yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Rusya'da: Korku Uyandıran "Tunguska Çukuru Bölgesi"

Rusya'nın Krasnoyarsk bölgesindeki Kova köyünden uzak olmayan ve "Şeytan'ın Mezarı" diye isimlendirilen bir çayır bulunmaktadır. Bu çayır, her nasılsa çürümemiş kuş ve hayvan kalıntılarıyla kaplıdır. Çayırın bitki örtüsü, oldukça seyrek, ağaç dalları kömürleşmiş ve hayvanlar burada yaşamıyor. Buraya gelen insanlarda, baş ağrısı ve anlaşılamayan bir endişe(korku, anksiyete) oluşuyor. Bu yerin yıkıcı enerjisinin, Tunguska meteorunun düşmesiyle ilişkisi olduğunu söylüyorlar.

1980'lerden, 1990'lara kadar, 10 yıl içinde çayırı araştırmak için giden yaklaşık 75 insan, Tayga'da (özellikle Sibirya'da tundranın bittiği yerlerde başlayan soğuk, bataklık ve ormanlık bölgeler) can verdi. Üç organize grup, bir iz bırakmadan kayboldu. Örneğin 1992'de Nabarezhnye Chelny(Rusya) şehrinden bir grup turist, Tayga'ya gitti ve bir daha dönmedi. Keşif heyetlerinin hiçbiri çayıra ulaşmayı başaramadı. Birçok kez araştırmacıların işaretli haritaları kayboldu.

1991'de Vladivostok şehrinden ufologlardan oluşan bir keşif heyeti, Şeytan'ın Mezarı'nı araştırmak için yola çıktı. Katılımcılardan Alexander Renpel olayları şu şekilde anlatıyor:

"Pusulamın ibresi dondu ve yalnızca kuzeyi gösterdi. Akşama yakın insanların vücutlarında karıncalanma hissi(yanma), bazısında da diş ağrısı oluştu. Herkes anksiyete oluştuğunu söyledi. Akşam saat 9 civarında çayıra yaklaştık. Radyomuz dondu ve biz geri döndük."

Araştırma ve hayır derneği  "Fenomen"in üyeleri, Şeytan'ın Mezarı bölgesine iki keşif heyeti gönderdi. Ancak neredeyse çayıra ulaştıkları sırada teçhizatları kırıldı(bozuldu) ve onlar daha ileri gitmeyi göze alamadılar. Keşif heyetinin lideri Nikita Tomin, şöyle söylüyor:

"O yönde 2 km yürüdükten sonra, derenin sağında bulunan acayip, kısmen çökmüş bir yapıyla karşılaştık. Yaptığımız incelemelerden, bu yapının eski bir su değirmeni olduğunu anladık. Değirmen neredeyse karla kaplıydı ve etrafında yirminci yüzyılın başlarına ait, farklı dövme çiviler bulunuyordu. Günümüze ait bir kaç çivide bulduk, ancak onlarda oldukça eskiydi. Belli ki birileri, yaklaşık 30-50 yıl önce değirmeni tamir etmeye çalışmıştı. Durum biraz tuhaf görünüyordu, çünkü en yakın köy 5 veya 6 km uzaklıktaydı ve değirmen kalın odunlardan yapılmıştı. Muhtemelen orada yaşayan insanlar, orasının değirmen yapmaya uygun olduğunu düşünmüştü. Böylece şehir insanları orayı farkedemeyecekti. Değirmeni terk ettik ve dereden yukarı ileriye doğru yürümeye başladık. Yürüyorduk, karlı ağaçlara yakından bakıyorduk ve yaklaşık yüz yıllık bulmacaya bir cevap bulmaya çalışıyorduk. Yoldaşımız sadece Tayga'nın iç karartıcı sessizliğiydi."

Tomin, şeytanın mezarı anomalilerinin, Tunguska meteorunun düşmesiyle bağlantılı olduğuna inanıyor. 1908'de gökyüzünden bir yıldız düştü ve çobanlar onu görmeye gitti. Yolları üstünde Tayga'da ortası çukur olan yanmış bir bölgeye rastladılar. Orası otlattıkları yerdeki yoldan uzak değildi. Olaydan sonra çobanlar sığırları şeytanın mezarına sapacak ve çukura düşerek ölecekler diye endişelenerek yollarını 3 km uzağa aldılar. Ancak tüm bunlara rağmen, inekler bilinen yerlerde otlamaya devam ettiler ve şeytanın mezarından kaçınmadılar. Sığırların toplu ölümü Kostino, Chemba ve Karamyshevo köyleri yakınındaki insanları taşınmaya zorladı.

1920'lerin sonlarında, Semchenko adlı çiftlik hayvanları uzmanı, çayırla ilgili bir görüş açıkladı. Çayırın merkezindeki çukurun içine yük bağlı bir ip uzattı. İp bir kaç yüz metre salındı, ancak asla dibe ulaşamadı. Semchenko, ölmüş kuşların yalnızca çukurun yanında bulunduğunu ve etlerinin tuhaf mor bir renkte olduğunu bildirdi. Bu fenomeni açıklayan diğer bir görüşte şudur:

1980'lerde fizik ve matematik profesörü, Victor Zhuravlev, bir yer altı ateşinin "Şeytan'ın Mezarı"nın altını yavaşça yaktığını öne sürdü. Victor Zhuravlev, Sibirya Bilim Akademisi Depertmanı'nın meteor komitesinin bir üyesidir. Tunguska kömür yatağı sınırı, bu bölgeden geçer. Oksijenin az olduğu durumda, kömürün yanmasıyla canlı organizmalar için zehirli olan, renksiz ve kokusuz karbon monoksit gazının yayılması gerçekleşir. Ancak bu teori, kırılmış ekipman(teçhizat) ve haritaların yok olmasını açıklayamaz.

Güncelleme: 05/11/2009
Kaynak: "Tunguska Meteorite Created Devil's Cemetery in Russia's Siberia", pravda.ru, Çev. Şerife Bayraktar, yaklasansaat.com, 25/09/2009.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat