yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Doğal Kornea"yı Taklit Eden: "Yapay Kornea" Geliştiriliyor

Net Görmek: Standford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen bu hidrojel tabanlı yapay kornea, fotolitografi kullanılarak desenlenmiş mikroskobik boşluklar içermektedir. Hastaya bir kez nakledildiğinde, hücreler, boşluklardan ilerler ve yapay korneanın, çevreleyen dokuyla birleşmesine yardım ederler.

Dünya'da milyonlarca insan, kornea hastalığı ya da hasarı yüzünden göremiyor. Stanford Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kornea naklini yaygınlaştırmak amacıyla, gözün korneasına benzeyen, su dolgulu polimerden yapay bir kornea geliştirdi.

Bu yeni ürün, piyasadaki öteki yapay kornealara göre, ameliyattan kaynaklanan enfeksiyon olasılığını ve bazı diğer sorunları azaltacak gibi görünüyor. ABD'de her yıl yaklaşık 40.000 hasta, kornea nakli ameliyatı geçiriyor. Bunların çok büyük bir bölümü, korneayı bir insandan alıyor. Her ne kadar bu ameliyatın başarı oranı yüksek olsa da, verici sayısı sınırlı ve bekleyen listesi de genellikle uzun.

Bu sorunu aşmak için araştırmacılar, çeşitli malzemelerle yapay kornealar üretiyor. Bugüne kadar bunların arasında en başarılı olanı "Dohlman-Doane keratoprotezi". Bu yapay kornea, 1992'de ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylandı ve yüzlerce hastada da kullanıldı.

Bu ürünün ortası, sert ve temiz plastikten. Plastiğin çevresinde de korneayı göze tutturabilmek için insan kornea dokusu bulunuyor. Ama bu yapay kornea, enfeksiyona ve başka komplikasyonlara yatkın olduğu için, nakil yapılan hastalar, yaşam boyu antibiyotik kullanmak zorunda kalıyor. Bu nedenle de yapay kornea, eğer hasta sürekli doğal korneayı reddediyorsa ya da böylesi bir nakil için uygun değilse, kısacası son çare olarak, yeğleniyor.

Stanford Üniversitesi'ndeki projede Curtis Frank ve David Myung, yumuşak hidrojel tabanlı yapay bir kornea yaptı. Suyla şişkinleştirilen jel, iki polimer ağın birleşmesinden oluşuyor. İlk ağ, polietilen glikolden; ikincisi de, poliakrilik asitten. Frank:

"Bu, bir süngerin gözeneklerini başka bir malzemeyle doldurmak gibi, birini ötekinden ayıramazsınız; çünkü ayrılmaz bir şekilde birbirlerini sarıyorlar. Bu yöntemle yapay korneayı yerinde tutabilmek için gereken dikiş sayısı da azalacak" diyor.

Göz doktoru Christopher Ta:

"Doğal kornea, epitel hücrelerin korunması açısından çok önemli ve bu hücrelerin yapay korneanın üzerinde büyümesinin de enfeksiyon riskini en aza indireceğini düşünüyoruz" diyor.

Washington Üniversitesi Sağlık Merkezi'nde kornea ve refraktif cerrahi uzmanı Tueng Shen de, yeni yapay kornealar geliştirmenin, ciddi sağlık sorunlarını çözmede önemli olduğu görüşünde. Shen:

"Cerrahların, yurtdışında yetişmesi gerekebilir ki bu da zordur" diyor.

Shen ayrıca yüksek maliyet, yapay korneaların, geniş kitlelere uygulanıp uygulanamayacağı ve ameliyat sonrası bakımın yoğun olup olmayacağı konusunda da kaygılı.

Araştırmacılar, hastalar üzerindeki çalışmaların birkaç yıl sonra başlayabileceğini düşünüyor.

Güncelleme: 22/07/2008
Kaynak: technologyrewiew,
(Ece Alat, Bilim ve Teknik, Temmuz 2008.)


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat