yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Domuz Gribi Alarmı 5. Dereceye Çıkarıldı"

Dünya Sağlık Örgütü, Meksika dışında da ölümlere neden olmaya başlayan domuz gribiyle ilgili salgın alarmı seviyesini 4'den 5'e yükseltti. Beşinci derece, sondan bir önceki durak ve ciddi ve yakın bir salgın tehlikesine uyarısı demek. 6. derece ise küresel bir salgına işaret ediyor.

DOMUZ GRİBİ: HIZLA İLERLİYOR

WHO Başkanı doktor Margaret Chan, Cenevre'de düzenlenen basın toplantısında, hastalıktan 159 kişinin öldüğü Meksika'yı, WHO'ya ve diğer hükümetlere bu yeni vakayı bildirme konusunda gösterdiği açıklık ve saydamlıkdan dolayı övdü. Bu arada virüsün yayılışı da sürüyor. Peru, İsviçre ve Almanya, virüsün görüldüğü son ülkeler oldu. Öte yandan, Hırvatistan Sağlık Bakanlığı, ülkede ilk kez şüpheli bir vakanın görüldüğünü, Osijek'te 22 yaşındaki bir kızın karantinaya alındığını, şahsın sağlık durumunun genel olarak iyi olduğunu ve Tamiflu tedavisi uygulandığını kaydetti. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, ülkede doğrulanan domuz gribi vaka sayısının 109'a çıktığını bildirdi.

AB Komisyonu'nun Sağlık ve Tüketici Siyaseti Genel Müdürü Robert Madelin, basına yaptığı açıklamada:

"İnsanların öleceği şüphe götürmez bir gerçek, ama sorun kaç kişinin öleceği. Yüzlerce mi, binlerce mi, yoksa on binlerce mi? Salgının boyutlarını bilmiyoruz" ifadesini kullandı.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Virüsün, 2 ile 4 gün arasında kuluçka dönemi var. Bu sürede herhangi bir belirti vermiyor. İnsan vücudu, bu virüsle daha önce karşılaşmadığı için direnç gösteremiyor. Hastalığın 4 önemli belirtisi var.

1) Üşüme ve titremeyle nüksedip, 38 derecenin üzerine çıkan yüksek ateş,
2) Göz çukurlarında da hissedilen şiddetli baş ağrısı,
3) İleri derecede kas ve eklem ağrıları,
4) Bitkinlik


Soğuk algınlığıyla karıştırmamak gerekiyor. Soğuk algınlığı yavaş yavaş gelişir, ateş çok yüksek değildir, burun akıntısı ön plandadır. Kas ve eklem ağrıları olsa bile ileri derecede bitkinlik görülmez. Bu hastalıkta ise aniden ortaya çıkış var.

VİRÜS NASIL BULAŞIYOR?

1) En yaygın olarak solunum yoluyla bulaşıyor.
2) Virüsü taşıyan kişi öksürüp hapşırırsa, 4 metreye kadar hiç temas etmeseniz bile size bulaşabiliyor.
3) Havaya saçılan partiküller, havada uzunca bir süre kalabiliyor ve bunların solunmasıyla, solunum yoluyla kişiye geçiyor.
4) Bunun dışında öksürük ve hapşırık sırasında mikrobun göz mukozasına yerleşerek de hastalık bulaşıyor.
5) Eller, yakın temas çok önemli. Bu nedenle hasta kişilerin mutlaka izole edilmesi, toplu bulunulan yerlerden uzak durması, maske takması lazım. Mutlaka sık sık ellerin yıkanması gerekiyor.
6) Öpüşmeye, tokalaşmaya biraz ara vermeliyiz. Hastalık bulaştırma bilinciyle, hastaların, öksüren kişilerin maske takması, öksürüp aksırırken mendil kullanmanın alışkanlık haline getirilmesi lazım.

HASTALIĞA: İLAÇ

Virüsü almış kişilerde ilk 36 saat içinde tamiflu veya muadili ilaç 5 gün süreyle sabah akşam kullanılabilir. Hastalığın görüldüğü yerlerde bulunulduğunda, koruyucu ilaçlar alınabilir. Ama bunlar ithal olduğu için pahalı ilaçlar, herkesin kullanmasına imkan yok. 65 yaş üzerindekilere, kalp akciğer rahatsızlığı, astımı olanlara, romatizmal hastalıklar nedeniyle kortizon kullananlara, kanser tedavisi görenlere, küçük çocuklara öncelik tanımalı. Virüs sürekli değişkenlik gösterdiği için şu an için aşısı yok.

ATEŞİ SAKIN DÜŞÜRMEYİN!

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Münir Büke; yaşlı ve çocuklar dışında ateşin düşürülmemesini öneriyor. Şöyle diyor:

"65 yaş üzerindeki kalp akciğer rahatsızlığı olan kişilerde, küçük çocuklarda, hamile kadınlarda ateşi düşürelim. Ama sağlıklı olup grip olanlarda, ateşi düşürmememiz lazım. Ateş, insana rahatsızlık veriyor, metabolizmayı hızlandırıyor, kalp atışlarını artırıyor, ama bunun yanında virüslerin ölümüne yol açıyor ve vücudun direncinde önemli işlev görüyor, bir çeşit savunma mekanizması gibi işliyor."

"Vücut 41 dereceye kadar dayanır, 4 saat kadar 42 dereceye dayanır. Mesela ben grip olduğumda ateşimi daha da yükseltirim ve 5-6 saat içinde bu iş biter. Eskilerin hastayı ''terletme'' metodunun mantığı da budur zaten."

VİRÜS SOĞUKTA DAHA DİRENÇLİDİR

"Eğer mayıs ayını atlatabilirsek, o zaman Türkiye için tehlike geçecek veya az bir zayiatla atlatılacak".

Çünkü virüs enfeksiyonları, kuzey yarım kürede; eylül-ekim aylarından başlayarak mayıs ayı sonuna kadar ön plana çıkıyor. Virüsler ılıman, soğuk ve rutubetli ortamlarda daha fazla dayanıyor. Mayıs ayından sonra havalar iyice ısınacak; virüs, güneş ışınlarının bol olduğu ortamlarda yaşayamayacağı için, mekanik yollar dışındaki bulaşma koşulları önemli ölçüde azalacak.

Güncelleme: 01/05/2009
samanyoluhaber,
30/04/2009


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat