yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Bilim Adamları: "Mars, Nasıl Kızıl Gezegen Oldu?" Sorusuna Cevap Arıyor

Kükürt Minerali(beyaz): Mars yüzey aracı, yalnızca suda oluşan minerali parçalamış.

Mars yüzeyinden suya ilişkin işaretler art arda geliyor: Derin akarsu vadileri, büyük deltalar ve bir zamanlar geniş alanlara yayılmış ancak şimdi tümüyle buharlaşmış denizlerin kalıntıları.

Birçok uzman, bir milyar yıldan daha uzun bir süre önce Kızıl Gezegen'in büyük bir bölümünün sularla kaplı olduğuna ikna olmuş durumda. Şimdiki çabalar, Mars'ın ılıman ikliminin, nasıl olup da böylesine bir kurumaya yol açacak şekilde değiştiğini açıklamaya yönelik. Günümüzde, dondurucu soğuğun egemen olduğu kavrulmuş Mars'ın; geçmişteki sulak günlerine dönebilmesi için, sera görevi görecek bir atmosfere gereksinimi var.

Geçmişte yanardağlardan çıkan ve ısıyı tutan kalın CO2 tabakası, büyük bir olasılıkla genç gezegeni tümüyle sarıyordu.

Mars toprağında beklenmedik bir şekilde yaygın olarak kükürt mineraline rastlanmasıyla birlikte, bilim adamları, CCV'nin(Crew Commend Vehicle- Ekibin kumanda ettiği araç), kükürt dioksit (SO2) gibi bir yardımcısının olabileceğinden kuşkulanmaya başladı. Tıpkı CO2 gibi SO2 de, yanardağ patlamaları sırasında atmosfere yayılan gazlardan biridir. Yanardağ patlamaları da, Mars, genç bir gezegenken çok sık oluyordu.

Harvard Üniversitesi'nden Jeokimyacı Daniel P. Schrag, geçmiş dönemlerde Mars atmosferinde bulunan SO2 oranının % 1, hatta binde bir olmasının bile Kızıl Gezegen'de su bulunmasına yetecek sera etkisini yaratabileceğini belirtiyor.

Mars'ın, ilk atmosferinde neredeyse hiç oksijen bulunmadığı düşünüldüğünden CCV'nin, ortamda daha uzun süre kaldığı tahmin ediliyor. Schrag:

"Atmosferden oksijeni çıkarttığınızda çok köklü bir değişiklik olur ve atmosfer tümüyle farklı davranır" diyor.

Araştırmacılar, Mars yüzeyinin karbonatlı kayalarla dolu olacağını zaten tahmin ediyordu.

Schrag ayrıntıların belirsiz olduğunu kabul etmekle birlikte başka araştırmacıların yaptığı ve geçmişte Mars'taki yanardağların, fotokimyasal yolla bozunan SO2 miktarından daha fazlasını atmosfere saldığını gösteren çalışmalara dikkat çekiyor. Daha önceki bazı bulgular, kalın bir CO2 tabakasının, morötesi ışınların en yıkıcı dalga boylarını etkin bir biçimde dağıtmış olabileceğini göstermişti. Bu da ilkel Mars atmosferinde, CO2 ve SCV'nin birbirine karşılıklı destek verişinin bir başka örneği gibi görünüyor. Schrag:

"Bizim hipotezimiz Mars'ta büyük okyanuslar, birkaç göl ya da küçük su birikintileri olup olmadığına dayanmıyor. Sıcak, Amazon kadar sıcak olduğu anlamına gelmiyor. İzlanda kadar bile sıcak olabilir. Yalnızca akarsu vadilerini oluşturabilecek kadar sıcak. Bütün bunların SO2 ile gerçekleşmesi yalnızca biraz zaman alıyor." diyor.

Yeni bir hipoteze göre, eğer kükürt dioksit geçmişte Mars'ı ısıtmışsa, durgun suların yüzeyinde sülfit mineralleri oluşmuş olmalı. Şimdiye kadar kimse Mars'ta özel olarak sülfit aramadığı için, doğal olarak bulunamadı da. Son kuşak yüzey aracı, Mars Bilim Laboratuvarı'nın donanımı, bu araştırma için özel olarak hazırlandı. 2009'da fırlatılması planlanan gezgin, taşıdığı aygıtlarla karşılaştığı her mineralin, kristal yapısını tarayıp tanımlayabilecek.

Güncelleme: 16/07/2008
Kaynak:
S. Simpson, sciam, Nisan 2008 (Cumhur Öztürk, Bilim ve Teknik)


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat