yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Gilad Atzmon: "İsrail, Irkçı-Teokratik Bir Devlettir"

İngiltere, Eski Uluslararası Kalkınma Bakanı Clare Short. Şu anda İngiltere Parlementosu Bağımsız milletvekili.

Yahudi Müzisyen Gilad Atzmon, Avam Kamarası'na konuşan Meşal'i ve Cenevre'de konuşan Ahmedinejadtehdit eden İsrail'i eleştirdi. İşte Gilad Atzmon'un o yazısı:

"İngiliz eski kabine Bakanı kahraman Clare Short, bugün Hamas lideri Halid Meşal'i tele konferans yoluyla milletvekili ve senatörler ile konuşmaya davet ettiği için şiddetlice eleştirildi. Tabi ki bu girişimin zamanlama ve nitelik olarak oldukça yerinde olduğunu söylemeye bile gerek yok.

Ancak, İsrail'in tepkisine dikkat edilmelidir. Bu tepki, hem acıklı hem de eğlenceli. Buna okuyucunun karar vermesini tercih ediyorum.

İsrail büyükelçisi, bu girişimi, ılımlı Filistinliler'le yapılan barış müzakerelerine bir darbe olarak niteledi. Ama bu darbeden İsrailliler kadar Filistinlilerin de endişelendiğini belirtelim. Ancak İsrail; aç bırakmak, boykot, kelebek bombalar ve fosfor bombası da dahil,Filistinlileri cezalandırmak için her türlü taktiği denedi. Bu anlamda İsrail'e atılan bir tokat oldukça yerinde, haklı ve iyi olmuştur.

İsrail, Eski İşçi Bakanı bayan Short'u, Ortadoğu barış sürecinin altını oymakla suçladı. İşin ilginç tarafı daha bir ay önce Gazze'ye yönelik oldukça vahşi bir imha ve soykırım operasyonu yapan İsrail'in açık ve tarafsız bir diyalog girişimini, "barış girişimine" bir saldırı olarak değerlendirmesidir. Büyükelçi Ron Prosor şunları söyledi:

"Hamas'ın yaklaşımı sürekli şu anlayışı ön plana alıyor: Filistinliler için cihaddan başka bir seçenek yok."

Ancak ben İsrail'in çözüm önerisini merak ettim. Bildiğim kadarıyla İsrail'in, Eski Ahid'e dayalı Filistinlilerin soykırım, sindirme ve katliama maruz bırakılmasıyla topraklarının yağmalanmasından başka bir çözüm anlayışı yok. Büyükelçinin cihad hakkındaki görüşlerinin ne olduğunu öğrenmek oldukça ilginç olurdu.

Çünkü ilim adamlarınıyla, ulemanın yaklaşımına göre cihad; ahlaki ve erdemli bir hayat mücadelesi vermek, İslamı yaymak, savunmak; aynı zamanda baskı ve zulümlerle mücadele etmektir. Cihad aynı zamanda hâlihazırdaki barbar Yahudi ulusalcılığının tam tersine oldukça güzel ve barışçı bir anlayışa sahip. İsrail büyükelçisi Prosor şunları söylüyor:

"Clare Short ve Lord Alderdice, Hamas'ı füze fırlatmaktan ve stratejisini değiştirmekten vazgeçirmeye çalışmıyorlar. Bunun yerine sürekli egemen bir devleti yok etmeye çalışan, kanlı ve yıkıcı bir şiddet sureci işleten bir organizasyonu meşrulaştırmaya ve ödüllendirmeye kalkışıyorlar."

Psikanalize göre böyle bir açıklama, sıradan bir projeksiyon olarak yorumlanır. Büyükelçi Prosor, aslında İsrail'in sürekli yaptığı, kan dökme, yıkım ve şiddet gibi uygulamaları, Hamas'ın yaptığını iddia ederek, klasik bir yamsıtma eylemi gerçekleştiriyor.

Oldukça kızgın olan Büyükelçi, İngiliz parlementosunun, Hamas'ın şiddetle karşı çıktığı demokratik değerler için bir sembol niteliği taşıdığını söyledi. Birileri bu İsrailli diplomata, Hamas'ın demokrasi ile başa geldiğini hatırlatsın. Büyükelçi, Herzl'den yalakalık yapmanın her zaman Siyonist çıkarları korumak için iyi bir yöntem olduğunu öğrenmiş.

Aslında bütün parlamentoların anası olan İngiliz parlamentosunun, kendi ülkesinde insanları baskı ve işkence ile dini ve politik çıkarlar gereği yönetmeye çalışan kabus gibi katı bir teokrasi uygulayan bir lideri misafir etmesidir.

Asıl birileri bu üçkağıtçı İsraillilere, Eski İncil vaadi olan Arz-ı Mevud peşinde koşan ve sadece Yahudilere has ırkçı bir devlet kuranların kendileri olduğunu hatırlatmalıdır. İsrail, sadece teokratik değil aynı zamanda faşist teokratik bir devlettir ve bu noktada başka bir benzeri de yoktur.

Öyle görünüyor ki Clare Short ve arkadaşları için, İsrailli sivillere yönelik saldırılar ve Ahmedinejat'ın açıklamaları arasında, Filistin hareketi kendine hastır ve özgündür.

Ben de tıpkı Clare Short gibi, Filistin direnişini hümanist bir çağrı olarak görüyorum. Eğer bu yeterli değilse, bir müzisyen olarak Ahmedinejat'ın farklı ritimlerine daha fazla sempati besliyorum. Özellikle de son Cenevre toplantısındaki konuşması kulağımda bir müzik gibi yankılanıyor.

Bununla birlikte daha iki gün önce Cenevre'de İngiliz bürokratların sergilediği moral bozucu ve ahmak koyun gibi davranışlardan sonra, Parlamento mantığa kulak verdi. Avam kamarası yetkilisi bir kadın sözcü, toplantının "konuşma özgürlüğü" konularının da içeriğe eklenerek devam edeceğini açıkladı. Görünen o ki Siyonist terör, Batı'nın bütün varlığını devre dışı bırakmayı henüz başaramamış."

Güncelleme: 27/04/2009
Kaynak: "Gilad Atzmon - I am in love with Clare"
, palestinethinktan, (Abdulkadir Şen,timeturk), 22/04/2009.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat