yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Domuz Gribi: "Amerika Kıtası"nda Hızla Yayılıyor

ABD'de ilk domuz gribi vakası haberi New York'tan geldi. Kentte bir grup lise öğrencisinde domuz gribi olduğu tespit edildi. Ardından Ohio, Kansas, Texas ve California'da da, domuz gribi belirlendi. 8 öğrenciden sonra diğer eyaletlerle birlikte vaka sayısı 20'ye ulaştı.

Ülkede sağlık alanında olağanüstü hal ilan edildi. ABD'de görülen 20 vakadan 19'u iyileşti, sadece bir hasta tedavi altında tutuluyor. Uzmanlar, ABD'deki virüsün neden Meksika'daki virüs kadar öldürücü olmadığı sorusuna cevap arıyor. ABD Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi Direktörü Richard Besser:

''Herşey hızla gelişiyor, uzmanlar virüsün daha da yayılacağını öngörüyor. Ancak salgının etkilerini en aza indirgemek için elimizden geleni yapıyoruz'' dedi.

KANADA'DA 6 KİŞİDE VİRÜS TESPİT EDİLDİ

Kanada'nın doğusundaki Nova Scotia kentinde de 4 kişide domuz gribi vakası saptandı. Nova Scotia'dan sonra British Colombia eyaletinde de Meksika'dan dönen 2 kişide domuz gribi virüsü tespit edildi.

Halka da domuz gribinin belirtileri olan halsizlik, ateş ve kusma gibi hallerde, derhal en yakın sağlık merkezine başvurmaları veya 911 numaralı acil yardım hattından yardım almaları tavsiye ediliyor. 2003 yılında SARS Salgını mücadelesinin önemli isimlerinden Toronto Mount Sinai Hastanesi Mikrobiyoloji uzmanlarından Dr. Donald Low:

"Meksika, Kanadalıların tatil için tercih ettikleri ülkelerin başında geliyor. Yeni bir virüs ile karşı karşıyayız ve vücudumuzun da bu virüse karşı doğal bir bağışıklığı yok" dedi.

MEKSİKA'DA 5 YENİ ÖLÜM

Meksika Sağlık Bakanı Jose Angel Cordova, ülkede 13 Nisan'dan beri domuz gribinden öldüğü sanılan kişilerin sayısının 81 olduğunu duyurmuştu. Hastalıktan ölenlerin büyük bölümünün 20 ila 45 yaşlarındaki kişiler olduğu belirtiliyor. Cordova, bu 81 kişiden 20'sinin domuz gribinden öldüğünün doğrulandığını belirtmişti. Son ölümlerle birilkte şüpheli ölüm sayısı 66'ya yükseldi.

Meksika genelinde 1324 kişi domuz gribi şüphesiyle tıbbi gözetim altında tutuluyor. Domuz gribi nedeniyle başkent Meksiko'da okul, müze, kütüphane ve devlet tiyatroları kapatıldı. Ülkede okullar 6 Mayıs'a kadar, müze ve tiyatrolar ise 1 hafta kapalı kalacak.

YENİ ZELANDA'YA DA SIÇRADI

Öte yandan Yeni Zelanda'da da; Meksika'dan dönen 25 kişi karantinaya alındı. Bu kişilerden bazısının grip belirtisi gösterdiği belirtiliyor. Yeni Zelanda'nın en büyük lisesinin öğrenci ve öğretmenlerinden oluşan grubun dün Auckland'e döndüğü belirtildi. Auckland Bölge Halk Sağlığı Hizmetleri Müdürü Dr. Julia Peters, 13 öğrenciyle 1 öğretmenin sağlık durumunun iyi olmadığını, bir öğrencinin hastaneye kaldırıldığını söyledi. Sağlık Bakanlığı sözcüsü Michael Flyger da, gruptakilerin bir kısmının, grip benzeri belirtileri olduğunu, test sonuçlarının gün içinde alınacağını kaydetti.

DOMUZ GRİBİ NEDİR?

Domuz gribi
, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor ve bu hastalık hızla yayılabiliyor. Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmuyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulunuyor. DSÖ'ye göre, Meksika'da ölümlere neden olan domuz gribi virüsü "A/H1N1". Bu virüs insandan insana bulaşabiliyor. A/H1N1 virüsü, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor. Domuzlara yapılan aşı mevcut, ancak insan için henüz aşı yok. Virüs, solunum yoluyla bulaşıyor.

ntvmsnbc, 27/04/2009


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat