yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Cheney Suikast Müfrezeleri": "ABD Ergenekonu" mu?

Seymour Hersh

ABD'nin Pulitzer ödüllü ünlü gazetecisi Seymour Hersh, ABD Yönetimi'nin dünya genelindeki suikast ağını ortaya çıkardı. Bu operasyonları düzenleyenleri "Cheney Suikast Müfrezeleri" olarak adlandıran Hersh, MSNBC televizyonunda, eski ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in, Beyaz Saray dışında ve CIA'in bilgisi olmadan, askeri personeli kullanarak gizli suikast operasyonları yönettiğini açıkladı.

Keith Olbermann'ın sunduğu "MSNBC Gerisayım" programına konuk olan Jonathan Alter ile birlikte raporu ele aldı. Alter, olayın boyutlarının, tüyler ürpertecek cinsten olduğunu söyledi.

"SUİKAST AĞI YÖNETİMİ"

Geçen gece Minnesota Üniversitesi'nde gerçekleşen "büyük tartışmalar" programına katılan önemli araştırmacı gazeteci Seymour Hersh, herhalde ağzından niyetlendiğinden daha fazla şey kaçırdı. Hersh, CIA tarafından yönetilen iç istihbarata ait bazı konulardan ve kendisinin "Suikast Ağı Yönetimi" ismini verdiği ve halen devam eden gizli bir askeri operasyondan bahsetti. Hersh, henüz kaleme almadığı bu yeni bulgular hakkında büyük bir özgüvenle konuştu.

Daha sonra kendisiyle yapılan bir e-posta iletişiminde Hersh, açıklamalarının U of E programı sunucusu Siyaset Bilimci Larry Jacobs'un sorularına verilmiş "dürüst ve samimi bir cevap" olduğunu ve kamuoyuna yansıtmak istediği bir açıklama olmadığını söyledi.

"DÜNYA'NIN BİRÇOK YERİNDE İNSANLAR ÖLDÜRÜLDÜ"

Hersh'in bu olayların nasıl gerçekleştiğine dair verdiği bir cevabın sonunda, sunucu; "Peki, bu olaylar hala devam ediyor mu?" diye bir soru sordu. Hersh, bu soruya şöyle cevap verdi:

"11 Eylül'den sonra bu konuda herhangi bir şey yazmadım. CIA ülkenin düşmanı olduğuna inandığı bazı insanlara karşı hiçbir yetkisi olmamasına rağmen bazı yerel faaliyetlerde bulundu. Bunu henüz açıklamadılar ama bunlar oldu. Eğer bugünkü "New York Times" gazetesini okuduysanız orda; JSOC adıyla bilinen Ortak Özel Operasyonlar Komutanlığı hakkında bir yazı vardı. Bu kurum ABD'nin özel operasyonlar kurumunun bir kanadıdır. Bu kurum Bush-Cheney döneminde sadece Cheney'e rapor verirdi. Kurum, Personel Başkanlığı veya Savunma Bakanlığı Sekreteri Robert Gates'e değil, direk Cheney'e rapor veriyordu.

Dick Cheney

"TERÖR LİSTESİNE KOYDUKLARI BİRÇOK KİŞİYİ ÖLDÜRDÜLER"

"Kongre'nin bu konuda hiçbir denetimi yoktur. İşin aslı bu kurum, sürekli çalışmalarına devam eden bir 'suikast ağı' yönetimiydi. Daha bugün "Times"da bu kurumun, üç amiralinden biri olan William H. McRaven, kurumun operasyonlarının birçok ölümlere neden olduğu için durdurulması emrini verdiğini belirten bir haber vardı. Bush döneminde, bu kurumun görevlileri, büyükelçileri veya CIA şefini bilgilendirmeden, birçok ülkeyi dolaşıyor. Terör listesinde olan birçok kişiyi öldürüyor ve dönüyorlardı. Bütün bunlar hepimizin adına gerçekleştiriliyordu.

"KATİLLER AMA KATİL DEĞİLLER"

"Bu çok karmaşık bir durum, çünkü bu cinayetleri işleyenler bizim normalde katil diye isimlendireceğimiz kişiler, ama katil değiller. Çok karmaşık bir konu. Çünkü bu kişiler Özel Operasyonlara giden genç bireyler. Daha önce adını duyduğunuz Delta Kuvvetleri, Navy Seal grupları. Çok özel kurumlar. Bu kişiler birçok olayda en başarılı ve en parlak kişilerdi. Gerçekten abartmıyorum. Gerçekten de bu kişiler, Amerika'yı korumak için bu tür özel operasyonlara katılan ve buna inana insanlardı. Daha sonra bir anda kendilerini insanlara işkence yapıyorken buldular. Beş yıl önce bir kişi bana şöyle dedi: 'Şayet siz birini sorgular ve yaraları kanıyor halde bırakırsanız, sonra da bu kişi hiçbir tıbbi tedaviye tabii tutulmasa ve iki gün sonra hayatını kaybetse, sizce bu bir cinayet olur mu? Mesela bir mahkeme önüne çıkarılsam bu bir cinayet olarak mı algılanır? Ama onlar bir mahkeme önüne çıkarılmayacaklar.'"

"BUSH'A GÖRE: GİZLİ ASKERİ OPERASYONLAR DENETLENMEZ"

Kendi kuşağının en uzman araştırmacı gazetecisi olarak bilinen Hersh, bu meseleleri "New Yorker" gazetesinde yazıyor. Daha önce de JSOC hakkında birçok yazılar yazdı. Geçen Temmuz ayındaki bir yazısında Hersh şöyle diyordu:

"Bush Yönetimi'nin kanundan anladığına göre, gizli askeri operasyonlar, CIA operasyonlarından farklıdır. Bunlar, herhangi bir şekilde resmiyete aktarılmak zorunda değildir. Çünkü Başkan'ın, kongrenin gözetimine tabii tutulmadan bazı askeri operasyonları yönetme yetkisi vardır."

Güncelleme: 16/03/2009
timeturk
, 14/03/2009


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat