yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Beklediğimiz Sonuç: "Tanrı Parçacığı Kendisini Engelliyor"

"Yüzyılın Deneyi"ne ilişkin yeni ve en son korku; "Higgs(Tanrı) Parçacığı'nın, zaman içinde geriye doğru etki ederek kendi üretimini engelliyor olmasıdır".

İnsanlık tarihinin en önemli deneylerinden biri kabul edilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) ile ilgili korkular gerçeklik kazanıyor. İki fizikçi, yazdıkları makalede, çarpıştırma sonucu ortaya çıkması beklenen "Tanrı Parçacığı"nın "zamanda geriye doğru bir etki yaratarak" kendisinin üretimini engellediğini savundu.

"Tanrı Parçacığı"nın elde edilmesi, belki de dünyamız ve doğamız için yıkıcı bir etki yaratacak. Belki de gelecekte yapılan bir etki veya müdahale ile bunun önüne geçiliyor. Tıpkı, dedesine gençliğinde otobüs çarpmasını engellemek için gelecekten gelen bir torun gibi.

"TANRI PARÇACIĞI, DENEYİ ENGELLİYOR"

Kopenhag'daki Niels Bohr Enstitüsü uzmanı Holger Bech Nielsen ile Kyoto'daki Yukawa Fizik Teorisi Enstitüsü'nden Masao Ninomiya'ya göre; CERN'deki deneyde geçen yıl meydana gelen arızanın da, aslında üretilen "Tanrı Parçacığı"nın, "zaman boyutu içinde geriye doğru bir etki yaratarak; kendi üretimini engellemesinden kaynaklandı". "Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'na Gelecekten Bir Etki" ve "LHC'nin Üzerindeki Gelecek Etkisi" adlı iki makale yazan iki fizikçi, yazdıkları makalede:

"Tanrı Parçacığı yaratmak için girişilen deneylerin hep başarısızlıkla sonuçlanacağı, çünkü parçacığın zamanda geriye doğru kendi üretimini engelleyici bir etkisi olacağı savunuldu. Makalede ayrıca milyarlarca dolar harcandıktan sonra iptal edilen ABD'deki Superconducting Supercollider çarpıştırıcısının da aynı nedenle rafa kaldırıldığını" ifade ediyor.

Dr. Nielsen, Amerikan "New York Times" gazetesine yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Tanrı Parçacığı üretmeye çalışan makinelerin şansı, hep kötü olacak gibi görünüyor. Daha da ileri giderek, burada bir 'Tanrı Modeli' ile karşı karşıya olduğumuzu bile söyleyebiliriz. O kadar ki; sanki 'Tanrı', bu parçacığı engelliyor."

ARIZALAR NEDENİYLE DENEY DURDURULMUŞTU

Öte yandan geçen yıl arızalandıktan sonra bakım geçiren LHC'deki sekiz dev mıknatısın "mutlak sıfır"a kadar soğutma işlemi tamamlandı. Geçen yıl meydana gelen arızadan sonra bakıma alınan LHC'nin sekiz sektörü de Aralıkta gerçekleştirilmesi beklenen çarpıştırma için gereken -271 santigrad dereceye kadar soğutuldu.

Fransa-İsviçre sınırında yerin altında kurulu olan ve Avrupa Nükleer Araştırma Kurumu (CERN) tarafından işletilen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'yla evrenin başlangıcındaki Büyük Patlama'yı izleyen saniyenin trilyonda biri sürede ortaya çıktığı düşünülen "Tanrı Parçacığı" aranacak.

LHC'nin 27 km uzunluğundaki dairesel tünelinde zıt yönde gönderilecek olan iki proton ışını, ışık hızına yakın bir hızda birbiriyle çarpıştığında ortaya çıkacak parçacıklar tünelin değişik yerlerindeki sensörlerce izlenerek analiz edilecek. Bu parçacıklar, arasında evrenin oluşumundaki Büyük Patlama'da açığa çıkan ve "Tanrı Parçacığı" da denilen "Higgs Parçacığı" da aranacak.

Protonların tünelde yol alışını kontrol eden sekiz "süperiletken dev mıknatıs"ın bu işi başarması için mutlak sıfır denilen -273.15 °C dereceye çok yakın bir sıcaklığa kadar soğutulması gerekiyor. Bu sıcaklık derecesi, uzayın en ücra köşelerinde ölçülenden (-270 °C) bile düşük.

Geçtiğimiz yıl yapılması planlanan çarpıştırma deneyi, 19 Eylül 2008'de tüneldeki mıknatıslarda meydana gelen arıza nedeniyle durdurulmuştu. LHC tüneline sıvı helyum sızmasına neden olan arızanın giderilmesi ve mıknatısların tamiri için hızlandırıcının yeniden normal sıcaklıklara kadar ısıtılması gerekti.

Güncelleme: 21/10/2009
Kaynak:
Dennis Overbye, "The Collider, the Particle and a Theory About Fate", nytimes, Çev. Gökben Coşkun, yaklasansaat.com, 12/10/2009.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat