yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Zeytin Karasu Problemi"ni Çözen Mucit: İlgisizlikten Şikayetçi

Faruk Durukan, karasuyu, ekstre ederek, toz haline getirdiğini söylüyor.

Balıkesir - Edremit ilçesinde, icat ettiği ve patentini aldığı makineyle, 3 bin yıllık zeytin karasuyu sorununu çözüme kavuşturan Türk mucit Faruk Durukan, yetkililerin ilgisizliğine isyan etti.

Durukan, 10 milyon TL'lik birikimini harcayıp geliştirdiği bu çevreci makineyi, İtalya ve İspanya gibi zeytin üreticisi ülkelerin uzman gönderip incelettiğini, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ise en küçük bir girişimde dahi bulunmadığını söylüyor.

"Sindirmatik" adını verdiği makineyle, zeytin karasuyunu ilaç, kozmetik ve gıda sektörü için hammadde haline getiren Kale Naturel Bitkisel Ürün Gıda Kozmetik ve Tarım Ürünleri Dış Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi'nin sahibi Faruk Durukan şunları anlattı:

"Su kaynaklarımız her geçen gün kirleniyor ve kuruyor. Kuraklık dünyayı tehdit ediyor. Özellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde, doğal su kaynaklarının kirlenmesine yol açan en büyük sorun, zeytin karasuyu. Ben '3 bin yıldan bu yana çözülemeyen bu sorunu çözdüm' diye bas bas bağırıyorum. Hiçbir yetkili de benim sesimi duymuyor. Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi zeytin üreten ülkeler, benim yaptığım makineyi inceledi. Sonucun başarılı olduğunu görüp, bu makineyi kendi şirketleri ve ülkeleri adına üretmem için teklifte bulunuyor. Ama bizim Çevre ve Orman Bakanlığımız, bir yıldır bir yetkili gönderip, makineyi inceletme lütfu bile göstermiyor. Bu ilgisizlik yüzünden ülkemi terk etmeyi bile düşünüyorum."

BAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülendam Tümen ve BAÜ Edremit Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sakin Vural Varlı da, Türk mucit Durukan'a destek veriyor.
Prof. Dr. Tümen, icadı bir devrim olarak nitelerken şöyle diyor:

"Karasuyun aktığı bölgelerde, hem oksijen, hem canlılar azalıyor. Toprakta ise uzun süre verim ve işleme kaybı görülüyor. İspanya ve İtalya gibi ülkeler, bu sorunla ilgili binlerce, on binlerce çalışma yaptılar fakat halen bir çare bulamadı. BAÜ ile dört-beş yıldır yakın temasta olan ve çalışmalarını üniversitemizde yaparak uzun sohbetler yaptığımız Faruk Durukan ile sürekli yakın temasta olan 8- 10 araştırmacı arkadaşımız var. Bu büyük bir devrim olarak tarihe geçmiştir. Karasuyun bu şekilde ekstre edilip toz haline getirilmesi önemsenecek nitelikte çok büyük bir devrimdir."

ZEYTİN KARASUYU NEDİR?

Zeytin karasuyu, zeytinyağı fabrikalarında zeytin sıkma işlemi sırasında atık olarak ortaya çıkar. Zeytin karasuyunun içindeki maddeler, sulardaki hayvanların ve bitkilerin oksijensiz kalıp ölmesine neden olur. Türkiye'deki fabrikalardan yılda doğaya 150 bin ton zeytin karasuyu verildiği tahmin ediliyor. 

Edremit , Ayvalık, Burhaniye, Havran ve Gömeç'te 220 zeytinyağı fabrikası var. Her fabrikadan yılda ortalama 30 ton zeytin karasuyu çıkıyor. Sindirmatik ise 100 litre karasudan 5 kilogram zeytin özütü elde ediyor. Zeytin özütünün kilosu ise 10 TL karşılığında sabun ve kozmetik yapan işletmeler ile hayvan yemi üreten fabrikalara satılıyor. Fabrika ve işliklerden kimi zaman hiç arıtılmadan salınan karasu, Körfez bölgesinde, Havran Çayı'nın yanı sıra Ayvalık'taki Pina, Edremit'teki Zeytinli ve Kızılkeçili derelerininin simsiyah akıp, deniz kirliliğine neden oluyor. Bu durum turizmciler ile sulama için çay ve dereleri kullanan çiftçileri isyan ettiriyor.

İLKOKUL MEZUNU MUCİT

Farklı buluşlarıyla dikkat çeken Faruk Durukan, dünyada stratejik değeri olarak bilinen maddeler arasındaki aktif karbonu, zeytin çekirdeğinden Türkiye'de üretmeye başlamıştı. İlkokul mezunu olan işadamı, bitki kök, gövde ve yapraklarından özel ayrıştırma yöntemi ile ekolojik boya üretiyor. Kayaç çözeltisinden elde ettiği eksi 120 derecede donmayan suyu, hava alanlarındaki buzlanmanın önlenmesi için kullanılan bir ürün haline getirip ihraç da ediyor.

Güncelleme: 20/04/2009
radikal,
17/04/2009


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat