yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Antibiyotiklerin Azdırdığı Ölümcül Bir Bakteri: "Clostridium Difficile"

C.difficile, kan ve şekerden oluşan petri kabında bakteri kolonisi oluşturuyor.

Harold ve Freda Mitchell, bu yıl ciddi bir mide problemiyle karşılaştılar. Doktorlar, ilk başlarda problemin ne olduğunu bulamadı. Fakat sindirim sistemiyle ilgili semptomlar(şikayetler), o kadar şiddetli ve ciddi duruma geldi ki; 66 yaşındaki Bayan Mitchell, iki hafta hastanede yatırıldı.

Yerel bir doktor bulaşıcı ve hayatı tehdit eden bir bakteri olan Clostridium difficile'ye ait bulgular fark etti. Hastalığın izini sürmek her ne kadar zor olsa da, sağlık görevlileri bu bakterinin ABD'de her yıl 350 bin kişiyi hastanelerde enfekte ettiğini ve 10 binlerce kişinin de, "nursing home"larda (huzurevleri, doğumevlerinde) enfekte olduğunu tahmin ediyor. Kişiler bu hastalığa, çoğunlukla sağlık birimlerinde yakalansa da bu bakteri infeksiyonun toplum içerisinde görülme oranı en az % 20. Hastalığın her yıl 15 bin ile 20 bin kişinin de ölümüne yol açtığı tahmin ediliyor. Yaşadığı bu büyük sıkıntı sonucu güçsüz düşen Bayan Mitchell, yaşadıklarını şöyle tarif ediyor:

"Bu hastalık, hayatım boyunca başa çıkmaya çalıştığım en kötü şeydi. Öleceğimi gerçekten düşündüm."

Peki, C. difficile'nin bu kadar korkutucu olan tarafı nedir? C. difficile, sıklıkla antibiyotikler tarafından kışkırtılır. Örneğin bir idrar yolu enfeksiyonu ya da üst solunum yolu enfeksiyonu tedavisi için antibiyotik aldınız ve hastalığınız ortadan kalktı. Fakat antibiyotikler, normalde sindirim kanalında faydalı bakterilerin büyük bir kısmını öldürür ve ortadan kaldırır. Eğer size, bu sırada C. difficile bulaşırsa veya önceden bulaşmışsa; yararlı bakteri florasının bozulması, bu zarar verici bakteriye (ayrıca diğer fırsatçı ajanlara da), çoğalma ve hastalığı etkileme imkanı verir.

Halk sağlığı kuruluşları, antibiyotiklerin aşırı kullanımı ve antibiyotiklerin büyük bir kısmına karşı bağışıklık geliştiren bakterilerin ortaya çıkışı ilgili yıllardır alarm veriyor. Fakat C. difficile'nin sebep olduğu problem, baş göstermiş olan bu tehlikenin ciddiyetinin bilincinde olunmadığını ve uygulamaların hayata geçirilmediğini, sadece birtakım bireysel girişimlerin olduğunu gösteriyor. Chicago'daki Loyola Üniversitesi'nde enfeksiyon hastalıkları uzmanı olan Dr. Dale N. Gerding'in görüşleri şöyle:

"Antibiyotik kullanacaklara yaptığımız tavsiyelerden biri de, antibiyotiğin gerçekten gerekli olduğundan emin olmalarıdır. Antibiyotik kullanmak için bir çok iyi nedeniniz olabilir; ancak maalesef sinüzit veya bronşit gibi kendi kendilerine de geçebilecek hastalıkların tedavilerinde de antibiyotikler kullanılıyor."

Hatta uygun şartlarda kullanılan antibiyotikler bile, kişileri risk altına sokabilir. Dr. Gerding'in oğlu da tonsillit(bademcik iltihabı) geçirdiği sırada kullandığı antibiyotiklerin ardından, C. difficile enfeksiyonuna yakalanmış.

C. difficile'nin tipik tedavisi ise bir antibiyotik olan vankomisin. Fakat durum çok hızlı bir şekilde trajediye dönüşebilir. Hastalıkları Önleme ve Koruma Merkezleri(The Centers for Disease Control and Prevention-C.D.C.), hamilelik sırasında ve doğum sonrasında küçük enfeksiyonların tedavisinin ardından, hayatı tehdit eden C. difficile enfeksiyonuna yakalanan birkaç kadın vaka rapor etti. Bazı vakalarda, C. difficile tedavisi, ancak acil cerrahi müdahaleyle hastanın kalın bağırsağının alınması ile mümkün  olmaktadır. Doktorlar hastalarından birçoğunun hastalık ortadan kalktıktan sonra bile, diare(ishal) sıkıntısı çektiklerini söylüyor. Hastaların %20'sinde hastalık nüksediyor.
    

Mitchell ailesine tekrar dönersek, bay Mitchell başka bir rahatsızlıktan dolayı antibiyotik kullanıyordu ve görünen o ki bu tedavi, onun C. difficile enfeksiyonuna yakalanmasında başrolü oynamıştı. Muhtemelen Bayan Mitchell, hastalığı kocasından kapmıştı. C. difficile sporları dayanıklıdır ve kontamine (bakterinin bulaştığı) yüzeylerdeki bakterilerin yok edilmesi için, yüzeylerin çamaşır suyuyla ovalanması gerekir. Doktorlar, Bayan Mitchell'in hastalığa yakalanmasının sıra dışı olduğunu belirtiyor. Çünkü birçok kişi, sahip olduğu normal bakteri florası sayesinde korunmuş durumdadır ve antibiyotik kullanmadığı sürece, çok yakın bir şekilde maruz kalsa bile C. difficile'ye karşı dayanıksız(duyarlı) olmaz. C.diificile enfeksiyonunu sağlık merkezleri dışından alma olasılığı çok düşüktür. Araştırmalara göre bu oran 100.000 insanda 7 vakadır.

C. difficile, yeni yeni ortaya çıkan bir hastalık etkeni değildir; ancak endişe verici bir hızda yayıldığı görülüyor. C.D.C.'nin 2008 Nisan ayındaki raporuna göre; hastanede yatan kişilerin C. diffcile enfeksiyonuna yakalanma oranı, 2001-2005 yılları arasında ikiye katlandı. Dünya genelinde C. difficile vakalarının bu kadar artması, her çeşit antibiyotiğin, özellikle de 2001 yılından itibaren fluorokinolonların kullanımının artmasıyla ilişkilendiriliyor.

Ne yazık ki C. difficile, yaygınlaştıkça daha fazla ölümcül oluyor. Birkaç yıl önce C. difficile enfeksiyonu sonucu ölüm oranı %1-2 civarındaydı. Bugünlerde ise, yapılan çeşitli çalışmalar ışığında; ölüm oranının %6'lara vardığı tahmin ediliyor. Bunun sebebi ise, eski nesillere göre daha fazla miktarlarda toksin salgılayan hipervirulant(hastalık oluşturma kapasitesinin çok yüksek olan) nesillerin(suşların) ortaya çıkması.

Diğer birçok hastanın başı da adı, "metisiline dirençli Stafilokokkus aureus"(MRSA) olan ve ciddi, ölüme sebebiyet verebilecek deri enfeksiyonu oluşturan bir başka antibiyotiklere dirençli bakteri ile belada. MRSA, ilkönce hastane kaynaklı enfeksiyon olarak baş gösterdi; fakat toplumda gittikçe daha yaygın hale geldi.

Antibiyotik kullanımında dikkatli olunmasına ek olarak hastalar ve hasta ziyaretçileri, el yıkama hususunda ihtiyatlı davranmalılar. Ziyaretçiler, hastaların hastane yataklarına oturmamalı ve hastaların tuvaletlerini kullanmamalılar. Hastalar ciddi diare(ishal) şikayetlerini mutlaka doktorlarına bildirmeliler, özellikle de son günlerde antibiyotik kullanmışlarsa. Gastroenterolog olan Dr. Perry Hookman'ın konu hakkındaki son görüşleri ise şunlar:

"Yaklaşık 2002 yılına kadar bu hastalık çok hafif bir seyre sahipti ve çok az insan bu hastalık sonucu yaşamını kaybetti. Fakat geçen son birkaç yılda, bu mikroplar hipervirulant(hastalık oluşturma kapasitesini çok yüksek) ve daha ciddi hale geldi. Artık global bir tehdide-tehlikeye dönüştü."

Güncelleme: 23/05/2009
Kaynak:
"Stomach Bug Crystallizes an Antibiotic Threat", The New York Times, Çev. Furkan Eser, yaklasansaat.com, 13/04/2009.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat