yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Hz. Muhammed'in Herakliyus'a Mektubu: Yeni mi Bulundu?

Katar'ın Başkenti Doha'da bulunan Hasan el-Kaşam, Yemenli bir koleksiyoncu. Peygamberimizin(s.a.v), Rum Kralı Herakliyus'a yazdığı mektubun orijinal kopyası olduğunu iddia ettiği bir mektubu satışa çıkardı. Kaşam, 1400 yıl önce yazılmış olan mektubun, orijinali olduğunu söylüyor.

Hz.Muhammed'in(s.a.v) mührünü taşıdığını söyleyen Yemenli koleksiyoner, Almanya'daki labaratuvarlarda yapılan testlerle bu iddiasının kanıtlandığını ileri sürüyor.

MEKTUBU: "UZMANLAR İNCELEDİ"

Konuyla ilgili Timeturk'e konuşan Hasan el-Kaşam:

"Almanya'da konusunda uzman labaratuvarlarda test ettikten ve Almanya ve Mısır'daki tarihi el yazması eser uzmanlarına gösterdikten sonra, bu mektubun orijinal olduğuna yüzde yüz inandım" dedi.

Orijinal mektubun gerçek sahibinin kendisi olduğunu vurgulayan Yemenli Kaşam'i, eserin atalarından aileye miras kaldığını ve ailenin İslam'ın hazinelerinden biri olması nedeniyle esere gözleri gibi baktıklarını kaydetti.

"MEKTUBUN DEĞERİNİ BİLEN KURUMA VERECEĞİM"

El-Kaşam:

"Bu eseri koruma altına alacak, esere hakettiği değeri verecek ve Peygamberimiz (s.a.v)'in zamanın devlet başkanlarıyla krallarını bu mektupla İslam'a davet ederken sergilemiş olduğu hoşgörüyü şimdiki ve gelecek kuşaklara aktaracak bir makam arıyorum" dedi.

Mektubun değerini verecek, onu koruyacak ve daha fazla insanın görebileceği bir yerde sergileyecek İslami uzman bir kuruma satmak istediğini belirten el-Kaşam, İslami bir kuruma satma girişimlerim sonuçsuz kalırsa, Londra'da el yazması, koleksiyon ve değerli eserlerin satıldığı bir müzayedede satışa çıkarmak zorunda kalacağını söyledi.

KAŞAM'IN İDDİASI: "ORİJİNAL KOPYA"

İstanbul'da Topkapı Müzesi'nde ve Al-i Beyt Cemiyeti gibi çevrelerin de mektubun orijinali elinde bulundurduklarına dair iddialar ne diyeceksiniz şeklindeki bir soruya yemenli koleksiyoncu:

"Benim elimdeki mektup orijinal, bunun aksini iddia eden bilimsel yollarla bu iddiasını ispatlamak için uzmanlara göstermeli" dedi.

El Kaşam, mektubun eline nasıl geçtiği şeklindeki bir soruya ise şöyle cevap verdi:

"Allah'a şükür ailemiz birbirine bağlı ayrıca atalarım kitap ve el yazması eserlerin kıymetini biliyor, bu açıdan mektubu da koruyarak günümüze kadar gelmesini sağladılar."

Mektubu babanızdan nasıl teslim aldınız şeklindeki soruya:

"Babam ölmeden önce bana ud ağacından ahşap bir sandık verdi, sandığın içerisinde aralarında Peygamberimizin Herakliyus'a gönderdiği mektup olmak üzere, çok değerli bir hazine olduğunu ve bu emanetleri korumamı istedi. Ben de babamın vasiyeti üzerine bu sandığı ve mektubu halen koruyorum" diye cevap verdi.

MEKTUBUN İÇERİĞİ

Sahihi Buhari, Müslim ve İbn-i Hişam'ın Siret-i Nebevi'sinde bulunan; Peygamberimiz'in(s.a.v), Rum Kralı Herakliyus'a gönderdiği mektubun içeriği şöyledir:

“Bismillahirrahmanirrahim.

"Allah’ın elçisi Muhammed’den Rum’un büyüğü Herakliyus’a,

"Selam, Hidayet'e tabi olanlara olsun.

"Seni İslâm’a çağırıyorum. İslâm’a gir, selâmeti bul! Allah da ecrini iki kat versin. Yüz çevirirsen, bütün tebanın günahı üzerine olsun.

"Ey Ehl-i Kitap! Sizinle bizim aramızda müşterek olan bir söze gelin: Allah'tan başkasına köle olmayalım. Ona hiçbir şeyi ortak koşmayalım, Allah’ı bırakıp da birbirimizi Rabler edinmeyelim.! Eğer onlar yüz çevirirse, siz söyleyin ki: 'Şâhit olun, biz teslim olanlarız' (Âl-i İmran(3)/ 64)."

Güncelleme: 09/07/2008
tımeturk
, 08/07/2008


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat