yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Su Kaynaklarına Karışan Dezenfektanlar: Ölümcül Bakteriler Üretiyor!

Evsel temizlik ürünleri, atık sularımızda ve nehirlerimizde, bakterilerden oluşan saatli bir bomba oluşturuyor. Bilim adamları uyarıyor! Yumuşatıcılar, dezenfektanlar, şampuanlar ve diğer ev temizlik ürünleri, çevreye antibiyotiğe-dirençli bakterileri yayıyor. Aynı zamanda, fabrikalarda ve imalathanelerde kullanılan deterjanlar ve bazı ilaçların, tehlikeli hastalıklarla uzun vadede mücadele edilemeyeceği ümitsizliğini artırıyor.

DETERJANLAR: DİRENÇLİ BAKTERİLERİ TETİKLİYOR

Deterjanlara karşı uyarı, Birmingham ve Warwick Üniversitesi bilim adamları tarafından yapıldı. Onlar, kanalizasyon ve nehirlere akıtılan dezenfektan ve diğer ürünlerin, antibiyotiğe-dirençli mikropların gelişimini tetiklediğini açıkladılar. Çok sayıda bölgeden alınan toprak örneklerinin, antibiyotiğe-direnç genleri olan bakterilerden yüksek seviyede içerdiği tespit edildi. Bilim adamlarının, korkuları artıyor. Çünkü, bu bakterilerin insanlara geçmiş olabileceğini düşünüyorlar. Warwick Üniversitesi'nden Dr. William Gaze konu ile ilgili olarak:

TARIMSAL ALANLAR: TEHDİT ALTINDA!

"Her yıl, halk 1.5 milyon ton kanalizasyon atığı üretiyor ve bunun büyük miktarı tarımsal alanlara yayılmaktadır. Bu atıklar, antibiyotiğe-dirençli bakteri içeriyor ve bu bakterilerin gelişimi, deterjanların bileşiminde bulunan kimyasallar tarafından tetiklenmektedir. Ayrıca, evlerden ve fabrikalardan nehirlerimize ve haliçlere, her gün 11 bin litre su pompalıyoruz ve bunlarda aynı zamanda direnç yayıyorlar" dedi. 

Yapılan bu çalışma, antibiyotiğe-direnç probleminin sadece antibiyotiklerin gereğinden fazla reçetelenmesi veya hastanelerdeki zayıf hijyen standartlarından kaynaklanmadığını göstermesi açısından önemlidir. Bununla birlikte, çalışmayı sürdüren ekip, hastanelerde binlerce kişinin ölümüne neden olan MRSA gibi en ölümcül süpermikropların türemesinin, dezenfektanların kullanımına bağlı olmadığının da altını çizdi. Warwick Üniversitesi'nden Prof. Liz Wellington:

DİRENÇİ BAKTERİLER ARTTIKÇA: ENFEKSİYONLARI KONTROL EDEMEYİZ

"Araştırmamız, antibiyotiğe direncin hastanelerle sınırlı kalmadığını, yaşadığımız çevreyede yayıldığını gösteriyor. Dirençli bakteri, yayılıyor ve her seferinde enfeksiyonları kontrol etme yetimiz tükeniyor. Bu durum, son derece endişe verici" dedi.

Bilim adamları çalışmalarında, bir çok ev temizlik ürününde kullanılan kuaterner(dördüncü) amonyum bileşiklerini (QAC) araştırdı. Her gün, bu kimyasalların büyük bir miktarı, evlerden ve fabrikalardan kanalizasyona ve nehirlere boşaltılıyor. QAC bileşiğinin yüksek konsantrasyonu, bakteriler için öldürücü. Ancak, kanalizasyon suyunda bu kimyasallar, seyreltilmiş oluyor ve bakteriler bu kimyasala karşı direnç geliştiriyor. (yani bir anlamda bu seyreltilmiş kimyasallar bakteriler için aşı görevi ifa etmiş oluyor) Gaze, bu durmu şu şekilde açıklıyor:

NEHİR SULARI VE KANALİZASYONLAR: DİRENÇLİ BAKTERİ YUVASI

"Bakterilerin bir takım kimyasallara direnç geliştirmesi doğal bir süreçtir. Diğer bakteriler öldüğünde, QAC bileşiğine direnç geliştirenler hayatta kalacak ve rekabet olmaksızın, sayıca çoğalacaklar. Ayrıca, bu kimyasallara karşı dirençli hale dönüşmüş DNA ,diğer bakterilere hem bu direnci hem de antibiyotiklere dirençli genleri geçirmektedir. Bu şekilde, biz, antibiyotiğe-dirençli bakterilerilerin gelişmesi için, atık su borularımızda ve kanalizasyonlarımızda ideal bir ortam oluşturduk. Şu an bu mikroplar, tarımda kullanılan nehir suları ve kanalizasyon suları ile tüm  ülkeye yayılıyor."
 
Çalışmalarının bir kısmında, Birmingham Üniversitesi'nden Prof. Peter Hawkey'in de bulunduğu ekip Midlands, Cotswolds, Hertfordshire ve diğer alanlarda ki QAC bileşiği ve kanalizasyon suyu karışmış (kirlenmiş) toprağı araştırdı. DNA parmakizinin de içinde bulunduğu  benzer teknikler kullanarak, antibiyotiğe direnç genlerini araştırdılar ve bu genleri yüksek miktarda tespit ettiler. Gaze, ekliyor:

ÇEVREMİZİ KUŞATAN DİRENÇLİ BAKTERİLER: İNSANLARA GEÇME AŞAMASINDA!

"Netice, açık. Öyle görünüyor ki, biz,içinde antibiyotiğe gittikçe daha çok direnç geliştiren bakterilerin bulunduğu, kanalizasyon ve nehir suyu üretiyoruz ve bunlar şu an besin zincirine girmeye hazırlanıyor. Bu bakteriler, toprağa karışır karışmaz, tarım işçilerinin veya toprakla uğraşan insanların vücuduna geçecek ve böylece vücut, her türden rahatsızlıkların ortaya çıkmasında rol oynayan, antibiyotiğe-dirençli mikropların yuvası haline gelecek. Böylesi bir durum, iyi bir gözetimi gerektirmektedir."

Bundan başka, ekip çiftlik hayvanlarını, özellikle de domuzları, tedavi etmek için kullanılan antibiyotiklerin, topraktaki dirençli bakterilerin yayılmasında rol oynadıklarını tespit etti. Ekip, yaptığı testlerde, domuz çamuru örneklerinin, yüksek seviyede antibiyotiğe-dirençli genler içerdiğini buldu. Korkular giderek artıyor çünkü görünen o ki, dirençli bakteriler başka bir  yolla toprağa karışıyordu ve besin zincirine girmiş olabilir. Wellington sonuç olarak:

"Hastanelerde, antibiyotiğe-dirençli bakterileri kontrol etmede veya çoğalmasını önlemede bize yardımcı olacak özel tedbirler düşünmeliyiz. Ancak, problem sanılandan çok daha geniş alanda yer almış bulunuyor. Dirençli bakteriler, şu an çevremize yayılmış durumda" dedi.

Güncelleme: 27/05/2009
Kaynak: Robin McKie, "Shampoo in The Water Supply Triggers Growth of Deadly Drug-Resistant Bugs", guardian.co.uk, Çev. Dr. Erman Gündoğdu, yaklasansaat.com, 29/03/2009.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat