yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Tunguska'nın Sırrı Çözüldü: "Tezimiz Doğrulandı"

Sibirya'nın Tunguska bölgesinde 100 yıl önce meydana gelen ve 1000 km2'lik bir alanda hissedilen büyük bir patlama ile ilgili, yıllarca spekülasyonlar yapıldı. Bilim insanları nihayet patlamanın nedenini buldu.

Takvim yaprakları, 30 Haziran 1908'i, saatler 11:45'i gösterirken; Asya'nın kuzeyi, Sibirya'nın uçsuz bucaksız toprakları, olağanüstü bir patlamayla sarsıldı. Moskova'nın yaklaşık 3 bin kilometre doğusunda meydana gelen olay, on yıllarca aydınlatılamadı.

PATLAMA ANINDA YERE SAVRULDULAR

Patlama yakınlarındaki Wanawara köyü sakinleri, olay anında Dünya'nın sonunun geldiğini düşündüler. Köylülerin gözlerini kamaştıran ışık huzmesini, evlerini temellerinden sarsan muazzam basınç dalgası izledi. Zürih Üniversitesi uzmanlarından Rainer Wieler, Tunguska olayı tanıklarının aktardıklarının önemine dikkat çekiyor. Wieler:

"En iyi tanık ifadeleri, olay yerine 60 kilometre uzaklıktaki bir yerleşimden kaydedildi. Burada yaşayanlar, patlama anında yere savruldular. Bir çobanın ifadesine göre, patlama bölgesi yakınlarındaki 400 ren geyiğinden oluşan sürü, olayda telef oldu. Bilindiği kadarıyla olayda insan kaybı yaşanmadı" diyor.

BİTKİ VE CANLILAR YOK OLDU

Tunguska olayında patlamanın basıncı, yaklaşık 30 km2 çapında bir alanda, bitki örtüsü ve canlıları yok etti. Bölgeye ilk keşif heyeti Rus bilim adamı Leonid Alekseyeviç Kulik öncülüğünde, 1927 yılında gönderilebildi. Zürih Üniversitesi uzmanı Rainer Wieler, patlamanın merkezinde bir kratere ve meteor parçalarına rastlanmamış olmasının, olayla ilgili soru işaretlerini artırdığına işaret ediyor. Wieler:

"Binlerce kilometrekarelik tahribatın kolayca izah edilememesi, bunun yanı sıra herhangi bir kraterin ya da Dünya dışı materyalin tesbit edilememiş olması, olaydan kısa süre sonra ve hatta 60'lı ve 70'li yıllarda, çeşitli spekülasyonların ortaya atılmasına neden oldu. Karadeliklerden söz edildi. Ufo olmalı dendi" diye konuşuyor. 

KUYRUKLU YILDIZ YERE YAKIN PATLADI: ISI VE SES(SAYHA) ENERJİSİ OLUŞTU

Uzman Rainer Wieler, olayla ilgili son 100 yıl içinde elde edilen belge ve verilerin, bilgisayar ortamında biraraya getirildiğini ve süper bilgisayarlar aracılığıyla yeniden canlandırıldığını söylüyor ve sözlerini şöyle sürdürüyor:

"Gelişen teknoloji Tunguska olayına açıklık getiriyor. Buna göre, Dünya atmosferine giren kuyruklu yıldız, yerin 8 ila 10 kilometre yüksekliğinde parçalandı ve sayısız küçük parçaya bölündü. Bu, kuyruklu yıldızın kapsadığı alanı daha da genişletti. Buna bağlı olarak kuyruklu yıldız parçalarının atmosferde karşılaştığı direnç de arttı. Hareket enerjisi, olağan durumlardan daha hızlı şekilde ısı ve ses enerjisine dönüştü. Patlamanın nedenini böylece özetlemek mümkün."

KUYRUKLU YILDIZ PARÇALARI STRATOSFERE YAYILDI  

Zürih Üniversitesi uzmanı Rainer Wieler, patlama sonrası oluşan aşırı sıcak havanın, toza dönüşen kuyruklu yıldız parçalarını atmosferin stratosfer tabakasına sürüklediğini, toz zerrelerinin buradan dünya geneline dağıldığını kaydediyor.

Güncelleme: 23/07/2008
Nils Michaelis, dw-world.de, 21/07/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat