yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Canlılarda: "Yaşlanma Mekanizması" Bulundu mu?

Yaşlanmayla ilgili protein Sir1'de ilk defa bulunan mayanın, farelerde benzer bir rol oynadığı görüldü. Bu floresan microskobik resim, bazı yeşil etiketli "proteinler"le beraber "maya"yı göstermektedir.

Mayanın yaşlanmasına sebep olan ve aşırı çalışan bir protein, fonksiyonlarından birini yerini getirmediğinde; farelerde de yaşlanmayı tetikleyebilmektedir. Eğer aynı etki, insanlarda da bulunursa; bu durum, yaşla ilişkili hastalıkları duraklatmak veya tersine çevirmek için yeni yollar sunabilir.

Yaşlandıkça genler, yanlış vücut dokularında ortaya çıkarar. Bu, Alzheimer ve diyabet gibi hastalıklara katkıda bulunduğu düşünülen bir süreçtir. Ancak  güneş ışığı ve kimyasalların, sınırlı bir DNA zararına neden olduğu  bilinirken; gen ifadesinde ne kadar yaygın olarak değişikliklerin meydana geldiği belirsizdir.

Bunu araştırmak için, Harvard Tıp Okulu'ndan David Sinclair ve arkadaşları, maya hücrelerine yöneldiler. Maya hücreleri, Sir2 denilen çift fonksiyonlu bir protein üretmektedir. Sir2, DNA onarımında yer alırken; aynı zamanda belli genlerin kapanmasına(baskılanmasına) da yardım etmektedir. Maya hücreleri yaşlandıkça, protein iki görevini birden yapamaz hale geliyor ve gen baskılayıcı rolünü de ihmal ediyor.

BİRLEŞTİRİCİ MOLEKÜLER MEKANİZMA

Sinclair'in ekibi, Sir2 geninin, memelilerdeki versiyonu olan, SIRT1 geninin de, DNA'sı zarar görmüş farelerde, gen baskılayıcı görevini ihmal ettiğini ve bunun yaşlanmaya katkıda bulunabileceğini gösterdiler. Eğer, gen baskılayıcı proteinler, yaşlanan insanlarda da benzer şekilde aşırı çalışıyorsa, bu gen baskılayıcı proteinler, bizi genç kılmak için ilaçların birincil hedefi haline gelebilir, bu da ümitleri artırmaktadır.

Madrid'teki İspanya Ulusal Kanser Araştırma Merkezi'nden hücresel yaşlanma mekanizması üzerinde çalışan Mario Blasco, yapılan çalışmalarla ilgili şunları ifade etmiştir:

"En heyecan verici şey, bu çalışmanın, maya ve memeli gibi farklı organizmaların yaşlanmaları hakkında bildiklerimizi tek bir moleküler mekanizmada birleştirmesidir."
 
Sinclair ise; bu durumun, daha faydalı bir gen ifadesi modelinin yeniden yapılanmasıyla, yaşlıları gençliğe kavuşturma olasılığı sağladığını eklemektedir.

ÇALIŞMA: "ÖMRÜ UZATACAK TERAPİLERE BİZİ YÖNELTMİŞTİR"

Bu ayın başlarında, iki farklı araştırmacı grup, telomer kaybını engelleyerek hücresel yaşlanmayı tersine çevirmenin olası olduğunu gösterdiler. Telomerler, hücrenin yaşam süresine etki ettiği düşünülen ve kromozomların uçlarında bulunan tekrarlı DNA’nın başlıklarıdır. Sinclair:

"Telomer ile ilgili makale, eğer yaşlanmayı yavaşlatacaksak, genomun geriye kalanının da  sorunlarına yönelmek gerektiğini önermektedir" diye belirtirken, Blasco da telomer kısalmasının, SIRT1 genine bağlı yaşlanmayı nasıl etkilediğini öğrenmenin ilginç olacağını eklemektedir.

Methuselah Vakfı'ndan yaşam süresini uzatmayla ilgili araştırmalarını yürüten Aubrey de Grey, şunları ifade ediyor:

"Bu laboratuvarda yapılan keşifle; sayısı az olan gerçek 'ana kontrol genleri'nden birinin davranışlarını karakterize ve manupule etmek için diğer çalışmalar geride kalmıştır. Mayalar, çoğalmayı durdurmak amacıyla kullanırken, memelilerde, temel olarak kanseri önlemek için önemli olabilir."

Bu çalışmada, daha aşağı organizmalardaki keşiflerinden faydalanarak; insan ömrünü sağlıklı bir şekilde uzatmaya yardımcı olabilecek bazı terapilere bizi yöneltmiştir.

Güncelleme: 20/01/2009
Kaynak:
Linda Geddes, "Has Universal Ageing Mechanism Been Found?", newscientist, çev. Hatice Öztürk, yaklasansaat.com, 26/12/2008.ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat