yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Cüzzam Yok Olmadı: Amerika'da Yaşıyor

Papaz Damien. Kendini cüzzam hastalarını iyileştirmeye adamış Katolik rahip. Hawaii'de 1889'da bu hastalığa yenik düştü.

Bilim insanlarına göre; Hz. İsa'nın yaşadığı çağa ait bir hastalık olarak kabul edilen cüzam(lepra), hala var ve Amerika'da da yayılabilir. Ancak araştırmacılar halkı, bu hastalığa sıklıkla yanlış tanı konulduğu ve bunun da korkunç sonuçlar doğuracağı konusunda uyarıyorlar.

Hansen'ın hastalığı olarak da bilinen cüzzam, yavaş ilerleyen, kronik bir hastalık. Periferik sinir sistemini etkilemesinden ve motor faaliyetleri kısıtlamasından dolayı sıklıkla sakatlık ve şekil bozukluklarına sebep oluyor. Bilim adamları bu hastalığın nasıl bulaştığını net olarak anlamış değiller.

Sağlık Hizmetleri İdaresi'nden, Ulusal Cüzzam Hastalığı( Hansen's Disease) Programı direktörü , James Krahenbuhi'nin görüşleri şöyle:

"Hekimlerin, cüzam hastalığı hakkındaki bilinçlerinin yetersizliğinden ötürü, Amerika'da teşhis edilememiş bir çok cüzam vakasının var olduğuna inanıyoruz. Bu durum da, yanlış teşhis ve yanlışa tedaviye neden oluyor. Yılda 150 cüzzam vakasına teşhis konuluyor ve Birleşik Devletler'de şu an 3 bin kişi tedavi görüyor."

Tarih boyunca insanların, bir çok ülkede ve zaman periyodunda tecrit edilerek karantinaya alınmasına neden olan cüzam hastalığında etken olan ajan, Mycobacterium leprae isimli çomak şeklinde bir bakteri.

Kişinin enfekte olup, semptomların ortaya çıkması 3-10 yıl arasında değişiyor. Bu yüzden araştırmacıların, insanların bu hastalığa nereden ve nasıl yakalandığını tam olarak tespit etmeleri oldukça güçleşiyor. Hastalar, tedricen  el ve ayak parmaklarındaki hisleri kaybediyorlar. Bundan sonra  tekrarlayan yanıklar ve enfeksiyon kapan kesiklere maruz kalıyorlar. Tekrarlayan zedelenmeler sebebiyle oluşan kemik absorbsiyonu (emilimi) ve motor sinirlerdeki dejenerasyondan dolayı parmaklar kısalıp kavisleniyor; tıpkı bir pençe gibi.

Cüzzam, erken safhada teşhis edildiğinde ilaçlarla tamamen tedavi edilebiliyor. Fakat ileriki safhalarda ortaya çıkan sinir harabiyetleri geri döndürülemiyor. Birçok Amerikalı cüzzamlı hasta fakir göçmenlerden oluşuyor. Tedavi için bedava kliniklere ve acil servislere başvuruyorlar. Hastalığa aşina olmayan birçok doktor, bu hastalığı tanıyamıyor. Bir mantardan kaynaklanan doku bozukluğu ya da mantar hastalığı/saç kıran olduğunu düşünerek, tropikal bir krem verip hatalı reçete düzenliyorlar. Çünkü cüzzam, yavaş ilerliyor. Hatalı verilen tedavinin, açıklık kazanması, aylar hatta daha uzun zaman alabiliyor.

Cüzzam, daha çok tropik ve fakir ülkelerde etkili oluyor. Karahenbuhi, göçmenlerin taşınmasından dolayı şimdi Amerika'nın her yerinde cüzzam teşhis edildiğini ifade etti. Amerika'da doğup da hastalığın görüldüğü ülkelere hiç gitmemiş insanların oturduğu Güney Louisiana ve Teksas'taki Gulf Coast'ta her yıl 30 vaka görülüyor. Krahenbuhi: 

"Cüzzamın ülkenin iç kısımlarına doğru ilerlediğini gördüğümüz için; doktorlara bu hastalığın semptomlarını daha acilen öğretmeliyiz" diyerek endişelerini dile getiriyor.

Güncelleme: 01/10/2009
Kaynak: "Forgotten But not Gone: Leprosy Lives on in America",
world-science, Çev. Dilek Kerimoğlu, yaklasansaat.com, 09/11/2008.


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat