yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İsrailli Hahamlar: "Filistinli Çocukları ve Kadınları Öldürün!"

Haham Mordehay İlyahu

İsrail'de bir çok dini kurum, İsrail ordusunun Gazze'de yaptığı katliamları tebrik eden fetvalar yayınlanmaya başladı. İsrail ordusunun çocuk ve kadınlara yönelik katliamlarını "düşmanın toplu olarak cezalandırılması" olarak nitelendiren hahamlardan biri:

"Gazze'de bir milyon veya daha fazlası öldürülebilir. Bunun hiçbir sakıncası yok" dedi.

İsrail'de milliyetçi dini akımın en yüksek dini mercii olarak kabul edilen Haham Mordehay İlyahu, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'e ve diğer İsrail liderlerine gönderdiği mektupta; Tevrat'ta, Tekvin seferinde geçen, Şikim ibn Hamur'un uğradığı katliama gönderme yaparak, düşmanları toplu cezalandırmanın, savaş ahlakı içerisinde mümkün olabileceğini söyledi.

Bu örnekten yola çıkan Haham İlyahu; benzer bir uygulamanın Gazze'de uygulanabileceğini çünkü hiçbir Gazzeli el-Kassam füzelerinin, durması için çaba göstermediğini söyledi. İsrail Başbakanı'ndan Gazze'ye askeri operasyonu sürdürmesini isteyen Mordehay, "filistinli sivil vatandaşlara zarar vermenin, dini bir görev" olduğunu belirtti.

İsrailde yayınlanan Haaretz gazetesi ise, birçok hahamın fetvasına yer verirken, Haham Yesrael Rozin'in "İsrail'e kin ve nefret besleyen herkese Golyat'ın (Calut) hükmü uygulanması gerekir" şeklindeki fetvasına yer verdi. Söz konusu fetvada Rozin:

"Tevrat bize erkekleri, bebekler dâhil çocukları, kadınları ve yaşlıları hatta evcil hayvanları öldürmemizi emrediyor" diyor.

BİR MİLYON FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLEBİLİR!

Safad kentinin baş hahamı Şolomo İlyahu ise:

"Onlardan 100 kişi öldürdüğümüzde, durmazlarsa bin kişi öldürmeliyiz, bin kişi öldürsek durmazlarsa 10 bin kişi öldürmeliyiz, onları öldürmeye devam etmeliyiz velev ki ölenlerin sayısı bir milyonu bulsun, ne kadar sürerse sürsün onları öldürmeye devam etmeliyiz. El-Mezamir ne diyor: Düşmanlarımı kovalamaya devam edeceğim, onları yakalayacağım ve onları yok edinceye kadar durmayacağım", diyor.

Batı Şeria yerleşim Birimleri Hahamlar Konseyi Başkanı Dov Liur da, Filistinli sivilleri öldürme fetvasını destekliyor. Buna Kudüs İl Meclis Başkanı da katılıyor. Öte yandan, birçok haham, İsrail ordusuna Gazze'de sivil yerleşim yerlerini bombalama izni verdi: Çünkü buralardan füzeler fırlatılıyor.

Haham Avi Rotinsky ise, Filistinlilerin evlerinin havadan bombalanması konusunda, Tevrat'ın hükmünün uygulanması gerektiğini; bombardımanın füze yerleriyle sınırlı kalmaması, direnişçileri evlerinde ve yataklarında vurmak gerektiğini söylüyor.

Bu arada, Bar Ilon Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü tarafından yapılan bir araştırmaya göre; kendilerini dindar olarak nitelendiren İsraillilerin % 90'ı, "İsrail hükümetinin icraatları Hahamların görüşleriyle çelişirse ne yaparsınız?" sorusuna, hahamların görüşleri daha önceliklidir, cevabını veriyor. Aynı araştırmaya göre dindar askerlerin çoğu, hahamların ve dini mercilerin fetvalarına uygun olmadıkça, askeri emirlere uymayacaklarını belirtiyor.

Güncelleme: 19/01/2009
timeturk, 18/01/2009

 


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat