yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Kanser Tedavisinde Yeni Bir Umut Daha: "RNA 129 Mikromolekülü"

Sporadik kolorektal kanserli bir hastada ki B-catenin ifadesi. B-catenin'in İmmün reaksiyonu (ters/zıt/karşıt/ bağışık tepkime) normal dokularda bulunan hücre zarında sınırlanmıştır (sağda), oysa tümörlü dokuda B-catenin bağışık tepkisi hem sitoplazma hem de çekirdek üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir (solda). Bir çok kanser, sporadik olarak ortaya çıkar (yani, kalıtsal genetik bir değişiklik nedeniyle değil).

Danimarka'nın ikinci büyük kenti Aarhus'ta bulunan Skejby Üniversite Hastanesi'nde kanser üzerinde araştırma yapan bilim adamları, önemli bir tedavi yöntemi geliştirdi.

Skejby Üniversite Hastanesi proföserlerinden Torben Örntoft, özellikle uzun yıllardır bilinen mikro moleküller etrafında bulunan bir mikromolekül tabaka üzerinde araştırma yaptıklarını söyledi. Örntoft, RNA 129 adlı mikromolekülün şırıngayla kanser hücrelerine aktarılması durumunda kanserli hücrelerin 24 ila 48 saat içinde yok olduğunu tespit ettiklerini söyledi.

RNA mikromoleküllerin bulunmasıyla müdahale edilecek moleküllerin belirlendiğine değinen Prof. Örntoft, bundan böyle bilinçli olarak kanser hücrelerinde yapılmak istenen müdahalede etkili olunacağını ifade etti. Prof. Örntoft, ayrıca 10 yıl öncesine kadar söz konusu mikromoleküllerin kanserdeki öneminin bilinmediğini, şimdi ise birçok ülkede bilim adamlarının kanser tedavisinde bunun önemini kavradığını söyledi.

Danimarkalı bilim adamlarının, Amerika ve İngiltere'de yapılan konferanslarda elde ettikleri bu sonucu ortaya koydukları bildirildi. Japonya'da bu konuda önde gelen bir kanser merkeziyle birlikte pratikte RNA 129 mikromolekülün, kanserli hücreleri nasıl yok edeceği denemesinin yapılacağı kaydedildi. Danimarkalı bilim adamlarının bu buluşu dün piyasaya çıkan "Molecular Cancer Research" dergisinin kapağında yayımlandı.

Bilim Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Gökhan Demir, RNA gen ekspresyonu olarak adlandırılan bu yöntemin, 2000 yılında keşfedildiğini ve o günden bugüne pek çok araştırma başlatıldığını belirterek, şunları söyledi:

"Onkoloji alanında RNA'yı hedefleyen tedavi yaklaşımları konusunda birtakım laboratuvar yöntemleri, son yıllarda çok araştırılıyor. Hatta bu konuda 2007'de biri İngiliz, diğeri Amerikalı iki araştırmacı Nobel ödülü aldı. Normalden fazla ya da az çalışan mikro RNA'lar var. Bunları kullanarak kanserli hücreyi yok etmek ya da suskun hale getirmek fikri ortaya çıktı. Bugün RNA molekülleri kullanılarak, ki mikro RNA'lar deniyor bunlara. Bunlarla kanserli hücrelerin içindeki birtakım genler kapatılıyor. Yani kanserli hücre 'apoptosis' denilen programlı hücre ölümüne sokulabiliyor. Bu RNA bazlı ajanlarla laboratuvar aşamasında çalışılıyor.

Pek çok çalışma var ancak henüz tedavi amaçlı kullanılmaya başlanmadı. Bu aşamada umutlanmak için daha çok erken. Laboratuvar aşamasında çok umut veren çalışmaların çoğu, klinik aşamaya geçildiği zaman başarısız oluyor. Ancak çok önemli adımlar atılıyor. Çok yakın zamanda birtakım genetik tedavilerin onay alması öngörülüyor."

Güncelleme: 03/06/2009
bugun,
02/06/2009


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat