yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Marmara Depremi: 7'nin Üzerinde Olacak!

Marmara Denizi Depremi ile ilgili araştırmalar yapan en yetkin yerli ve yabancı 15 bilim adamı, 17 Ağustos 1999 depreminin 10. yıldönümünde İstanbul Teknik Üniversitesi'nde (İTÜ) bir araya gelerek, son gelişmeleri ve yeni bulguları konuştu. Toplantıda konuşan ve son bulguları değerlendiren Paris Yer Fiziği Enstitüsü ve Marmara Deniz Araştırmaları Koordinatörlüğü'nü yapan Prof. Dr. Rolando Armijo, Marmara Denizi'nde, İstanbul'a en yakın 70 kilometre uzunluğundaki fayın kırılacağını söyledi.

"MARMARA BÜYÜK ENERJİYLE YÜKLENDİ"

Yaptıkları çalışmalarla Marmara Denizi'ni en iyi bilinen deniz haline getirdiklerini anlatan İTÜ Maden Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Naci Görür.

"Bilimsel araştırmaların ortaya koyduğu gerçek şudur: Marmara tabanında büyük deprem üretecek aktif fay sistemi vardır. Büyük bir enerjiyle yüklenmiştir. Kırılacak ve büyük deprem üretecektir. Resmi makamların söylediğine göre, İstanbul'un yapı stoku büyük depreme karşı koyacak güçte değildir" diye konuştu. Görür, denizaltında gözlem istasyonları ile ilgili çalışmalarının sürdüğünü, önümüzdeki aylarda çalışmanın başlatılacağını söyledi.

"DEPREMİN 7'DEN BÜYÜK OLMA OLASILIĞI %70"

İTÜ Avrasya Yer Bilimleri Enstitüsü öğretim üyesi Prof. Dr. Celal Şengör de, Marmara Depremi'nin 30 ya da 50 yıl içinde 7'den büyük olma olasılığının % 70 olduğunu belirterek:

"Bunun dışında söylenen her şey uydurmadır. Deprem tehlikesi büyüktür" dedi.

7.6 veya 7.2 büyüklüğündeki farklı deprem tahminlerinin bilim adamları arasında tartışılmasının normal olduğunu belirten Şengör:

"Bu uyuşmazlık normaldir. Biz burada hepimiz felaket tellalıyız. Felaketin geleceğini haber veriyoruz. Bunu değerlendirmek yöneticilerin işi. Biz yanılabiliriz ama asla yalan söylemeyiz" diye konuştu.

PROF. ARMİJO: "70 KİLOMETRELİK BÖLÜM KIRILMADI"

Paris Yer Fiziği Enstitüsü ve Marmara Deniz Araştırmaları Koordinatörlüğü'nü yapan Prof. Dr. Rolando Armijo, 1912 Mürefte depreminde 140 kilometrelik fayın, Marmara Denizi'nde Orta Marmara Çukurluğu'na kadar kırıldığını belirtti ve şöyle dedi:

"140 kilometrelik fayın yaklaşık 40 kilometresi denizin içinde kırıldı. Adalar fayı ise 1963'te kırıldı. 1999 İzmit Depremi de fayı körfezin çıkışına kadar kırdı. Tek kırılmayan bölge Orta Marmara çukurluğu (Marmara Ereğlisi-Silivri açıkları) ile Adalar arasındaki 70 kilometrelik bölüm. Bu bölüm, İstanbul'a en yakın bölüm. Bizim tahminimize göre burada meydana gelebilecek depremin büyüklüğü maksimum 7.2 olacak. Benim tezime dayanarak Marmara'da büyük deprem olmayacak şeklinde spekülasyonlar yapılması çok üzücü. İzmit depreminden küçük olacağına dair elimizde verimiz yok. Üstelik 7.2 büyüklüğünde bir deprem çok ciddi bir depremdir."

"DEPREMİ YAPACAK ESAS FAY ZONU: KUZEY MARMARA FAYI"

İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Yer Fiziği
Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Haluk Eyidoğan da, şöyle dedi:

"Marmara Bölgesi'nde 1943-2009 yılları arasında olmuş 320 adet depremin mekanik özellikleri incelenmiştir. Bu veriler bize Kuzey Anadolu Fayı'nın İzmit Körfezi'nin batısında, Kuzey Marmara'da doğu batı doğrultusunda Saros'a doğru devam ettiğini göstermektedir. Buna ek olarak Kuzey Anadolu Fayı, Marmara içinde daha ufak dallara da ayrılmaktadır. Ancak Kuzey Anadolu Fayı'nın genel karakterini koruduğu kuzeydeki ana dal, yani Kuzey Marmara Fayı, İstanbul'u etkilemesi beklenen büyük depremi yaratacak esas fay zonu olarak gözükmektedir."

"DEPREM: 7'DEN BÜYÜK OLACAK"

Marmara'da 7.6 büyüklüğündeki deprem tezinin savunucusu olan Prof. Dr. Xaiver Le Pichon'un ekibinden Dr. Pierre Henry ise:

"Biz en kötü senaryoyu söylemek zorundayız. Eldeki verilere göre, Marmara'da olacak olan deprem, 7 büyüklüğünün altında görülmüyor. Kırılmamış 70 kilometrelik fayın varlığı ise kesinlik kazandı" dedi.

Güncelleme: 19/08/2009
turktime
, 18/08/2009


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat