yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Utanç Verici Görüntüler: Batı Uygarlığı Bu mu?

Amerikalı emekli bir general, Iraklı tutuklulara işkence ve tecavüz görüntülerinin yer aldığı fotoğrafların, ABD Başkanı Barack Obama'nın yayımlanmasını istemediği fotoğraflar arasında bulunduğunu belirtti.

İhlal iddiaları üzerine Irak'taki Ebu Garib tutukevinde soruşturma yürüten emekli Tümgeneral Antonio Taguba, İngiliz "Daily Telegraph" gazetesinde yayımlanan makalesinde, "tüyler ürpertici" olarak nitelediği bu fotoğrafların yayımlanmaması yönündeki Obama'nın kararına kendisinin de katıldığını ifade etti. Taguba:

"Adli amaç dışında yayımlanmalarının amacının ne olduğuna emin değilim ve yayımlanmaları, dış politikamızın tek koruyucuları olan askerleri, en çok ihtiyacımız olduğu dönemde tehlikeye atacaktır" dedi.

Gazete, Ebu Garib'teki işkence ve kötü muamele uygulamalarının Taguba'nın 2004'teki raporunda da yer aldığını, ancak asıl konunun, ortaya çıkan, ancak bugüne kadar hiç yayımlanmamış fotoğrafların bulunması olduğunu vurguladı. Böylece Taguba da, gazeteye yayımlanmamış fotoğrafların varlığını doğruladı.

Irak'taki Ebu Garib cezaevinde mahpuslara kötü muameleyi gösteren yeni fotoğraflarda, önceden belgelenenlerden çok daha ağır ihlallerin yer aldığını belirten Telegraph gazetesi, Obama yönetimine dün gece elektronik posta yoluyla açıklama için yaptıkları başvuruya henüz yanıt alamadıklarını duyurdu.

Ebu Garib skandalı, Amerikalı askerlerin çektiği fotoğrafların 2004'te ortaya çıkmasıyla patlak vermişti.

COP VE HATTA TEL GİBİ CİSİMLERLE TECAVÜZLER

Gazeteye göre, yeni fotoğraflardan en az birinde bir Amerikan askerinin bir kadın tutukluya tecavüzü, bir diğerinde bir erkek tutukluya tecavüz, bir diğerinde daha bir kadın tutuklunun kıyafetlerin zorla çıkarılması, başka fotoğraflarda da tutuklulara korkunç şekilde cop, tel gibi cisimlerle tecavüz görüntüleri yer alıyor.

"The Telegraph" gazetesi, yeni fotoğrafların 2001-2005 yılları arasında Ebu Garib ve diğer 6 tutukevindeki 400 ihlal vakasıyla ilgili olduğunu belirtti. Amerikan Federal Temyiz Mahkemesi hakimleri, Amerikalı personelin ihlalleriyle ilgili fotoğrafların yayımlaması yönünde karar vermişti.

PANTAGON YAYINLAMA KARARI ALMIŞTI

Amerikan Medeni Haklar Birliği (ACLU) tarafından, Adalet Bakanlığı aleyhine açılan davaların art arda kaybedilmesi üzerine de, Pentagon fotoğrafları 28 Mayısta yayımlama yönünde karar almıştı.

Ancak Barack Obama'nın daha önce söz vermesine rağmen iki hafta önce, Irak ve Afganistan'daki Amerikalı personelin zanlılara yaptıkları kötü muameleyi gösteren fotoğrafların yayımlanmasına karşı çıktığı ve hukuk danışmanlarına, fotoğrafların yayımlanmasının ABD askerlerini tehlikeye atacağını söylediğini bildirilmişti.

OBAMA FOTOĞRAFLARIN YAYIMLANMASINI NEDEN ENGELLEDİ

Obama'nın fotoğrafların özellikle bu zamanda yayımlanmasının, Amerikan güçlerini tehlikeye atmanın yanı sıra Irak ve Afganistan gibi yerlerde ABD'nin işini daha da zorlaştıracağına inandığı kaydedilmişti.

Barack Obama yönetimi nisan ayında fotoğrafların yayımlanacağını ve ACLU'nun başvurusu lehine karar alan mahkemeye karşı yüksek mahkemeye gitmeye gerek olmadığını bildirmişti. Obama'nın üst düzey askeri yetkililerle görüşmesinden sonra fikrini değiştirdiği yorumları yapılıyor.

Fotoğrafların yayımlanmasını sağlamak için yıllardır uğraşan Medeni Haklar Birliği, fotoğrafların, tutuklulara kötü muamelenin Irak'ta ve diğer bazı yerlerde bilinenin çok ötesinde olduğunu gösterdiğini kaydetmişti. Birliğin avukatları, bu fotoğrafların, ABD personelinin zanlılara kötü muamelesinin münferit değil, yaygın olduğunun kanıtı olduğunu söylemişlerdi.

Uyarı: Burada yer alan fotoğraflar "en hafifleri" sayılacak türden. Obama'nın yasak getirdiği fotoğraflara normal bir insanın bakması bile mümkün değil.

Güncelleme: 30/05/2009
AA, haber.gazetevatan,
28/05/2009


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat