yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Dünya ve Marmara Tehdit Altında!  

Uzmanlara göre, Pasifik tabakası, diğer plakaları harekete geçirince Kuzeydoğu Fay Hattı gerildi. Bu nedenle İstanbul ve Akdeniz kıyılarının da deprem riski altında olduğu belirtildi...

Dünya, depremler ve tsunamilerle dolu bir hafta geçirirken, uzmanlar Pasifik tektonik tabakasının diğer plakaları harekete geçirdiğini, bu nedenle İstanbul'un da deprem tehditi altında olduğunu açıkladı. Geçtiğimiz hafta Filipinler'de tayfun, Samoa'da deprem ve tsunami, Sumatra'da şiddetli deprem yaşandı.

Uzmanlar, afetlerin son değil, başlangıç olduğu konusunda hemfikir olurken, 400'ü aşkın can alan Ketsana'nın vurduğu Filipinler'de dün de Parma tayfunu ve 6.5'lik deprem, Tonga ve Samoa'da ise 6.3lük yeni depremler, İtalya Sicilya'da şiddetli yağış yaşandı. Singapur'daki Nanyang Üniversitesi'nden Sismolog Karry Sieh, 200 yılın en büyük afetleriyle karşı karşıya olduğumuzu belirtirken, Sumatra'daki Talang, Tandikat ve Merapi volkanlarındaki hareketliliğe dikkat çekti. Prof. Sieh, tayfunlar ve volkanik patlamalar, Samoa ve ABD'deki depremleri de felaketin ayak sesleri olarak yorumladı.

AKDENİZ KIYILARI TEHLİKEDE

Prof. Sieh:

"Sumatra'nın önündeki Pasifik tektonik tabakası, Endonezya'nın üzerinde bulunduğu Sunda levhası altında itiliyor. Levha bir yılda, 8 santim çöktü. Yeraltındaki hareketlilik büyük felaketlere gebe. Plaka 10 metre çöktüğünde diğer fayları herekete geçirecek" dedi.

Alman Jeolojik Araştırmalar Merkezi'nden Prof. Rainer Kind, Asya'da meydana gelen depremlerin diğer bölgeler için de risk oluşturduğuna dikkat çekti. Prof. Rainer Kind:

"İstanbul'u büyük deprem bekliyor. Kuzeydoğu Anadolu Fay Hattı gerilim yaratıyor. İstanbul'un dışında Türkiye'nin Akdeniz kıyılarından Tibet'e kadar tüm bölge tehlikede" dedi.

MARMARA KAYNIYOR, SİLİVRİ'DE GAZ VAR

İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Naci Görür:

"2007'de Notülüs'le 1230 metreye 45 dakikada indik. Dibe indiğimizde ışıklar yandığında denizin tabanı ay gibi delik deşikti. Marmara fokur fokur kaynıyor. Tekirdağ ve Silivri açıklarında ise gaz ve su çıkışları var. İstanbul Teknik Üniversitesi olarak bir araştırma yaptık. Bu da uluslararası dergilerde yayınlandı. 1999 yılından sonra; '30 sene içinde İstanbul depremi gerçekleşecek' dedik. Şu anda o fay el bombası, el bombasının pimi çekildi. Her an patlayabilir. 2029'a kadar deprem olabilir. Yarın da olabilir, 1 hafta sonra da deprem olabilir. '2016'ya kadar bu deprem olup bitecek' diyen arkadaşlarımız da var. Ne yazık ki, er ya da geç İstanbul bu kıyameti yaşayacaktır. Binlerce ev yıkılabilir" dedi.

MARMARAYA'YI TSUNAMİ VURACAK

Prof. Naci Görür:

"Biri çıkıp diyor ki, 'Marmara'da tsunami olmaz' Bunu kendi mantalitesine göre söylüyor. 'Marmara küçük olduğuna göre de tsunami olmaz' diyor. Böyle bir mantıksızlık olamaz? İstanbul'da bugüne kadar 60'ın üzerinde tsunami olduğu bilimsel olarak saptandı. 1999'da bile tsunami oldu, 2 metrenin üstünde. 'Tsunami olmaz' diyenler doğru söylemiyor. Tarihte bile Marmara sularının, surları aştığı söyleniyor. Size nerelerde olacağını da söyleyeyim. Marmara kıta yamacının kuzey şeridinde tsunami olabilir. Tekirdağ Çukurluğu'nun kuzeyi, Orta Marmara Çukurluğu'nun kuzeyi ve Çınarcık çukurluğunun Kuzeyi ve Tekirdağ Çukurluğu'nun güneyi.. Ayrıca, Körfez de tehlike altında. Tsunami'de dalga boyu 5- 10 metre arasında olabilir. Ya da daha uzun. Bulunduğun yerden gelişine göre değişir. Depremden sonra dakikalar içerisinde dalgalar kıyıya ulaşır. Tsunami dalgası bir yerden gelip de Boğaz'a giriyorsa, dalgayı daha da hızlandırır" dedi.

KOLONLAR ÖLÜME DAVETİYE ÇIKARIYOR

Sakarya'da incelemelerde bulunan Tohoku Üniversitesi Afet Araştırma Kontrol Merkezi Müdürü Prof. Dr. Masato Motosaka, Türkiye'deki depremlerin binalara zarar vermesinin temel nedeninin, binaların yapım aşamasındaki detayların eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Motosaka, Adapazarı'nda orta düzeydeki binaların yerine 2 katlı binaların yapıldığını görünce büyük şok yaşadığını belirtirken:

"Binaların bitişik nizam olması en büyük tehlike. İki binanın birbiri ile çarpışması sonucu yıkımlar oluyor. Kolonların çoğu dikdörtgen şeklinde. Binaların yatay yöndeki hareketlerinin eşit kuvvette olması lazım. Türkiye'de buna dikkat edilmiyor. İki yöndeki kuvvetlerin eşit olması gerekiyor. Bu kare şeklinde kolanlar yapılarak aşılabilir" dedi

Yaklasansaat, 06/09/2009


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat