yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 ABD'deki Kabbala Okulu: Çocuklara "New Age'ci Ruhçuluk" mu Öğretiyor?

Kabbalah Center International(Uluslararası Kabbala Merkezi) başkanı tarafından oluşturulan program, çocukların nasıl bilgece seçimler yapacağını öğretmenin bir yolu olarak tanıtılıyor.

28 yaşındaki öğretmen Jenna Zucker, Kester Avenue Ortaokulu'nda okul sonrası programda çocuklara ders veriyor. Zucker, çocuklara, bir kez oyunun kurallarını anladılar mı, asıl ödülün "daha çok tatmin olmak" olduğunu anlatıyor..

"Daha büyük bir tatmin ne sağlar bize?" diye soruyor. Matthew yanıtlıyor: "Spritüel güç!"

Zucker, ona bu gücün nerden geldiğini soruyor? "Senin içsel ışığından" diye yanıtlıyor çocuk.
Ve bu ışık nerede bulunur? "Senin kalbinde" diyor.

Karşılıklı değişim
"Çocuklar için Spritüellik" sınıfının bir parçasıdır ve bu ders, çeşitli Los Angeles devlet ortaokullarında, gün içinde veya okul sonrasında teklif edilmektedir. Los Angeles merkezli bir spritüel ve eğitimsel organizasyon olan Kabbala Uluslararası Merkezi'nin bir lideri tarafından oluşturulmuştur.

"Bence bu, kilise ve devlet arasındaki ayrılığı ihlal etmektedir" diyor Utah Street ve Noble Avenue İlkokulları, rehberlik danışmanı Margie Mulder. "Ben çocuklarımı bu gruba göndermezdim" diyor.
Ancak bazı kimseler de bunun çocukların temel yeteneklerini geliştirdiğini iddia ediyor.

Bu Spritüellik programı 2001 yılında, Rabbi Philip Berg ile birlikte Los Angeles Kabala Merkezi'ni yöneten Karen Berg tarafından oluşturuldu. Kabbala, Yahudi mistisizminin çok eski bir şeklidir, ancak Berg'lerin Kabbala Merkezi'ni eleştirenler, kurumun birçok geleneksel uygulamalardan ayrıldığını söylüyorlar. Merkezin, Madonna ve Ashton Kutcher da dâhil, ünlülerin taraftarı olduğu ciddi bir isim listesi mevcut.

Bu program, dünya çapında New York ve Florida'dan Meksika ve Malavi'ye kadar okullarda ve toplum merkezlerinde sunuluyor. 2006 yılından beri, yaklaşık 4400 Los Angeles'lı çocuk yer aldı. Bu programın, Londra okullarında uygulanması ihtilaflara neden oldu.

Bu programı yürüten, Çocuklar İçin Spritüellik Vakfı'nın, IRS'de (Amerika'da Hazine Bakanlığına Bağlı İç Gelirler İdaresi) 2007 kamuoyunu aydınlatma raporlarında yaklaşık olarak 18 milyon dolarlık bir mal varlığı listelenmiştir. Madonna da dâhil ünlü kabala fanatikleri, bu vakfın finansörleri arasındadır.

Kester Ortaokulu'ndaki sınıfta "kabbala" kelimesinin hiç telaffuz edilmiyor ancak varlığı aşikâr görünüyor. Zucker ve bir yardımcı, kırmızı düğümlü şeritler; ki bunlar kabbalayı uygulayanlar tarafından kem gözden korunmak için sıkça kullanılır. Sol bileklerinin etrafına takıyorlar. Ayrıca "ışık" ve "muhalif-karşıt-düşman" gibi terimleri de kullanıyorlar ve bu terimler Los Angeles'daki merkezin web sitesinde ve IRS dosyalarında da bulunmaktadır.

Karen Berg ise "içsel ışık" terimini derslerinde kullanmadığını, ancak kabala merkezinde kullanılabileceğini söylüyor. "Kabbala Merkezi'nin kullandığı ağız ile SFK (Spirituality for Kids)arasında bazı açık benzerlikler var", diye yazıyor bir e-mailde.

Layola Hukuk Okulu'nda Yahudi Hukuku ve Ahlakı bölümünde yardımcı başkan olan Ortodoks Rabbi Yitzchok Adlerstein, bu programın devlet okullarına uygun olduğuna inanmıyor:

"Ulus daha da farklılaştıkça ve din toplumdan uzaklaştırıldıkça, ahlaki öğreti için açlık oluştu. Ancak programın kurucuları, hakikat yerine daha çok uyuşturucu sunmaktalar. Her nerede açlık varsa, madrabazların bu açlığı, sahte yiyeceklerle doyurma tehlikesi vardır" diyor.

Wonderland Avenue Ortaokulu'ndaki görevliler, bu yıl derslerin içeriğini genişletmeye çalıştıklarında, bazı veliler öfkelendiler. Okulda, 5. Sınıfta bir kızı bulunan Carlyn McKnight:

"Bence onlar, isminden hiç bahsetmeden 'Kabbala' yaymaya çalışıyorlar" diyor.

Güncelleme: 18/05/2009
Kaynak: Seema Mehta, "'Spirituality for Kids' Class Draws Fire", latimes, Çev. Kader Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 14/4/2009


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat