yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Monsanto": "GDO'lu Tohumlar"dan Başka Seçenek Bırakmıyor

Pek çok insana göre; eğer çiftçiler, Monsanto'yla problem yaşamak istemiyorlarsa, sadece onların GDO'lu tohumlarını almamaları yeterli.
Bu o kadar kolay değil. Bu günlerde normal tohumlar ektiği sanılan çiftçiler nerede? Bu çiftçiler, genetiği değiştirilmiş ürünlerin tarlalarına bulaşmasını nasıl engelleyeceklerini sanıyorlar? Mülklerine izinsiz giren Monsanto dedektiflerini veya üzerlerinden helikopterle casusluk yaparak uçan Monsanto'yu nasıl durduracaklarını sanıyorlar?

Monsanto tarlaları kontamine ediyor, tarlalara gizlice girerek örnek topluyor ve eğer orada yetişen herhangi bir GDO'lu bitki bulurlarsa ya da bulduklarını söylerlerse, daha sonra ürünün gerçek sahibi olduklarını söyleyerek dava açıyorlar. Çiftçiler direnmediklerinden ve mahkemeye vermediklerinden dolayı; bu durum, para kazanmanın bir yolu haline geldi. Anlaşma yoluna gidiyorlar, çünkü başka seçenekleri yok.

Çiftçilerin, başkalarına ait normal tohumları satın almalarını, toplamalarını, biriktirmelerini ve onlara erişmelerini engellemek için  birçok şey yaptılar ve yapıyorlar.

1. Amerika'da Orta Batı boyunca tüm tohum şirketlerini satın aldılar.

2. Monsanto tohum yasasını yazdılar ve bu yasaları, yasa koyucuların yürürlüğe sokmalarını sağladılar. Bu yasa ile tohumları ayıklamak, toplamak ve depolamak parasal yönden çok ağırdır, her farklı çeşit tohumun evrak işleri, test edilmesi ve takibi cezaya tabiidir. Bu da normal tohumlara sahip olmayı neredeyse imkansız kılmaktadır. Sizin eyaletinizin böyle bir yasası var mı? Bu yasalar var olmadan önce, çiftçiler sadece tohumları toplayıp barakalarda çuvala koyuyorlardı ve bu tohumları bir sonraki sene kullanıyorlardı. 

3. Monsanto, bölgelerindeki kontrolü ele geçirerek anti-demokratik yasaları kabul ettirmeye çalışıyor. Böylece çiftçiler ve vatandaşlar, diğer ürünlerle kontamine olsa bile, GDO'lu ürünlerin ekimini engelleyemiyorlar. Eğer endüstriyel kimyasallar veya ilaçlar ile yetişen GDO'lu ürünler ya da kendi arazinizde kendi ürünlerinizle karışan, içinde insan DNA'sıyla yetişen bir pirinç istemiyorsanız, şansınız yok demektir. Haritadan Monsanto-Vilsack yasalarının nerelerde olduğunu kontrol edin ve eyaletinizin hala bir demokrasi mi yoksa Monsanto'nun mu olduğuna bakın. Illinois'de bir çiftçi, Bush'un, her eyalette bunu gerçekleştirdiği bazı tüzükleri zorla kabul ettimeye çalışmış olduğunu duyduğunu anlattı bana. İnsanların bunu kontrol etmeleri gerek.

4. Hiç şüpheniz olmasın, şuanda FDA'da saklanmış olan Monsanto tüzükleri var, ki bu tüzükler, bir çiftçinin, tohum temizleme ekipmanlarını yasadışı hale getiriyor. Geriye GDO'lu tohumlardan başka birşey bırakmamanın diğer bir yolu kalıyor. Bu durum, bir "tohum kontaminasyonu kaynağı" olarak düşünülüyor. Çiftçiler hala tohum temizleyebilirler ancak bu inanılmaz fiyatlarla mümkün olabiliyor.

Hayvan gübresi yiyebilirsiniz ve size birşey olmaz (biraz iğrenebilirsiniz ama size birşey olmaz). Bir de bunu pestisit ve suni gübrelerle (fertilizer) deneyin. Hintli çiftçiler denediler. Bu çiftçilerin geride bıraktıkları borçlarından kaçmak için en çok tercih ettikleri intihar yöntemi, Monsanto pestisitlerini içmek. Asgrow Tohum Şirketi'nin (şuan bu firma, Monsanto'ya ait) başkanı Norman Braksick, yedi yıl önce Kansas City'de şöyle bir öngörüde bulunmuştu:

"Eğer GDO'lu bir gıda üzerine bir etiket koyarsanız, etiketin üzerine bir kuru kafa ve kemik koymanız gerekebilir."

Ve Monsanto, "rBGH'siz sütler" hakkında doğruyu söylemelerinden dolayı mandıra çiftçilerine, dava açtı. Bilindiği gibi rBGH; göğüs, kolon ve prostat kanserinin artışıyla ilintili bir maddedir. Tohum satan bazı bayiiler, ana firmadan kendi adına bir indirim alabilmeleri için  çiftçileri, kendisinden tohumları alması için ısrar etmektedirler.

Daha sonra Monsanto, fakir çiftçileri, kendi tohumlarını kontrat yapmadan satın aldıkları için mahkemeye vermekte ve çiftçilerden ellerindeki büyük miktardaki malı tehditle almaktadır.

Güncelleme: 05/09/2009
Kaynak:
Linn Cohen-Cole, "Genetically Modfied Seeds: Monsanto is Putting Normal Seeds Out of Reach", globalresearch.ca, Çev. Kader Demirpehlivan, yaklasansaat.com, 03/02/2009.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat