yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Güçlü Güneş Fırtınası Beklentisi: Dünya'yı Korkutuyor!

Güneş fırtınaları renkli auroralara sebep olabilir.

"National Academy of Sciences"dan yeni bir çalışma, Güneş fırtınası kötü durum senaryosu için Dünya'daki korkunç olasılıkları özetledi.
Bilim insanlarının ulaştığı sonuca göre, güç şebekeleri ve diğer iletişim sistemlerinin zarara uğraması, hükümet kontrolünün olası bir kaybına yol açan etkilere neden olabilir.

Bu tahmin, ABD ve Avrupa'da telgraf tellerinin yanarak kısa devre yapmasına yol açan 1859 daki büyük Güneş fırtınasına dayandırılmıştır.

Yeni çalışmaya göre, 200 yıl öncesine göre şimdi, modern güçlü sistemler ve uydular çok daha fazla risk altındalar. Araştırmacılar şu karara vardılar:

"1859 daki olayın günümüzde tekrarlaması, çok daha yaygın sosyal ve ekonomik bozulmalara sebep olabilir."

BEKLENEN GÜNEŞ FIRTINASI: ABD'Yİ BAŞTAN SONA SÜPÜREBİLİR!

Güneş, 11 yıllık aktif fazında olduğu zaman, güçlü manyetik fırtınalar salabilir. Bu fırtınalar, uyduları engelleyebilir, astronotların güvenliğini tehdit edebilir ve de Dünya'daki iletişim sistemlerini bile bozabilir.

En kötü fırtınalar, transformatörleri eriten akımlar oluşturarak, güçlü sistemleri kesebilir. Yeni rapora göre, modern güç şebekeleri birbiriyle o kadar bağlantılı ki, yüzyılda bir olması beklenen büyük bir Güneş fırtınası, ABD'yi baştan sona süpürecek ardışık bozulmalara sebep olabilir. Bu durumdan 130 milyon veya daha fazla insan etkilenecek.

Böyle yaygın güçlü kesintiler, çok düşük bir olasılık olsa da, başka hayati sistemleri de etkileyebilir.
Raporda belirtildiğine göre, etkiler birbiriyle bağlantılı altyapılarda hissedilebilecek. Örneğin, su dağıtımı, saatlerce etkilenebilecek, bozulabilir yiyecekler ve ilaçlar, 12-24 saat içinde kaybolabilecek, ısı ve havalandırma kaybı, lağım boşaltımı, telefon servisi, nakliyat, yakıt ikmali v.b. de etkilenebilecek. Araştırmacılar, zayiatı düzeltmenin aylar alacağını söylüyor. Bankalar kapanabilir, ve diğer ülkelerle ticaret durabilir.

Colorado Üniversitesi'nde atmosferik ve uzay fiziği direktörü araştırmacı Daniel Baker'e göre, acil durum servisleri bozulabilir ve emir-komuta kaybolabilir. Baker, sözlerine şöyle devam etti:

"İster karasal felaket, ister aşırı uzay hava olayları olsun, sonuçlar, teknolojik sistemlerin gelişmesine bağlı olan modern toplumlar için yıkıcı olabilir."

DÜNYA'NIN CAN DAMARI: GÜNEŞ

Güneş fırtınalarının modern zamanda önemli etkileri olmuştu:
-1989'da Güneş, Kanada, Quebec'in tüm gücünü yere seren bir fırtına saldı.
-Kayda değer 2003 saldırısı, bunun içinde 10 önemli Güneş alevlenmesi bulunmaktadır, Dünya yörüngesinde iki uyduyu nakavt etti ve Mars yörüngesindeki bir aleti zayıflattı. NASA'dan Richard Fisher şöyle diyor:

"Açıkça, Güneş, Dünya'nın can damarıdır. Halkın olası güvenlik sorunlarını azaltmak için, Güneş aktivitesinin sebep olduğu aşırı uzay hava olaylarını daha iyi anlamak hayati öneme sahiptir."

Raporda şunlarda bildiriliyor:

"Güneş fırtınası, kablolarda aşırı akımlara neden olan elektrik alanlarını üretebilir. Bu akımlar, elektrik hatlarını bozabilir, geniş çaplı karanlıklara sebep olabilir ve interneti destekleyen iletişim kablolarını etkileyebilir. Kötü uzay havası, güçlü Güneş parçacıkları üretir ve de Dünya'nın radyasyon bandını bozar. Bu da ticari iletişimler, GPS ve hava tahminleri için kullanılan uydulara zarar verebilir."

GÜNEŞ: HER AN PARLAYABİLİR

Şu anda yarış, 2012 civarında olması beklenen Güneş aktivitesinin zirve yapması konusunda daha iyi öngörüler elde etmek için.

Güneş, şimdi bir durgunluk içindeyken, herhangi bir zamanda birden faaliyeti parlayabilir. Kötü uzay havası ki hiç kimse ne kadar kötü olacağını bilmiyor. Zirve yapmadan önce bir veya iki yıl artabilir.
Bazı bilim insanları, gelecek zirvenin, son zamanlardaki diğer zirvelerden daha ağır olaylara sebep olmasını bekliyor. Raporda son olarak şunlar belirtilmiştir:

"Bir felaketle uzayda ve yerde hükümetin altyapı ve ticari başarısızlığı, artan kamu bilinciyle azaltılabilir. Bu da hassas altyapı düzeltilerek ve ileri tahmin kabiliyetleri geliştirilerek yapılabilir. Önleyici faaliyet ve planlar olmaksızın, modern dünyanın uzay hava duyarlılığına artan bağımlılık eğilimi gelecekte toplumu daha zor durumlara düşürebilir."

Rapor, NASA tarafından yönlendirildi ve finanse edildi. Endüstri, hükümet ve akademiden dünya çapında uzmanlar katıldı.

Güncelleme: 26/05/2009
Kaynak: "Powerful Solar Storm Could Shut Down U.S for Months",
foxnews.com, Çev. Şerife Bayraktar, yaklasansaat.com, 09/01/2009.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat