yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Bilim İnsanları: "21.Yüzyılın Vebası"nı Keşfettiler

Avrupa'daki en büyük ve en yaygın fare türü olan kahverengi farelerin, bu bakteriyi taşıdığı düşünülüyor.

Bilim insanlarının bulduğu bu yeni hastalık, farelerdeki pirelerle insanlara geçiyor ve daha çok "kara ölüm"e (vebaya )benziyor.

Farelerde yaşayan pirelerle yayılan bu bakteri, insanlarda ciddi kalp rahatsızlıklarına sebep olabilir. Bu enfeksiyonun insanlar üzerinde daha büyük bir problem haline gelmesinden endişe duyulmaktadır.

"Journal of Medical Microbiology"de (Tıbbi Mikrobiyoloji Dergisi) yayınlanan bir araştırmaya göre; Avrupa'daki en büyük ve en yaygın fare türü olan kahverengi fareler, şimdi bu bakteriyi taşıyor olabilir.
1990ların başlarından beri, Bartonella'nın 20'den fazla türü bulundu. Onların yeni yeni ortaya çıkan patojenler(hastalık yapan organizmalar) oldukları düşünülüyor. Bunun nedeni dünya çapında, kalp rahatsızlıklarından dalak ve sinir sistemi enfeksiyonlarına kadar birçok hastalığa neden olmaları. Tayvan'da, Ulusal Chung Hsing Üniversitesi'nde görevli olan Prof. Chao-Chin Chang şunları söyledi:

"Güney Amerika'ya seyahat etmiş, dalak büyümesi olan bir hastada, Bartonella rochalimae denilen yeni bir tür keşfedildi. Bu olay, yeni ortaya çıkmış bir patojen olabileceği endişesini arttırdı. İnsan topluluklarına yakın yaşayan kemirgenlerin, bu bakteriyi taşıyıp taşımadıklarını anlamak için daha detaylı araştırmalar yapmaya karar verdik."

Bilim insanları, kemirgenlerin taşıdığı Bartonella bakterisinin hastalık yapan birkaç türünü buldular. Bunlardan biri; kalp zarı iltihabına(endokardit) neden olabilen B. elizabethae, diğeri ise; insanlarda görme siniri ve retina iltihabına (nöroretinit) neden olabilen B. grahamii türleridir.Bilim adamlarının hastalığın taşınma yolu hakkında kesin bilgiye sahip olmamalarına rağmen bu tip enfeksiyonların çoğunlukla pirelerle bulaştığı biliniyor.  

Tarla fareleri üzerinde yaşayan Ctenophthalmus nobilis adlı pirenin,değişik Bartonella bakteri türlerini bulaştırdığı gösterilmiştir. Bu patojenler; aynı zamanda çöl fareleri, pamuk fareleri ve kahverengi fareler üzerinde yaşayan pirelerde de bulunmuştur.

Araştırmacılar, içinde 53 tane kahverengi fare, 2 tane fare ve 3 tane siyah fare olan 58 tane kemirgen örnekleri aldılar. Altı kemirgenin Bartonella bakterisi taşıdığı saptandı. Bunlardan beşi kahverengi farelerdi. Dört tanesi insanlarda kalp hastalığına neden olabilen B. elizabethae türünü taşıyordu. Siyah farelerin birinin ise B. tribocorum mikrobu taşıdığı bulundu.

Kara ölüm yani veba, insanlık tarihinde en öldürücü pandemi(evrensel/yaygın hastalık)lerdendir. Genel  görüş; bu hastalığa Yersinia pestis adlı bir bakterinin veya hıyarcıklı veba(Bubonic plague)nın neden olduğudur. 14 yy da bu bakteri, kemirgenler tarafından yayıldı. Ve sonraki yüzyıllarda dünya çapında; 75 milyon insanın ölümüne sebep olduğu tahmin ediliyor.

Güncelleme: 27/09/2009
Kaynak: "21st Century Plague Discovered by Scientists", telegraph.co.uk, Çev. Aysel Kargıoğlu,  yaklasansaat.com, 24/11/2008.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat