shields, İsrail'in, Gazze katliamından dolayı ülkesinin de yargılanmasını istedi. ABD Kongresi'ne açık mektup gönderdi. İlginç mektup aşağıdadır:

"Suçluyorum!

"Amerikan Kongresi:

"34 numaralı kararı kabul eden "390 kabul, 5 red" sonucuyla ortaya çıkan oylamanız sebebiyle sizi suçluyorum! İsrail'in güvenliğini temin için alındığı iddia edilen bu karar; aslında birkaç şiddet olayından bütün bir halkı sorumlu tutmak "hakkını" İsrail'e vermektedir. 34 numaralı kararınız, geçtiğimiz iki hafta içindeki İsrail'in yaptıklarına nefs-i müdafaadır, diyerek göz yumup, bir buçuk milyon Gazze'liyi işlemedikleri suçlardan yargılamaya dahi tabi tutmadan idama mahkum etmektir. İsrail'in yaptıklarını açıkça onaylayarak ve kabul ederek şimdi ortaya çıkan sonuçların sorumluluğunu kabul etmiş oluyorsunuz.

"Yüzlerce masum çocuğun kanına ellerinizi bulamakla sizi suçluyorum! Sizi Gazze'de cesedi bir enkazda feci halde yanmış olarak bulunan 18 aylık bebek Şehid Ebu Halime'nin ölümünden sorumlu tutuyor ve suçluyorum! Sizi Selhe ailesinin dört çocuğunun ölümlerinden sorumlu tutuyorum, Rola (1), Baha (4), Rana (12) ve Dyia (14), İsrail'in evlerinin üzerine attığı roketle öldüler. İsrail'in aralıksız yağan bombardımanından korunmak için barınak arayan insanların sığındıkları Birleşmiş Milletler'in okulunda öldürdüklerinin ölümlerinden sizi sorumlu tutuyor ve suçluyorum! Birleşmiş Milletler'in çok açıkça belli olan işaret ve flamalarına rağmen, İsrail bu sığınağa saldırdı, 30 kişi öldü ve 50 kişi yaralandı. Sizi Gazze'deki İsrail saldırısının ilk on altı gününde ölen diğer 252 çocuğun ölümlerinden ve sizin teşvikleriniz sayesinde hayatlarını kaybedenlerin ölümlerinden sorumlu tutuyorum, suçluyorum.

"Sizi Birleşik Amerika Devletleri Kongresi'nin yaptığı, Amerikan yapımı silahların sivil nüfusa karşı kullanılamayacağında ısrar eden 1976'daki Silahların Dışa Satımının Kontrolü yasası gibi kanunları ihlal ile suçluyorum!

"Sizi insan haklarına alçakça tecavüzü desteklemekle suçluyorum! Oylarınızla desteklediğiniz savaşçıların, uluslararası hukuka göre savaşın sivil kurbanlarına itina etmeleri gereklidir. Ancak, İsrail hükûmeti dört gün boyunca bombaladıkları yerlere Uluslararası Kızıl Haç Örgütü'nün erişimini reddetmiştir. Ortaya çıkan kâbuslar tasavvur edilemeyecek kadar dehşettir.

"Sonunda, nihayet İsrail bombalamalarının kurbanlarına yardım götürmelerine izin verilen Uluslararası Kızıl Haç Örgütü'nün ne bulduğuna dair belki siz bir tahmin yapabilirsiniz: açlıktan ayağa kalkmaya dahi takati kalmamış dört çocuk annelerinin ölü bedenine sokulmuş, birbirlerine sarılmış halde bulundular. Gazze'ye çok, daha çok roket atıldıkça yiyecek ve su kıtlaşmakta, tıbbî yardıma ihtiyaç arttıkça ilaç bulmak güçleşmektedir.

"İsrail sadece bir Birleşmiş Milletler okulunu değil aynı zamanda çaresizce beklenen, çok muhtaç olunan malzemeyi getiren bir Birleşmiş Milletler konvoyunu da hedef seçmiştir. Uluslararası Kızıl Haç örgütünün çalışmalarının yöneticisine göre sonuç felâkettir!"

"Sizi uluslararası hukuku çiğnemekle suçluyorum! Birleşik Amerika; Dördüncü Cenevre Sözleşmesini imzalayan taraflardan birisi olduğu için, savaşta sivilleri korumak ve onları hedef alan herkese hesap sormakla mükelleftir.

"Sizi, müttefikimiz İsrail'i bugünün yetimleri gelecekte intikam peşinde olacakları için her zamankinden daha emniyetsiz bir hale getirmekten sorumlu tutuyor ve suçluyorum! Karşılıklı emniyet ve refahı temin eden gerçek bir barış için uğraşmak yerine, siz bu mücadelede sadece bir tarafı desteklemeyi tercih edip diğerini korkunç bir ızdıraba mahkûm ettiniz.

"Sizleri politikayı insaniyetin önüne geçirmekle, masumların toplu kıyımına göz yummakla, en temel insan hakkı olan ani ölümün dehşetli korkusundan uzak yaşamak hakkı için ayağa kalkmak yerine savaş suçlarını desteklemekle itham ederek suçluyorum!

"Amerika'nın 111. Kongre'sinin 390 üyesinin her birini sorumlu biliyor ve tutuyorum. İnsanların yapabileceği en ciddi ihlallerde sizi suç ortaklığı yapmakla itham ediyorum!"

Doç. Dr. Sarah Shields
Kuzey Karolayna Üniversitesi/ Tarih Bölümü

Güncelleme: 21/01/2009
dunyabulteni
, 19/01/2009


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat