yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Erken Evrende Su: "Uzak Kuasar"da "Su Buharı" Saptandı

Keşif spektrumu, yüksek kızıla kayma ile MG J0414+0534 kuasarından, "su maser ışını emisyonu" görülüyor.Görüntünün arkasında bir HST yakın kızılötesi "kuasar" resmi. "Kuasar"ın ön plan galaksi tarafından nasıl dört parçaya ayrılmış görüldüğünü gösteriyor. Öndeki galaksi, bir mercek gibi çalışıyor ve sinyalleri 35 kat güçlendiriyor.

Max Planck Enstitüsü'nden master öğrencisi Violette Impellizzeri'nin öncülük ettiği bir araştırma grubu, şimdiye dek dünyadan en büyük uzaklıkta suyu bulmak için 100 m.lik Effelsberg radyo teleskopunu kullandı. Su buharı, MG J0414+0534 kuasarında keşfedilmişti. Bu kuasar, 11.1 milyar ışık yılı uzakta; yani Evrenin, henüz bugünkü hesaplanan yaşının beşte biri olduğu zamana karşılık geliyor.

Su buharının, uzak kuasarın merkezindeki süperkütleli karadeliği besleyen toz ve gaz bulutlarında bulunduğu düşünülüyor. Buluş sonradan genişletilmiş yüksek çözünürlükteki girişim gözlemlerle doğrulandı. Erken evrendeki suyun keşfi, yalnızca uzak kuasar MG J0414+0534 ve önündeki bir galaksinin arka arkaya gelmesiyle mümkün oldu.

Öndeki galaksi, kusardan ışığı büyüterek ve saptırarak, kozmik bir teleskop gibi davranıyor ve kuasarın, 4 farklı görüntüsünü şekillendiriyor. Eğer böyle olmasaydı bu olağanüstü keşif için 14 saat yerine 100m.lik teleskopla, 580 gün sürekli gözlem yapmak gerekecekti. Violette Impellizzeri şöyle diyor:

"Diğerleri, suyu bulmak için denemişti ve başarısız olmuştu. Biz çok zayıf bir sinyale baktığımızın farkındaydık. Bu yüzden, galaksiyi, bir mercek gibi kullanarak çok daha uzağı gözlemlemeyi düşündük, inatçı olmalıydık ve ortaya çıkan suyun yayılımından da emin olmalıydık."

Baş yazar John Mckean, şunları söylüyor:

"Gözlemlediğimiz uzak Evrenden ilk defa galaksi çekim kuvvetini kullanarak suyu bulmamız ilginçtir. Bu Evrenin ilk zamanlarında düşünülenden çok daha fazla miktarda su molekülü bulunabileceğini gösteriyor. Bu galaksi gelişimi ve süper kütleli karadeliklerin içinde daha ileri araştırmalar için kullanılabilir."

Su emisyonu, "maser ışını" şeklinde görünür, ancak mikrodalga olarak gelir. Bu keşif gösteriyor ki Big Bang'den sadece 2.5 milyar yıl sonra su molekülü vardı. John McKean, şu şekilde açıklama yapıyor:

"Araştırmalar gösteriyor ki, "maser ışınları"nda gördüğümüz su molekülleri, karadeliğin çekimsel gücü tarafından çok hızlı fırlatılmış materyal içinde olabilir."

Gelecek için, uzak galaksilerde su bulunuşu günümüz teleskoplarının duyarlılık sınırlamasından dolayı hala çok sıkıntılı olabilir. Dünya'dan yarım milyar ışık yılı uzaklıktaki yakın galaksiler içinde; yaklaşık yüz galakside saptanabilir su buharı emisyonunu gözlemleniyor. Neredeyse onların tamamı diğerlerine nazaran daha yakındır. Violette Impellizzeri şöyle diyor:

"Su maser ışınları,
galaksilerin çekirdeğinin yakınında meydana geliyor. Bizim sonuçlarımız, galaksilerin şekilleniyor olduğu bir zamanda; süper kütleli  karadeliklerin durumu ile ilgili çalışmalarımıza yeni ilginç açılar getiriyor. İleride, başka daha uzak galaksilerdeki su araştırmalarına da kapı açacak, ancak şimdilik orada suyun olduğunu biliyoruz."

Effelsberg radyo teleskobu, Max Planck Radyo Astronomi Enstitüsü (MPIfR)  tarafından kullanıldı. Bu teleskobun, su maser ışınlarını bulmada önemli bir rolü oldu ve yakın galaksilerdeki karadeliklerin özelliklerini incelemek için "maser ışınları" kullanıldı. İlk galaksi dışı su maser ışınları, 1977’de, yakın galaksi M33, Effelsberg kullanılarak bulunmuştu. Keşif spektrumu, yüksek kızıla kayma ile MG J0414+0534 kuasarından su maser ışını emisyonu görülüyor.Görüntünün arkasında bir HST yakın kızılötesi kuasar resmi, kuasarın ön plan galaksi tarafından nasıl dört parçaya ayrılmış görüldüğünü gösteriyor. Öndeki galaksi, bir mercek gibi çalışıyor ve sinyalleri 35 kat güçlendiriyor.

Güncelleme: 21/03/2009
Kaynak: "Wet' Early Universe: Water Vapor Detected At Record Distance",
sciencedaily, Çev.Şerife Bayraktar, yaklasansaat.com, 19/12/2008.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat