yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Astronomları Şaşırtan: Hızlı Dönen "Pulsar"

Bu diyagram, pulsar ve onun eş yıldızıyla, Güneş ve ekliptik yörüngesindeki Dünya'nın, ölçümsel olarak karşılaştırılmasını gösteriyor. Burada, Güneş ve eş yıldızı, 10 faktör büyütülürken, Dünya'nın, 1000 faktör büyütülmüş olduğu görülüyor. Ayrıca manyetik alanı ve radyasyon ışınlarıyla beraber pulsar da, 100. 000 faktör kadar büyütülmüştür.

Astronomlar, Güneş'e benzeyen bir yıldızın etrafında, alışıla geldiği gibi eliptik ya da yuvarlak olmayan, nisbeten daha uzun ve ince bir yörüngeye kilitlenmiş, az rastlanan bir yıldız türü-pulsar buldular. Bu durum ise, böyle objelerle ilgili bilinen her şeye meydan okuyor.

Astronomlar, bu olağanüstü yoğunluktaki ve çok hızlı dönen pulsarın, büyük kütleli bir yıldızın, süpernova patlaması sonucu oluştuğunu, J1903+0327 diye isimlendirildiğini ve Dünya'dan yaklaşık 21,000 ışık yılı uzaklıkta olduğunu söylüyorlar. Bir ışık yılı, ışığın bir yılda yaklaşık 6 trilyon millik yol aldığı mesafedir. Virginia Charlottesville'de, Ulusal Radyoastronomi Gözlemevi Astronomu Scott Ransom, bir röportajda şunları söylüyor:

"Bizi şaşırtan bu şeyin nasıl oluştuğu, önemli bir sorudur? Çünkü gözlemlediğimiz her neyse, bu şeylerin nasıl oluştuğuyla ilgili standart modelimize uymuyor."

Bu obje, çok hızlı dönmesinden ötürü milisaniye pulsarı diye tanımlanıyor. Bu şey, kendi ekseninde her saniyede 465 kez dönüyor. Şimdiye kadar bulunan pulsarların hepsi, ölmüş bir yıldız türü olan beyaz cücelerin yörüngesinde dönerken bulunmuşlardı. Gözlemlediğimiz bu tür sistemlerin hepsinde pulsar ve beyaz cüce, tam anlamıyla dairesel bir yörüngeyi paylaşıyorlardı. Ancak bu sefer gördüğümüz pulsar, bizim güneşimizin bileşimine ve büyüklüğüne benzeyen bir yıldızın çevresinde ince uzun bir yörüngeye sahip. Avustralya Ulusal Teleskop Tesisi'nden Astronom David Champion bu durumu şöyle ifade ediyor:

"Bizim bulduğumuz bu milisaniye pulsarı yanlış olduğu düşünülen bir yıldız türü etrafında, yanlış bir yörüngededir. Şimdi bu tuhaf sistemin nasıl oluştuğunu çözmek zorundayız."

Sistem, Puerto Rico'da bir radyo teleskobu kullanılarak saptandı. Pulsarlar, nötron yıldızının nadir bir çeşididir. Nötron yıldızı, kendi etrafında dönerken güçlü manyetik alanlar ve radyo dalgaları yayar.
Tipik pulsarlar, saniyede bir kereden 10 veya 20 kereye kadar değişen sayıda dönerler. Fakat milisaniye pulsarları, daha fazla hızla dönerler.

Milisaniye pulsarlarının şöyle oluştuğu düşünülmektedir: Bunlar yaşamlarına tipik yavaş dönen pulsarlar olarak başlamışlardır. Sonra başka bir yıldızdan çıkan maddeler, pulsarın yüzeyine çarptıkça momentum etkisiyle hızlarını arttırmışlardır.

Ransom, eğer herhangi bir astronoma, böyle bir sistem bulabilirmiydik diye sorsaydınız, onların cevabı hayır olurdu. Yani bu çok büyük bir süpriz, dedi. Ve şöyle devam etti:

"'Science' dergisinde yazan bilim adamları, sistemde üçüncü bir yıldızın da olabileceğini tahmin ediyorlar. Bilim adamları bu yıldızın, belki bir nötron yıldızı veya beyaz cüceyle yörüngede dönüyor olabileceğini söylüyorlar. Bilim adamları, ikili sistemlerde yaklaşık olarak 100 pulsarı biliyor."

Ransom sözlerini şöyle bitiriyor:

"Bu, üçlü bir yıldız sistemi içinde bir ilk olmalı."

Güncelleme: 08/05/2009
Kaynak:
Vicki Allen, "Astronomers Baffled by Weird, Fast-Spinning Pulsar", reuters, Şerife Bayraktar, yaklasansaat.com, 15/05/2008.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat