yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Obama'nın: Dünya'yı Felaketten Kurtarmak İçin Dört Yılı Var!

Jim Hansen

Önde gelen bir iklim uzmanı ve aynı zamanda da NASA'da bilim adamı olan Jim Hansen, yeryüzünü tehdit eden yıkıcı etkiye sahip iklim değişikliğini, ancak göreve gelen yeni başkanın acil bir planla durdurabileceği konusunda uyarıda bulundu. Hansen, bu planın, Obama yönetiminin ilk döneminde gerçekleştirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Yükselen karbon emisyonları, şu anda zaten buzul takkelerinin erimesine sebep olurken yakın gelecekte de küresel çapta selleri, yaygın olarak türlerin yok oluşunu, hava modellerinin büyük ölçüde bozulmasını tetikliyor. Hansen:

"Biz, değişimi artık daha fazla geciktiremeyiz. Bu yeni yönetimle beraber, yeni bir yola girmek zorundayız. Obama'nın, dünyanın geri kalanına bir örnek teşkil etmesi için 4 yılı kalmıştır. Amerika bu yolda öncülük etmelidir. Şu anda atmosferde hâlihazırdaki karbon seviyeleri çok yüksek olduğundan sera gazları nedeniyle oluşan ısınmayı engellemek çok zor hale gelmiştir.

"Politikacıların ve bilim adamlarının tüm çabalarına rağmen de seviyeler yükselmeye devam ediyor. Sadece Birleşik Devletler, diğer devletlere öncülük edip karbon seviyelerinin yükselmesini durduracak politik güce sahiptir. Geçmiş sekiz yılda küresel ısınmanın sahip olduğu riskleri görmezlikten gelmesine rağmen Birleşik Devletler,bundan sonrasında, dünyanın en çok karbon salınımı yapan ve en büyük ekonomiye sahip olan ülkesi olarak liderlik etmelidir. Günümüzde belli bir ücret karşılığında sınırlı miktarda salınım yapılmasına izin veren ekonomik plan çökmüştür. Onun yerine tüm fosil yakıt üreticilerinin de sorumlu olacağı bir 'karbon vergisi' planı getirilmelidir. Aynı zamanda dünyanın en çok karbon salınımı yapan termik santrallerine de yasaklama getirilmelidir" ded.

Goddard Uzay Çalışmaları Enstitüsü müdürü ve WWF'nin en iyi koruma ödülü sahibi Hansen, ilk olarak 1988'de iklim değişikliğinin Dünya için tehlike oluşturduğu konusunda uyarıda bulunmuştu. Ancak daha sonra, George Bush yönetimi Hansen'ın sesini kısmak için bir takım başarısız girişimlerde bulundu.

Hansen'in Enstitüsü,
dünya çapında binlerce yerde sıcaklık dalgalanmalarını görüntülemektedir. Bu sayede elde ettiği veriler kendisine, atmosferik sıcaklıkların yükselmesi ile tetiklenen deniz seviyelerinin yükselmesi konusunda yapılan tahminlerin çok düşük ve tutucu  olduğu sonucuna ulaştırdı. Örneğin, Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli'ne göre, bu yüzyılın sonunda, 20cm ile 60cm arasında bir yükselme söz konusu olabilir.

Ancak her nasılsa, Hansen'e göre, iklim sistemindeki geri tepkiler; zaten buzların erimesini  hızlandırıyor ve buz örtülerinin çöküşünü tetiklemeye yönelik tehlike oluşturuyor. Deniz seviyelerindeki yükselme çok daha büyük miktarlarda olacak. Bu görüş, iklimde geçmişte olan değişimlerle ilgili olan çalışmaların, deniz seviyesi yükselmesinin 1,4 metre civarında olacağını gösterdiğini söyleyen, bir grup İngiliz, Danimarkalı ve Finlandiyalı bilim adamları tarafından doğrulandı. Çalışmada bahsedilen bu yükselme de, dünyanın önde gelen birçok şehrinde ve Hollanda, Bangladeş ve diğer ulusların alçakta kalan yerlerinde yıkıcı sellere neden olmak için yeterlidir.

Hansen, deniz seviyesi yükselmeleri hakkındaki endişeleri sebebiyle, İngiltere Kraliyet Derneği ve Amerika Ulusal Bilimler Akademisi'ni acilen gezegendeki buzul kütlelerinin durumu hakkında acil araştırma yapmaları konusunda baskı yapıyor. Ancak teklifine hiçbir yanıt alamadı. Son olarak Hansen:

"Bundan dolayı Obama'nın iklim bürosunun ilk görevi, acil olarak bir araştırma emri vermek olmalıdır" diye ekledi.

Güncelleme:06/04/2009
Kaynak:
Robin McKie, "President 'Has Four Years to Save Earth, guardian.co.uk, Çev. A. Furkan Kargıoğlu, yaklasansaat.com, 18/01/2009.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat