yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 İnsanoğlu Dünya'ya Afrika'dan mı Yayıldı?

Yapılan yeni bir araştırmada, gelişmiş modelleme teknikleri kullanılarak, insanoğlunun, Afrika'dan çıkıp diğer kıtalara yayılmış olduğu iddiası doğrulandı. Aynı zamanda bu araştırma ile Amerika'nın ilk sakinlerinin buraya birçok farklı rotadan geldiği de ortaya çıkmış oldu.

Birçok araştırmacı, modern insanların kökeninin Afrika olduğuna, yaklaşık 50.000 yıl önce, insanların buradan Dünya'ya yayıldıklarına inanırlar. Ancak araştırmacılar, halen daha gezegenin nasıl insanla dolduğunu çözmeye çalışıyor. Örneğin; Dünya üzerinde kimler, nereye, ne zaman gidip yerleşti gibi ayrıntılar üzerinde çalışılıyor.  

Arkeologlar ve antropologlar, yıllardır tüm Dünya'da sürdürdükleri kazı çalışmalarıyla, toprak altından yığınla iskelet çıkardılar. Ancak bu kemikler  insanların başlangıçta nereden ilk defa yeryüzüne yayıldığı hakkında fazla bir şey söylemiyor.

İşte bu yüzden araştırmacılar, bugünkü bireylerin tarih öncesi çağlarda yaşayan atalarının izlerini bulmak için genlerindeki varyasyonlar(çeşitlilikler) üzerinde çalışıyorlar. Genelde özellikleri birbirine genetik olarak benzeyen iki popülasyon, büyük ihtimalle ortak bir ataya sahiptir. Ancak atalardan gelen kalıtsal özellikler, bu iki popülasyonun binlerce yıl süren melezleşmesi sonucu meydana gelen genetik değişimler nedeniyle belirsizleşiyor ve tanınması zor hale geliyor. Nihayet insan populasyonları arasındaki genetik farklarla ilgili toplanan bir yığın veri, bu zorlukların aşılmasında itici kuvvet görevi yapıyor.

İrlanda'da College Cork Üniversitesi'ndeki genetik ekibinin lideri Daniel Falush'un geliştirdiği yeni matematiksel model, bundan önce yapılan çalışmalarda olduğu gibi sadece kısa DNA segmentlerini ya da tek tek genleri incelemekle kalmıyor, çok daha uzun DNA parçalarını da incelemeye alıyor.

Falush ve meslektaşları, Dünya üzerinde 53 farklı popülasyonu temsil eden 927 insandan alınan, DNA parçalarını , analiz etti. Ekip, bu büyük veri yığınını bilgisayar simülasyonlarına aktararak; hangi göç senaryosunun, bugün gördüğümüz genetik çeşitliliği oluşturabileceğini araştırdı. "Plos Genetics Dergisi"inde ileri sürülen sonuçlara göre modern insanlar, 9 evrede Dünya üzerine yayıldı. İlk olarak Afrika'dan başlayan yayılma, oradan Avrupa ve Asya'ya doğru devam ederek; Amerika ve Pasifik adalarında son buldu. Ancak araştırma ekibi, göçlerin ne zaman gerçekleştiğini tarihlendirmeye çalışmadı. 

Araştırma iki tane umulmadık bulgu ortaya çıkardı. Bunlardan birincisi, İskoçya'nın kuzeyindeki Orkney Adaları'nda yaşayan insanlarla, Sibiryalıların bazı atalarının ortak olması. Bu ihtimal oldukça büyüktür. Çünkü modern Orkadyanlar, Asya'ya, Kuzey Kutup dairesi üzerinden gitmişlerdir. Ayrıca ekip, Kuzey ve Güney Amerika'da , Asya'nın farklı bölgelerinden gelen ve birbirinden bağımsız iki farklı göç etmiş koloni buldu. Ancak her iki koloni de, Bering Boğazı üzerinden gelmiş görünüyordu. Bu netice, sadece tek bir göç kolonisinin, Asya'nın dışına çıkmış olduğunu varsayan klasik görüşü  yalanlıyor.

Güncelleme: 05/07/2008
Kaynak:
Michael Balter, "Tracing Humanity's Path", ScienceNOW Daily News, Çev. Erkam Bayrakçı, 23/5/2008.

 


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat