yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 IMF Başkanı: "Krizin Bittiği Söylenemez"

Robert Zoellick, Tayyip Erdoğan, Strauss-Kahn

IMF ve Dünya Bankası yıllık toplantıları protestoların gölgesinde resmen başladı. Dünya Bankası Başkanı Zoellick ve IMF Başkanı Kahn'dan karamsar senaryolar:

Küresel kriz sonucu bu yıl 59 milyon insan işini kaybedecek. 30-50 bin bebek açlıktan ölecek, savaş kapıda.

IMF Başkanı Kahn ise düşük gelirli ülkelerde savaş riskinin yükseldiği uyarısını yaptı. Başbakan Erdoğan da:

"Krizden çıkış arayışında rehavete kapılmamak lazım. Yaşananlardan ders almazsak gelecekte daha büyük bedeller ödeyebiliriz" dedi.

IMF-Dünya Bankası Guvernörler Kurulu toplantısının resmî açılışında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn gerçekleştirdi. Krizin etkisinin henüz bitmediğine dikkat çekilen konuşmaların ana temasını ise; kriz sonrası ortaya çıkacak yoksulluk oluşturdu.

ZOELLİCK: "59 MİLYON KİŞİ İŞSİZ KALACAK"

Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, mevcut küresel krizin, uluslararası ekonomik düzende yeni bir arayışı ortaya çıkardığını belirtti ve mevcut küresel sistemi tamir ederek, "sorumlu bir küreselleşme" oluşturulması gerektiğini söyledi. Zoellick, küresel krizin bir sonucu olarak, bu yıl 59 milyondan fazla insanın işini kaybedeceğini, Afrika'nın Sahra altındaki az gelişmiş bölgelerinde 30 ila 50 bin bebeğin, krize bağlı bakımsızlıktan ve yetersiz beslenmeden ölebileceğini kaydetti.

IMF Başkanı Strauss Kahn:

"Önümüzdeki döneme bakıldığında dünyanın kriz sonrasında çok farklı bir yer olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu toparlanma yavaş olacak, vakit alacak. İyileşme sürecinde de göreceğiz ki istihdam, işsizlik konusu daha yavaş toparlanacak. 2010 yılı boyunca pek çok ülkede işsizliğin artmaya devam edeceğini görüyoruz. Aslında krizin bittiğini, bunu atlattığını söyleyemeyiz" diye konuştu.

Dünya Bankası rakamlarına göre krizden sonra 90 milyon insanın ağır yoksullukla karşı karşıya kalacağını ifade eden Strauss-Kahn, söz konusu olanın sadece işsizliğin artması, insanların satın alma gücünün azalması olmadığını belirterek:

"Düşük gelirli ülkelerde bu, bir ölüm kalım meselesi. Bu ülkelerde toplumsal huzursuzluklar, siyasi istikrarsızlıklar ve hatta savaş bile görülebilir" dedi.

Toplantıların kapanışının ardından ayrıca bir "İstanbul Kararları" şeklinde açıklama yapılmayacak olmasına rağmen, bu toplantılarda alınan kararların, "İstanbul Kararları" olarak kayda geçirilerek, uluslararası platformlarda kullanılmasının kabul edildiği belirtildi.

George Soros

Güncelleme: 08/10/2009
taraf
, 07/10/2009

SOROS: "ABD'Lİ BANKALAR, ASLINDA BATTI"

Ünlü yatırımcı George Soros, krize karşı alınan önlemlerden çıkış için hâlâ çok erken olduğunu düşündüğünü söyledi. İstanbul'da dün başlayan IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları öncesinde düzenlenen, "Dünya Finans Sistemi'nin Geleceği" başlıklı seminere konuşmacı olarak katılan Soros, Amerikan bankacılık sisteminin aslında iflas ettiğini söyledi. Soros:

"25 yıldır süren aşırılıklar nedeni ile ABD'nin iyileşme süreci çok yavaş olacak. Bu 5 yıl ya da daha fazla sürecek. Şu anki kurtarma paketleri ekonominin daha kötüye gitmesini engelliyor. Fakat bu kurtarma paketleri sonra erdiğinde ABD’de yeni kurtarma paketlerine ihtiyaç olacak. Dünyanın geri kalanı, özellikle Avrupa daha hızlı toparlanacak. Avrupa'da özellikle tüketiciler sosyal güvenlik sistemleri sayesinde bu krizden daha az olumsuz etkilendi. İyi yıllar da yavaş büyüdü, ama kötü yıllarda daha az zarar gördü" dedi.

Finansal sistem açısından bir dönemin sonuna gelindiğini belirten Soros:

"Ne yazık ki bu durum tam anlamıyla anlaşılmadı. Çok geniş çaplı bir reforma ihtiyacımız var" diye konuştu.

Soros, küresel finansal sisteminin etkin ve güçlü bir şekilde yeniden organize edilmesini sağlamakta başarısız olunması durumunda, diğer alternatifin devlet kapitalizmi olduğunu belirterek:

"Bunun çok talihsiz ve verimsiz bir gelişme olacağını düşünüyorum" dedi.

Güncelleme: 08/10/2009
stargazete
, 06/10/2009


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat