yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Radikal Çözümler de: "Küresel Isınmayı Ortadan Kaldıramaz!"

Okyanuslar, bizim CO2 gazımızı emmekten dolayı doyum noktasına ulaşmış durumdalar.

Yeni bir çalışmaya göre; CO2 kirliliğinin etkileri, yüz binlerce yıl daha hissedilecek. Dünya'nın önde gelen bilim insanlarının ortak görüşü de, küresel ısınmanın hiç durmayacağı yönünde oldu. Yaptıkları araştırmadan da, bugün evler, arabalar ve fabrikalardan salınan CO2 gazının, yeryüzünü yüz binlerce yıl daha ısıtmaya devam edeceği sonucu ortaya çıktı. İnsanların  atmosferi kirletmeye son verdiklerinde, kendisini hızla onaracağı konusundaki yaygın görüşü tekzip eden bilim adamları bazı bulgulara ulaştı..

Aynı zamanda hükümetler, tüm dünyayı yeni bir anlaşma üzerinde fikir birliği sağlatmak için gelecek yıl Polonya'da masaya oturacak. Bu toplantı, küresel ısınmayı biraz daha katlanılabilir seviyelerde tutmak için son bir şans olarak nitelendiriliyor.

Bu yeni araştırma, yurt içinde ve yurt dışında kökten tedbirler almaları için devlet yetkilileri üzerinde bir baskı oluşturacak. Ayrıca araştırmada, atmosferde bulunan aşırı miktardaki CO2 gazını ortadan kaldırmanın yolları aranırken, ileride meydana gelecek yayılımı engellemek için atılacak adımların  aciliyet ve önemi dile getiriliyor.

Birçok hükümet ve hatta bilim insanları, CO2 emisyonlarının, bir yüzyıl içinde kendi kendine atmosferden kalkacağına inandıkları için bu araştırma herkese şok yaşattı. Bundan önce, dünya daha temiz enerji kaynaklarına dönüş yaparsa, atmosferin de kendisini makul bir hızla temizlemeye başlayacağı yolunda bir görüş hakimdi.

Ama Chicago Üniversitesi'nden Prof. David Archer ise, fosil yakıtların yaydığı CO2'in atmosfere bırakılmasının neden olduğu iklim etkilerinin taş devrinden ve hatta insan medeniyetinin bugüne dek geçirdiği zamandan çok daha uzun olacağı konusunda uyarıyor. Ve ekliyor:

"Bu durumu telafi etmek bile, yüz binlerce yıl zamanımızı alacaktır."

Profesör ve arkadaşları yılda bir çıkan "Yeryüzü ve Gezegen Bilimleri" bülteninde ayrıntılı olarak yaptıkları açıklamalarda şu sözlere yer veriyorlar:

"İklim Bilimleri Cemiyeti ve halk arasında çok yaygın olan inanışa göre CO2'in atmosferi terk etmesi, temel olarak okyanuslar tarafından emilmesiyle gerçekleşir. Ancak bu olay nispeten daha hızlı olmasına rağmen, çok uzun süreli değildir. Okyanuslar, bizim CO2 gazımızı emmekten dolayı doyum noktasına ulaşmış durumdalar. Gazı, biraz da hızlı bir şekilde emen yaklaşık 100 m derinliğe sahip yüzey suları, artık doyum noktasına ulaşmışlardır. Bu süreç devam ettikçe de, su aside dönüşecek. Bundan dolayı da emiş güçleri azalmış olacak. Aslında bu sular çok daha derinden gele taze suyla değiştirilmiş olmalıdır. Ancak bu devirdaim olayının gerçekleşmesi, yüz yıllar hatta bin yıl bile sürebilir. Küresel ısınmanın bu süreci daha da yavaşlattığı tahmin ediliyor. Çünkü yüzey tabakası ne kadar sıcak olursa, bu yenilenme de o kadar uzun sürer."

Yapılan tahminlerin oluşturduğu rapora katkıda bulunan Prof. Ken Caldeira'nın araştırması, hikâyeye korkutucu bir viraj daha katıyor. Bu yeni bulguyla şaşkına döndüğünü açıklayan Ken Caldeira, olacakları  şöyle sıralıyor:

"Kirlilik durduktan sonra bile, yeryüzünün sıcaklığı düşmeyecek ancak yüksek bir ısıda sabitlenecek."

Nasa'nın Goddard Uzay Çalışmaları Enstitü'sünde profesör olan ve belki de tüm dünyanın en saygın iklim bilimcisi olan James Hansen'e göre; fosil yakıtların yanmasından dolayı salınan CO2'in uzun ömürlü olmasından anlamamız gereken, sadece emisyonları yavaşlatmanın çözüm olmadığıdır. Bunun yerine getirdiği öneri ise; bazı yakıtların artık toprağın altında bırakılması ve bunun sonucunda da gazın havayı tamamen terk etmesidir.

Prof. Hansen; büyüyüp geliştikçe gazı emen ağaçlarla, CO2'in kaldırılması teklifini öne sürüyor. Sonra bu dikilen ağaçların, elektrik üretmek için yakılması ve gazın salınmadan önce kapatılmasını tavsiye ediyor. Ayrıca bundan sonra kesinlikle termik santrallerin kurulmaması da, Hansen'in uyarıları arasında yer alıyor.

Güncelleme: 31/01/2009
Kaynak:
Geoffrey Lean, "Greenhouse Gases will Heat Up Planet 'For Ever'", independent.co.uk, Çev. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 30/11/2008.

 


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat