yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Tarih Böyle Bir İhanet Görmedi!"

Yediot Ahronot gazetesi köşe yazarı Nahum Barnea

İsrail'in önde gelen gazetelerinden "Yediot Ahronot"un düzenli köşe yazarlarından, ünlü İsrailli gazeteci Nahum Barnea, 19 Eylül 2008 tarihli Yediot Ahronot'daki yazısında "İsrailli Yetkililer"le, "Filistin Güvenlik Komutanları"nın yaptığı şok edici gizli "güvenlik koordinasyon" toplantısından bahsediyor. Bakın toplantıda neler konuşulmuş:

Onlar(Filistinli Güvenlik Komutanları), İsrail Savunma Güçleri'nin karargâhına, Ramallah'tan arabayla 3 dakika uzaklıktan, "Dar barikatları" geçerek, Pazar gecesi geldiler. Eski Beit El yerleşimine giden yoldan, Judea ve Samaria askeri birliklerinin komuta merkezinin bulunduğu, eski Ürdün kampı kapısından geldiler.

Filistin Polisi Başmüfettişi hariç, hepsi sivil giyimliydi. Sekiz komutan vardı ve hepsi de kıdemli El Fetih liderleriydi. Bu Tunus'tan gelen nesil için, Hamas tüm kontrolü eline alıp, her şeye sahip olmadan önce yönetimi ele geçirmek için son şanstı.

İsrail Savunma Güçleri'nin Batı Şeria'daki komutanı Tümgeneral Noam Tiv'on, onları iftar yemeğine davet etmek istemişti. Ne var ki buluşmanın gündemi, İsrail ordusunun yerleşimci ayaklanmaları bastıramaması (Nablus yakınlarında) ve bir sonraki gün Filistinli bir erkek çocuğunun İsrail kurşunlarına hedef olmasından dolayı yarım kalmıştı. Bu sebeple, davetliler iftarlarını evlerinde yapmak zorunda kaldı.

Tümgeneral Yoav Mordechai, Filistinli komutanlara, şehirdeki Filistin güçlerinin boşaltılması için Jenin-2 planını sunmak istedi.

İsrailli komutanlar, Filistinli meslektaşlarından toplantıya bir gazetecinin katılmasına müsaade etmelerini istediler. Filistinliler razı oldu. Aslında ben o toplantıya iştirak eden tek gazeteciydim. Lakin benim varlığımdan ve Filistin tarafının aceleciliğinden dolayı, toplantı aşırı derecede farklı bir hal aldı.

Yaygın olan inancın aksine, gazetecilere nefret duyulması şaşkınlık oluşturur. Her şeyi bildiklerini zannederler ve bilmedikleri şeyler önemli olarak kabul edilmez. Filistin güvenlik komutanlarının söylediklerinden şaşkına döndüm. Seslerinin tonlarına da şaşırdım.

Mevzunun özü 2009 Ocak ayında, El Fetih ve Hamas arasındaki şiddetli bir hesaplaşmaydı. 9 Ocak'ta Ebu Mazen (Mahmut Abbas)'in başkanlık dönemi bitecekti. Ocak 2010'a kadar, görevde kalmasına karar verildi. Ebu Mazen'in, Gazze Şeridini "isyancı bölge" ilan edeceği ihtimalini göz ardı edemeyiz.

Filistin Güvenlik Komutanları,
İsrailli meslektaşlarından, saha planı hazırlamada; kendilerine katılmalarını ve kuvvetlerini eğitip, silah sağlamalarını istediler. 1999 ilkbaharındaki kısa bir dönemin dışında, hiçbir Filistin Yönetiminin, İsrail'le birlikte çalışmak için bu kadar büyük heves sahibi olduğunu duymamıştım.

Olmert ve Abbas yönetimi, bir roplantıda.

Filistin güvenlik yetkilileri başkanları arasında en kıdemli ve üst düzey görevli Ebu El Fateh, toplantıya, yerleşimcilerin (Nablus yakınlarında) taşkınlıklarından şikâyet ederek başladı:

"Bizim aramızda çatışma yok" dedi ve ekledi; "Ortak düşmanımız var... Sizin bizden beklediğiniz gibi, kanun ve nizama ihtiyacımız var. Size karşı yapılabilecek tüm harekâtlarda; sizi korumak için elimden ne gelirse yapacağım. Eskiye nazaran, çok daha iyi olduğumuzu fark ediyorsunuz. Bizim harekâtlarımızdan dolayı; şükürler olsun, İsrail ordusu daha az harekâtla karşılaşacak. 2009 Ocak hazırlıkları için devam eden büyük bir mücadele var. Ebu Mazen, barış çizgisini benimsiyor ve onun konumunu destelemek zorundasınız. Genç mahkûmları serbest bırakın, bu çok önemli. Bariyerleri kaldırın ve yerleşim yerlerini dağıtın. Eriha'dan El Halil'e kadar bir bölgeye alay kurmamız için, bize izin vermenizi istiyorum. El Halil'deki yerleşimcilerle bir problem olduğunu ve sürtüşme yaşanan noktaların olduğunu biliyorum. Bu noktalara girmek gibi bir niyetim yok. Bu alay, El Halil'in güney köylerinde görev alacak."

Tümgeneral Kivon:

"Söylediklerinizden çok memnun oldum. Bununla alakalı her iki tarafında yerel komutanları bir araya gelip, bir anlaşma yapmalı" dedi.

Ne var ki Albay Mordechai; El Halil'de bir alayın kurulmasında, yerleşimcilerle bir çatışma olmaması için, Cuma gecesi olması konusunda Filistinli yetkiliyi uyardı. Ebu El Fateh:

"Problem değil. Ramazan'da bile Hamas karşıtı hareket ediyoruz" dedi.

Bu noktada, Fayyad hükümetinin askeri istihbarat başkanı Majed Faraj, konuşmaya başladı:

"Çok zor bir muhaberenin ortasındayız. Arapça bir atasözü vardır: Önümüzde bir deniz var. Arkamızda düşman. Bir denizimiz dahi yok. Sonuna kadar muharebeye devam etmeyi denedik. Tüm problemlerimizi masaya yatırmaya çalıştık. Her şey net. Oyun oynamak yok. Hamas düşmandır ve Hamas'a karşı topyekûn bir savaş açmaya karar verdik. Ve size söylüyorum. Hamas'la diyalog olmayacak, sizi öldürmek isteyen birini, önce siz öldürün. Onlarla ateşkes ilan ettiniz, biz öyle yapmayacağız. Dürüst olmak gerekirse, geçmişte farklı davrandık."

Faraj, övünmeye devam etti:

"Sizin talimatlarınıza uygun olarak, tüm Hamas kurumlarıyla ilgileniyoruz. En son bize, 64 kuruluşun adını verdiniz ve biz zaten 50'siyle ilgilendik. Bu kurumların bazılarını kapattık, diğerlerinin yönetimini değiştirdik. Paralarına da el koyduk."

Faraj'dan sonra, Filistin Polis Güçleri'nin başmüfettişi Hazem Atallah konuştu:

"Bu yılın sonuna kadar Hamas'la yüzleşeceğiz. Halid Meşal, 9 Ocak'tan sonra Ebu Mazen (Mahmud Abbas) hükümetinin yasal olmayacağını söyledi. Bu yüzden hesaplaşmaya hazır olmalıyız."

Fayyad hükümetinin sivil ilişkiler birimi başkanı Hüseyin El Sheik, şöyle konuştu:

"Bu çok önemli. Hamas'ın Batı Şeria'da askeri gücü yok, ama insanları sokaklara dökecek gücü var."

Atallah, İsrailli komutanlara hitap etti:

"Geniş kapsamlı bir plandan bahsediyorum, tam anlamıyla hazırlanmadan, önümüzdeki sene girecek olursak, mağlubiyetten kimin sorumlu olduğunu tartışmaktan başka bir şey yapmayacağız, biz ya da siz ya da Amerikalılar."

Mordechai:

"Ortak bir ekip kuracağız, size eğitim ve askeri gereç desteği vereceğiz" diyerek garanti verdi.

Güncelleme: 06/01/2009
Kaynak: Khaled Amayreh, "Journalist Discloses Details of Israeli-PA Security-Meeting", dissidentvoice, (timeturk), 24/10/2008.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat