yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Arka Arkaya Büyük Depremler ve Tsunami: Ölü Sayısı Artıyor

Samoa

Birleşmiş Milletler(BM) İnsani İşler sorumlusu John H olmes, Endonezya'nın Sumatra adasındaki Padang kentinde çarşamba günü meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremde ölü sayısının 1100 olduğunu açıkladı. Çok sayıda da yaralı var.

İlk olarak Büyük Okyanus'un güneyindeki tatil beldesi Samoa adalarının güneyinde 8.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yaklaşık üç dakika süren sarsıntı, Samoa ve Amerikan Samoası'nda birçok binayı yıktı. Ancak asıl felaket yaklaşık 15 dakika sonra meydana geldi. Yüksekliği 3 metre ile 15 metre arasında değişen dev tsunami dalgaları Samoa adaları ile güneydeki ada ülkesi Tonga'yı vurdu. Deprem ve onu izleyen tsunami şu ana dek 149 kişinin ölümüne yol açtı. Yetkililer, çamurun ve enkazın altında hala yüzlerce ceset olduğunu belirtti.

Endonezya

7 SAAT SONRA ENDONEZYA SARSILDI

Bu afetin üzerinde 24 saat geçmeden Endonezya'nın Sumatra adası 7.6 büyüklüğünde bir depremle sarsıldı. Tatil mekanlarıyla ünlü Padang kentinde etkili olan deprem, yüzlerce ev, otel, okul ve mağazanın yıkılmasına neden oldu. Malezya ve Tayland'da da yıkıma yol açan depremden saatler sonra Sağlık Bakanlığı'nın bünyesinde oluşturulan kriz masasının başkanı Rustam Pakaya:

"Binlerce kişinin bu depremde hayatını kaybettiğinden endişe ediyoruz" dedi.

Endonezya Cumhurbaşkanı Susilo Bambang Yudhoyono, liman kenti olan Padang'a giden yolların deprem yüzünden kullanılamaz hale geldiğini belirterek, hükümet yetkililerini yardımların felaketzedelere en kısa sürede uçak veya gemilerle ulaştırılabilmesi için ellerinden geleni yapmaya çağırdı.

Padang'ın sakinlerinin ise, artçı deprem korkusuyla kenti terk etme hazırlığında oldukları kaydedildi. Hint okyanusu kıyısındaki Padang'ın nüfusu 1 milyona yakın.

Endonezya

ENDONEZYA'DA 6,8'LİK YENİ DEPREM

Endonezya'da 6,8 büyüklüğünde yeni bir deprem oldu.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, son 24 saat içinde büyük bir sarsıntı daha olduğunu ve bu sarsıntının merkez üssünün, Bengkulu'nun 155 kilometre kuzeybatısında ve 15 kilometre derinliğinde olduğu tespit edildi. Bengkulu'daki sarsıntının can ve mal kaybına yol açtığına dair bir bilgi henüz verilmedi.

KALİFORNİYA'DA DEPREM

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde anlık ölçere göre 5,1 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, depremin derinliğinin yeryüzüne çok yakın olduğunu kaydetti.

Merkez, depremin, eyaletin Keeler kentinin 12 kilometre güneyinde ve Nevada eyaletinin Las Vegas kentinin 237 kilometre batısında nüfusun az olduğu bir bölgeyi vurduğunu belirtti. Depremde, can ve mal kaybı olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

RUSYA'DA DEPREM

Rusya'nın uzak doğusunda yer alan Kamçatka yarımadasında Rihter ölçeğine göre 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Oust- Kamçatski kentinin 65 km açıklarında deniz tabanının 10 km altı olarak tespit edildi.

PERU'DA DA DEPREM

Peru'nun güneydoğu kesiminde anlık ölçere göre 6,3 büyüklüğünde deprem meydana geldiği bildirildi. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, Peru'daki depremin, komşu Bolivya'nın başkenti La Paz'ın yaklaşık 162 kilometre kuzeybatısında olduğunu açıkladı. Depremde can ve mal kaybı olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

Yaklasansaat, 02/10/2009


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat