yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Yavaş Üreyen Köpek Balıklarının: Soyu Tükeniyor

Yeni yapılan bir araştırmaya göre, okyanuslardaki köpek balıklarının yarısından çoğu, soylarının tükenmesi tehlikesiyle karşı karşıya.

Uluslararası Doğa Koruma Birliği'nden(IUCN) uzmanlar, 11 köpek balığı türünün yüksek risk listesinde olduğunu, 5 türün de bu listeye girme olasılığı bulunduğunu ortaya çıkardı.

KÖPEK BALIKLARI: YAVAŞ ÇOĞALIYOR

Köpek balıkları çok yavaş ürediğinden, aşırı avlanmadan çok etkileniyorlar. Bilim insanları köpek balıkları için küresel avlanma sınırlamaları getirilmesini, yüzgeçleri için avlanmalarına son verilmesini ve hata sonucu yakalanmalarını en aza indirecek önlemlerin alınmasını istiyor.

IUCN Köpekbalığı Uzman Grubu'ndan ve Köpekbalığı Birliği'nin yöneticilerinden Sonja Fordham:

"Çok değişik özellikleri olan köpek balığı türleri olduğu için köpek balıklarının aşırı avlanmaya karşı dirençli olduğu gibi yanlış ama yaygın bir kanı var. Aslında köpeknbalıkları için uluslararası yakalama sınırları getirilmediğinden, giderek endişe duyulan türler arasına giriyorlar. Okyanuslarda balıkçılığın yoğun yapıldığı alanlar var ve oralardaki köpek balıkları çoğunlukla korunmasız" diyor.

BAZI KÖPEK BALIĞI TÜRLERİ: TÜKENİYOR

Okyanusların üst katmanlarında yüzen 21 tür köpek balığı ve onların vatoz gibi yakın akrabalarına yönelik araştırmalardan elde edilen veriler değerlendirildi. 21 tür içinden biri, dev şeytan vatozları, soyu tükenmek üzere olan tür olarak, 10 tanesi de tükenme tehlikesi gösteren tür olarak değerlendirildi. Geri kalan beşindeyse, azalma oranı o kadar ciddi olmadığı için yalnızca "tükenmeye yakın" olarak tanımlandı.

Sınıflandırmalar, popülâsyonda geçmişte görülen azalmalara ve gelecekteki olası azalmalara dayanan bir dizi ölçüte göre yapılıyor. Örneğin; 10 yıl içinde nüfusu %50 oranında düşen bir tür, soyu tehlikede olarak tanımlanıyor.

KÖPEK BALIKLARI: NİÇİN AVLANIYOR?

Köpek balıklarına yönelik en önemli tehdit, bilerek ya da yanlışlıkla yapılan avlanma. Fordham:

"Köpek balıkları, önceleri tuna ve kılıçbalıklarını avlayan gemilerce yanlışlıkla yakalanıyordu. Ama şimdi sayıları azaldıkça köpek balıkları, balıkçıların özellikle hedefi oluyor. Bazı türler, yüzgeçleri ve eti için, bazı türler de, yalnızca yüzgeçleri için avlanıyor" dedi.

Uluslararası sularda köpek balığı avcılığını düzenleyen birçok organizasyon, yüzgeçleri için köpek balığı avcılığını sınırlamak üzere, çeşitli önlemler aldı. Ancak uygulanan değişik standartlar, avcıların bu düzenlemelerdeki yasal açıkları bulup, onları kolayca ihlal etmesine olanak tanıyor. Koruma grupları, Doğu Asya ülkelerinin ekonomilerindeki büyümenin, köpek balıklarının yüzgeçleri için avlanmasını arttırdığını söylüyor.

RAPOR: YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYOR

Raporun başyazarı, Simon Fraser Üniversitesi'nden Nicholas Dulvy:

"Balıkçılık yetkililerine ve konuyla ilgili bölgesel, ulusal ve uluslararası yetkililere, bu durumu düzeltmek için büyük yükümlülük düşüyor. Aslında durum böyle olmak zorunda değil. Güçlü bir halk desteği ve politik kararlılıkla, bu düşüş tersine çevrilebilir."

Rapor, Bonn'da yapılan Biyolojik Çeşitlilik Konvensiyonu'nda sunuldu ve Sucul Yaşamın Korunması: Deniz ve Tatlı Su Ekosistemleri adlı dergide, bu yılın sonunda yayımlanacak. Dergide, IUCN'nin Tehdit Altındaki Türler Kırmızı Listesi'nin yeni risk değerlendirmesi de olacak.

Güncelleme: 18/07/2008
Kaynak: news.bbc.co.uk,
(Korkut Demirbaş, Bilim ve Teknik, Temmuz 2008)


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat