yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Vücuttaki Trilyonlarca Bakteri: İnsan Sağlığı İçin Çalışıyor!

İnsan vücudunda simbiyotik olarak yaşayan bakteriler, gelişme, üreme ve bağışıklık gibi temel biyolojik fonksiyonlar üzerinde, bekleneninde ötesinde büyük bir etki gösterebilir.   

Araştırmacılar, fareden alınan bakterisiz ve normal kan örneklerini karşılaştırdığında, hayati fonksiyonların sağlanması için neredeyse her şeyi etkileyen moleküller arasında büyük farklılıklar olduğunu tespit etti. Scripps Araştırma Enstitüsü'nde biyofizikçi Bill Wikoff, sonuç ile ilgili olarak şunları söyledi:

"Birkaç tane farklılık bulmayı bekliyordum. Ancak, yüzlerce değişiklik ile karşılaşmamız, bizim için büyük bir süpriz oldu."
 
İnsan vücudu, kendisini oluşturan hücrelerden 10 kat daha fazla bakteri hücresi içermektedir. Sadece sindirim sisteminde ortalama 50 trilyon bakteri yaşıyor. Vücudumuzda yaşayan bakteri florasına dair çalışma da, henüz çok az bir yol alındı. İnsan  Microbiome Projesi, vücudumuzun bakteriyel florasını listelemek amacıyla geçtiğimiz ekim ayında başlatılmıştır.

Bu mikrobik canlılar, sadece kendileri için yaşamıyorlar. İnsanlarla birlikte değişime uğrayarak önemli biyokimyasal işlevleri yerine getiriyorlar. Zaten barsak bakterileriyle ilgili bir takım dengesizliklerin, obezite, kanser, astım ve otoimmun hastalıklarla bağlantısı bilinmektedir. Probiyotikler olarak bilinen marketlerde satışa sunulan ürünlerin, alerjiler ve düzensiz barsak hastalıklarının bakterilerle tedavisinde az da olsa yararı saptanmıştır. Wikoff:

"Bakterileri akıllı bir şekilde kullanmak isterseniz, gerçektende bakterilerin bir insanın biyokimyasın üzerinde ne tür etkilere sahip olduğunu bilmek zorundasınız" dedi.

Onları anlamak için atılacak kritik ilk adım, metabolitler olarak bilinen bakterilerin hücresel işlevleri ile bağlantı kurmaktır. Metabolitler, hücresel işlevler sırasında açığa çıkarlar. Bazı metabolitler fizyolojik olarak kritikken, diğerleri hücresel yan ürünlerdir. "İnsan metabolom projesi"nin (insan genomu ile biyokimyasal analog) ilk taslağı iki yıl önce tamamlanmış olsa da, bilim adamları onun önemli olduğunu biliyor. 

"Proceedings of the National Academy of Sciences" bülteninde yayımlanan fareler üzerine yeni çalışmada, bazı metabolitler sadece bakterilerden arındırılmış farede bulundu. Diğerleri, sadece normal farede bulundu. Bazısı, her ikisinde de bulundu, ancak  farklı biyokimyasal formlarda idiler. Elde edilen birçok farklı bulgular; çeşitli bakterilerin, biyokimyasalları yıktığını, ürettiğini ya da ince ayar yaptığını gösteriyor. New York Üniversitesi mikrobiyologu Martin Blaser:

"Araştırma, mikropların, memeli metabolizması üzerinde büyük etki gösterdiğine dair kanıtlar içeriyor. Çalışma fareler üzerinde uygulanmasına rağmen, sonuçlar insanlar için de büyük ölçüde genelleştirilebilir" dedi. Wikoff konuyu şöyle özetliyor:

"Mikrobiom ve metabolom projeleri devam ettiği için, ileride aralarındaki etkileşim muhtemelen çok daha açık hale gelecektir. Bu çalışmada yaptığımız şey, şimdilik ilk adımı atmak oldu" dedi.

Güncelleme: 06/05/2009
Kaynak:
Brandon Keim, "Gut Bacteria Affect Almost Everything You Do", blog.wired, Dr. Erman Gündoğdu, yaklasansaat.com, 09/02/2009.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat