yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Yaşlanmayı Sağlayan "Kimyasal Sistem" Çözülüyor mu?

Bilim adamları, yaşlanmaya sebep olan kimyasal olayları ortaya çıkardı. Daha uzun bir yaşam; yumuşak ve pürüzsüz bir cilde sahip olma ihtimalinin arttığını düşünüyor.

Araştırmacılar, birbirleriyle ilişkili olan ve hücrelerin yaşam sürelerini düzenleyici rol oynayan iki kimyasal "tetikleyici" ortaya çıkardılar. Bu ikisini etkilyerek yaşam süresini uzatabileceklerini ve yaşlanmanın belirtilerini azaltabileceklerine inanıyorlar.

Stanford Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen araştırma; dokuların, organların ve derinin yaşla beraber dejenerasyonunun, yorgun hücrelerin kademeli olarak kaybından ziyade; vücut tarafından tasarlanmış, aktif bir sürecin sonucu olması düşüncesine  dayanıyor.

Araştırmacılar, yaşlanmaya direkt etkili oldukları düşünülen iki protein buldu. Birincisi, hücre yaşlanmasına karşı koruyucu olan "SIRT6"; ikincisi ise, hücrelerin yaşlanmasını destekleyen ve organize eden  "NF Kappa B" olarak bilinen protein.

Daha heyecan verici olan ise ilk defa birbirini etkileyen-düzenleyen iki maddenin keşfedilmesi. Ve bu iki birbirine bağımlı  maddenin harekete geçirilmesi sonucu ortalama insan yaşamının uzayabilmesi  ve kırışıklıkların azalması umudu.

Araştırmacılar, her bireyde bulunan yaşamsal maddelerin, vücutta farklı bileşimlerde bulunduğunu düşünüyor. Bu da bazı insanların genetik olarak daha uzun yaşamaya yatkın olmalarına bir  açıklama getiriyor. Stanford's Cancer Center'a üye olan dermatoloji Doçent Dr. Howard Chang, şunları ifade ediyor:

"Yaşlanmanın gerçekleşebilmesi için genetik bir prosedürün gerçekleşmesi gerekmektedir. 100 yıldan fazla yaşayan nadir insanlarda, büyük ihtimalle, yaşlanmaya yol açan bu kimyasal süreç daha az etkili oluyor. Diğer yandan 'progeria'lı(genetik bir yaşlanma hastalığı), çocuklarda bu reaksiyon serisinin bileşenleri çok daha aktif bulunuyor olabilir."

"Cell" dergisinde yayınlanan araştırmada, iki tip fare üzerinde çalışıldı: İlk gruptaki fareler; 'SIRT6' proteininden yoksun olarak dünyaya getirildi; ikinci grupta ise 'NFKappa B' proteininin aktivitesinin bloke edildiği, yaşlı fareler vardı.

Sonunda görüldü ki; ilk gruptaki fareler, vücutlarındaki "NF Kappa B" seviyesindeki artışa bağlı olarak çok hızlı bir şekilde yaşlandı ve sadece dört hafta içerisinde öldü. Ardından "NFKappa B" baskılandığında-kontrol altına alındığında ise yaşlanmanın tekrar tersine döndüğü fark edildi.

Benzer şekilde ikinci gruptakilerde, NFKappa B baskılandığı zaman fareler, daha genç kaldı.
Bilim adamları  "SIRT6" ve "NFKappa B"nin, hücrelerin düzgün bir şekilde yaşlanması için, bir bakıma öncekinin sonrakini frenleyerek beraber iş gördüklerini düşünüyorlar. Dr. Chang ise son olarak şunu ifade etti:

"SIRT6'nın en önemli görevi, NFKappa B'yi dizginlemek ve yaşlanmayla ilişkili genlerin ifadesini yani ekspresyonunu (bu genlerden proteinlerin üretilmesini) sınırlamak olduğu görülüyor."

Güncelleme:11/03/2009
Kaynak:
Richard Alleyne, "Scientists İdentify Chemical Processes that Lead to Ageing",     telegraph.co.uk, Çev. Furkan Eser, yaklasansaat.com, 09/01/2009


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat