yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Prof. Dr. Hotamışlıgil: "Bağırsakların Önemi İleride Anlaşılacak"

Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, Antalya'da düzenlene 45. Ulusal Diyabet Kongresi'ndeki konuşmasında, obezite tedavisinde bağırsakların da önemi olduğunun keşfedildiğini belirterek:

''Önümüzdeki 10 – 15 yılda bağırsaklar, çok önemli bir organ haline gelecek'' dedi.

Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, "obezite geni" diye bir kavram bulunmadığını, doğrusunun "obezite genleri" olduğunu belirttiği konuşmasında, tek bir geni çözerek obeziteyi engellemenin mümkün olmadığını söyledi. Şişmanlığın belki de tıbbi açıdan en zor problemlerden biri olduğuna işaret eden Prof. Dr. Hotamışlıgil:

''Bu alanda çok önemli gelişmeler oluyor, ama tek bir ilaçla da olacak iş değil'' diye konuştu.

Bugüne kadar, diyabet ve insülin konusundaki bilimsel çalışmalarda, vücuttaki şeker üzerinde yoğunlaşıldığını ifade eden Prof. Dr.Hotamışlıgil, yağların da, hem heyecan verici hem de çetin moleküller olduğunu vurguladı. Bu hazine deşildikçe, çok kıymetli verilerin ortaya çıktığına işaret eden Prof. Dr. Hotamışlıgil, yağların giderek sahadaki görünürlüğünü artırmaya başladığını bildirdi. Ayrıca kronik hastalıklarının tedavisinde vücut yağlarının umut veren gelişmelere neden olduğunu söyledi. İlaca yönelik çalışmalar açısından vücut yağlarında bir hazine yattığını belirten Hotamışlıgil, basit moleküller sentezleyen yağları kliniğe aktarmanın, proteinlere göre daha kolay olduğunu vurguladı. 

Yağları depolayarak enerji kaynağı olarak vücuda sunan yağ dokusunun, hormon olarak fonksiyon gören moleküller de ürettiğine dikkati çeken Hotamışlıgil, bunun ilk örneğinin, ekip olarak keşfettikleri ve '"C16:1n7-palmetoleate'' olarak adlandırdıkları basit bir 16 karbonlu yağ asiti olduğunu söyledi. Hotamışlıgil, hormon olarak fonksiyon gören bu molekülün, kaslar üzerinde tıpkı insülin gibi çalışarak şekeri kandan uzaklaştırdığını, karaciğerde ise yağlanmayı engellediğini kaydetti. Bu hormonun ancak yağ dokusu, yağ sentezlemeye başladığı zaman arttığını dile getiren Hotamışlıgil, bunun için de uzun süreli kalori kısıtlamasına ihtiyaç olduğunu söyledi. 

Palmetoleate hormonunun kaslar ve karaciğere gönderdiği sinyallerin artması için, uzun süre günlük 1000-1200 kalori arasında beslenmek gerektiğini ifade eden Hotamışlıgil, bunun sürdürülebilir olmadığını vurguladı. Kısıtlı kaloride vücut ısısının düştüğünü, sürekli açlık hissiyle yaşandığını ve bunun da kişilerin mutsuz olmasına neden olduğunu ifade eden Hotamışlıgil:

"Buna karşın bütün bilinen organizmalarda maya da dahil olmak üzere, kaloriyi kısıtladığınız zaman yaşam süresi uzuyor'' dedi.

Bağırsakların vücut dengesinde çok önemli bir organ olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Hotamışlıgil, bir insanın bağırsaklarının bir yüzeye yayılması gerektiğinde, bir tenis sahasının tabanını kaplayıp yan sahaya da taşacak kadar geniş olduğunu belirtti. Bu kadar geniş bir yüzeyi kaplayacak bu organda, 3.5 – 4 milyon organizmanın yaşadığını kaydeden Prof. Dr. Hotamışlıgil, bağırsakların insan vücudundaki öneminin, çeşitli nedenlerle ameliyatla kesilip atılmasıyla ortaya çıktığını ifade etti.

Prof. Dr. Hotamışlıgil, bağırsaklar
ın yeni bilimsel gelişmelerde ve tedavi yöntemlerinde önemsenmeye başlandığını belirtti. Obezite olgusundaki önemini ise, şişman bir farenin bağırsak muhteviyatının, zayıf bir fareye aktarıldığı deney sonrasında, zayıf farede obezite geliştiğinin görüldüğü örneğiyle açıkladı.

Güncelleme: 24/05/2009
haberturk, 23/05/2009


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat