yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Chomsky: "İsrail'in Gazze Katliamı"na Ne Diyor?

Chomsky

Star Uluslararası Araştırmalar Merkezi'nin önceki gün Massachusetts eyaletinde düzenlediği bir konferansa katılan Yahudi asıllı Amerikalı ünlü düşünür ve dilbilimci Chomsky, İsrail'in kuşatma altında bulunan Gazze'de sivilleri hedef almasını ve Filistinliler'in haklarını ihlal etmesini çok sert bir şekilde eleştirdi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nün resmi yayın organı "The Tach Gazetesi"nin haberine göre Chomsky:

"İsrail'in Gazze'ye karşı yürüttüğü vahşi saldırılar, beni orada cereyan eden olayları anlatacak kelime bulmaktan aciz bıraktı. Sözlükte orada meydana gelen olayların korkunçluğunu tam olarak ifade edecek bir kelime bulmaya çalıştım, ancak bulamadım. "Terörizm" ya da "düşmanca saldırı" gibi kelimeler trajedinin gerçeğini yansıtmaktan acizdir. İsrail savaş mekanizması, Gazze'ye karşı zafer kazansa bile İsrail'in vereceği imaj eli kanlı bir canavar imajı olacaktır."

AHLAKİ ÇÖKÜŞ!

İsrail'e sınırsız desteğini esirgemeyen ABD'yi çok sert bir dille eleştiren Chomsky:

"ABD'nin İsrail'e verdiği destek İsrail'in savunmasız Filistinlilere dönük işlediği savaş suçlarından İsrail'i kurtarmaktır. İsrail'i destekleyenler esasında İsrail'in yaşadığı ahlaki çöküntüyü desteklemektedirler" dedi.

Bush Yönetimi'nin, BM'nin Gazze'de ateşkes kararına destek vermemesini eleştiren Chomsky:

"Amerika'nın yeni seçilen başkanı Barack Obama'nın İsraillilere sempati duymasından endişe ettiğini" dile getirdi.

Chomsky, ayrıca ABD'yi, Filistinli sivillere yönelik giriştiği operasyonlar için İsrail'i kınayan uluslararası camiaya katılmaya çağırdı. İsrail'e ve destekçilerine yönelttiği çok sert eleştirilerle ünlenen Chomsky, sahneye çıkar çıkmaz konferans salonu ardına kadar dolup taştı, yer bulamayanlar ise salon dışındaki ekranlarda onu izlemeyi tercih ettiler.

SALDIRILARIN ZAMANLAMASI: "İNSANLIK DIŞI"

Gazze'ye yapılan düşmanca saldırıyı, 2006 Lübnan savaşına benzeten Chomsky, İsrail ordusunun, her iki saldırıda da sadece silahlı kişileri hedef alacağız demesine rağmen sivillere yönelik çok aşırı askeri güç kullandığını bunun da tüm dünya tarafından eleştirildiğini ve kınandığını söyledi.

İsrail'in, aylar önce "Dökme Kurşun" saldırısına hazırlandığını vurgulayan Chomsky, İsrail'in ilk saldırı zamanı için Gazzeli çocukların okul dönüşünü ve sokakların yaşlı ve kadınlarla dolu olduğu zamanı özellikle seçtiğini vurguladı.

İsrail'in Gazze'ye uyguladığı ambargoya değinen Chomsky, İsrail'in saldırı başlamadan önce Gazze'ye giden insani yardım gemilerine bu gemilerin uluslararası suları ihlal ettiği ve önceden İsrail makamlarından izin alınmadığı gibi klasik gerekçelerle izin vermemesini kınayarak; bu gemilerin İsrail açısından, Gazze'ye uygulanan insanlık dışı ambargonun delinmesi anlamına geldiğine dikkat çekti.

İnsani yardım gemilerinin girişine müsaade edilmemesi Somali sahillerinde cereyan eden korsanlık eylemlerinden çok daha beter olduğuna dikkat çeken Chomsky, bu konunun birçok kişi tarafından görmezlikten gelindiğine işaret etti.

Chomsky, Amerika'nın Ortadoğu politikasını çok sert eleştirenlerin başında geliyor. Amerika'nın Ortadoğu politikasını; çifte standartçı, güdümlü ve dünyanın sonuna mal olabilecek kadar yanlış ve saptırıcı olarak nitelendiren Chomsky, Ortadoğu'yu dünyanın en karışık bölgelerinden biri olarak nitelendiriyor.

Güncelleme: 18/01/2009
timeturk
, 16/01/2009


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat