yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Bakteriler İyiyle Kötüyü Ayırabiliyor mu?

Leptospira

MIT'den(Massachusetts Institute of Technology) ve Brown Üniversitesi'nden bilim insanları, denizlerde yaşayan bakterilerin hareketleriyle ilgili araştırmaları sonucunda, sudaki akıntıda oluşan keskin bir değişikliğin, mikropları zıt yönlere iterek, "sağ ellerini kullanan" bakterileri, "sol ellerini kullananlar"dan ayırdığını keşfetti.

Tek hücreli bakterilerin elleri yoktur, ancak sarmal şeklindeki kırbaçımsı uzantıları, ya saat yönünde ya da bunun aksi yönde döner. Yani zıt yönlerde dönen kırbaçımsı uzantıların, insanların ellerine benzediği düşünülebilir. Bu "iki elli olma özelliği"ne kiralite denir.

Bu durum, moleküller söz konusu olduğunda, insan vücudunu iyileştirme ya da vücuda zarar verme anlamına gelebilir. MIT İnşaat ve Çevre Mühendisliği Bölümü, Doherty Kürsüsü yardımcı doçentlerinden ve araştırmanın yürütücülerinden Roman Stocker:

"Bu keşif, kiralitenin etkisiyle yolları değiştiğinden, sudaki akıntıların, okyanuslardaki mikropları özellikle de yiyecek bulma becerileri açısından nasıl etkilediğini anlamamızı sağlayabilir. Ancak 'iki elli' molekülleri ayırabilme becerisine dayanan diğer endüstri kolları için de önemli" diyor.

Kiralite özelliğine sahip bir molekülün, büyük ölçekli zarara neden olmasına dair en iyi bilinen örnek, 1950'lerde hamile kadınlara sabah bulantılarını engellemek amacıyla talidomit adlı bir ilaç verildiğinde yaşanmıştır. Talidomitin doğal olarak bulunan bir formu (yani izomeri), bulantıyı azaltır, ancak diğer bir formu, sakat doğumlara yol açar. Kiralite özelliğine sahip diğer bir ilaç olan ve yaygın olarak kullanılan naproksenin bir izomeri, analjezik özelliğe sahipken, diğer bir izomeri karaciğerde hasara neden olur.

Stocker ve yüksek lisans öğrencisi Marcos, elde ettikleri bulguları, ortak yazarlar Henry Fu ve Brown Üniversitesi'nden Profesör Thomas Powers ile birlikte "Physical Review Letters"ın 17 Nisan tarihli sayısında yayımladılar.

Araştırmacılar yazdıkları makalede, yan yana ancak farklı hızlarda hareket eden su katmanlarının oluşturduğu "sınırları çok net" bir akış yaratmak için, nasıl mikroakışkan bir ortam tasarladıklarını anlatıyorlar. Stocker ve Marcos, deneylerde, tüm vücudu "sağ elli" bir sarmal şeklinde olan Leptospira biflexa adlı bakterinin hareketsiz bir mutantını kullanmışlar. Leptospira'yı mikroakışkan ortama yerleştirmişler ve bakterinin yolunun kiralite özelliğinin belirlediği yönde değiştiğini göstermişler. Araştırmacıların yaptığı sadece mikroskopla mikrop gözlemekten çok daha fazlası. MIT'den araştırmacılar, Brown Üniversitesi'nden meslektaşlarıyla beraber topladıkları deneysel verilere ek olarak, sürecin çok kapsamlı bir matematiksel modelini de çıkarmış. Moleküler düzeydeki cisimlerin ayrılmasında bu yeni yaklaşımı hali hazırda kullanıyorlar. Marcos:

"Kiralite özelliğine sahip molekülleri ayırmak için hali hazırda kullanılan yöntemler, 'mikroakışkan' seçenekten çok daha pahalı ve çok daha yavaş. Kiralite özelliğine sahip molekülleri ayırma yolunda daha kat edecek yolumuz var, ancak çalışmamızın tarım, gıda ve ilaç endüstrileri için çok şey vaat ettiğini düşünüyoruz" diyor.

Güncelleme: 08/06/2009
Kaynak:
Denise Brehm, "Separating the Good from the Bad: Two-Handed Microbes Point to New Method for İsolating Harmful Forms of Chemicals", cee.mit.edu, (Sevil Kıvan, Bilim ve Teknik, Haziran), 15/05/2009.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat