yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Ateş: Vücudun, Hastalığı Yenmesini Sağlıyor!

Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi'nde yapılan bir araştırmada ebeveynlerin, çocuklarının ateşlerinin yükselmesi halinde havale geçireceği, beyninin hasar göreceği korkusu yaşadığı ortaya çıktı. Prof. Dr. Zafer Kurugöl, anne babaların gereksiz yere panik yaşadığını belirterek:

"Ateş, vücudun doğal savunma mekanizmasıdır. Bir kez ateşe bağlı havale geçirme bir çocukta ne beyinde bir zarara ne zeka geriliğine ne başka hastalığa neden olur. Herkesin bir kez ateşe bağlı havale geçirme hakkı vardır" dedi.

Doç. Dr. Güldane Koturoğlu da, ateş yükselmesinin bağışıklık sisteminin iyi çalıştığının göstergesi olduğunu söyledi. Koturoğlu:

"Biz zaten ateşin yükselmesini istiyoruz, çocuk o mikroorganizmayla başa çıkabilsin diye. Ateş, hastalığın daha çabuk iyileşmesini sağlıyor" dedi.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nın 50'inci kuruluş yıldönümü nedeniyle "Ege Üniveristesi 50'inci Yıl Pediatri Günleri" düzenlendi. Ailelerin çoğunun, ateşi, bir belirtiden çok hastalığın kendisi gibi algıladıklarından, ateş ve onun potansiyel tehlikeleri ile ilgili yanlış bilgilere sahip olduklarını ortaya çıkaran araştırmada şu sonuçlar alındı:

"40 ebeveyn, ateş demek için vücut ısısının 30-37 derece olması gerektiğini, bunlarının yarısı da bu değerler için ateş düşürücü kullandıklarını bildirdi. Ateşin düşürülmemesi halinde ebevenlerin % 73'ü çocuğunun havale geçireceğine, % 18'i beyin hasarı olacağına, % 5'i ağır hastalık geçireceğine inanıyor. Ebeveynlerin % 3'ü ateşini düşüremediği taktirde çocuğunun komaya gireceğini, % 1'i ise ölebileceğini düşünüyor."

Araştırmada ebeveynlerin yüksek ateşi düşürmek de şu yöntemlere başvurdukları ortaya çıktı:

"% 38'i sadece ılık duş yaptırıyor. % 36'sı ılık duş ve ateş düşürücü kullanıyor. Araştırma, ebeveynlerin % 57'sinin ateş düşmesinin havale geçirmeyi, % 18'inin rahatlatmayı, geri kalanların ise tedavi etmeyi ve organ hasarını korumayı önleyeceğine inandıklarını ortaya koydu. Ailelerin % 60'ı, ateşli çocuğuna doktor önerisine göre antibiyotik verdiğini söyledi."

Çalışmaya katılan ebeveynlerin eğitim düzeyi kısmen iyi olmasına karşın, ateşle ilgili bilgi düzeyinin yetersiz, yönetiminin ise eksik olduğunun ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Kurugöl, yüksek ateşin korkulacak bir şey olmadığını söyledi. Kurugöl şunları dile getirdi:

"Ateşten, bütün aileler çok korkuyor. Eğitim düzeyi yüksek olsa bile çocuğu ateşlendiğinde panikliyor. Şunu çok iyi bilmek gerekir ki; ateş, vücudun doğal savunma mekanizmasıdır. Organizmanın lehine olan durum, belirli düzeylere çıktığı zaman zararlı hale gelebilir mi, gelebilir. Burada en çok korkulan şey çocuğun ateşe bağlı havale geçirmesi. Herkesin bir kez ateşe bağlı havale geçirme hakkı vardır. Bu kesinlikle böyle. Ancak ateş belirli durumlarda tekrarlayan, uzayan cinste olursa o zaman zararlı olabilir. Ateş hastalık değildir, bir hastalığın belirtisidir. Önemli olan ateşi düşürmek değil, ateşe neden olan hastalığı saptamak onu tedavi etmektir.

"Dünya Sağlık Örgütü, 'koltuk altında ölçülen ateş, 39 derecenin üzerine çıktığı zaman zararlı olmaya başlar' diyor. 39 dereceden önce paniklenmeye, korkmaya gerek yok. Korkulduğu gibi yanlış uygulamalar da yapılıyor; sirke sürmek, buzlu suyla yıkamak, alkolle yıkamak, bir sürü ateş düşürücü ilacı karışmış şekilde kullanmak, üst üste vermek gibi. Yapılacak şey paniklemeden, korkmadan ateş 38-39 derecelere çıktığında çocuğa ılık duş aldırıp, ateş düşürücü vermektir.

"En büyük hata, ateş başladığında antibiyotiğe başlanıyor, antibiyotik ateş düşürücü değildir. Ateş 39 derecenin üzerine çıkarsa yine ılık banyo, ateş düşürücü uygulanır ama doktora başvurmak gerekir. Bu hastalığın teşhis edilip tedavisinin başlanması içindir. Yüksek ateşte en çok korktuğumuz şey, havale. Havale, ateş çıkarken olur. Yani ateş çok yükseldiği zaman değil. Çocukta eğilim varsa, ateş çıkarken havale geçirir. Bunu bilmek gerekir. Yüksek ateş korkulacak bir şey değil. Bağışıklık sistemi gelişmemiş kişilerde, kanserli hastalarda, ağır hastalarda, yeni doğan bebeklerde ağır hastalık olur, ancak ateş reaksiyonu olmaz. Ateş olması, organizma çalışıyor, cevap veriyor demektir, vücudun koruyucu sistemleri savaşa başlamış demektir."

Güncelleme: 08/04/2009
DHA, (haber.gazetevatan),
05/04/2009ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat