yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 CCSP Raporu: İklim Değişikliği Amerika'yı Nasıl Etkilemiş?

Rapor, iklim değişikliğinin, Amerika'nın su kaynaklarını, tarımını, karasal kaynaklarını ve canlı çeşitliliğini zaten etlkilemiş olduğunu ve bu etkinin devam edeceğini gösteriyor.

Amerikan İklim Değişikliği Bilim Programı(CCSP), bir sentez ve değerlendirme çalışması yayımladı.

Raporun başlığı; İklim Değişikliği'nin Amerika'da Tarım, Karasal Kaynaklar, Su Kaynakları ve Biyoçeşitlilik Üzerinde Etkileri. CCSP, 13 eyaletin iklim ve küresel değişimi üzerinde yaptıkları çalışmaları bir araya getiriyor. Bu rapor; iklimin, ABD'nin ekosistemi üzerindeki etkilerini inceleyen, en geniş kapsamlı raporlardan biridir.

Rapordaki spesifik bulgulara gelince: Tahıl ve yağ tohumu ürünleri, daha hızlı bir şekilde olgunlaşacak. Ancak artan sıcaklıklar, ürünlerdeki bozulma riskini arttırıyor. Özellikle de yağış miktarı azalırsa ya da yağmur rejimi daha fazla değişkenlik gösterirse.

Yüksek sıcaklıklar, çiftlik hayvanlarını da olumsuz yönde etkiliyor. Kışların ılık geçmesi, ölüm oranını düşürür. Ancak, yazın aşırı artan ölüm oranları sayesinde, kayıplar daha da artmaktadır. Yüksek sıcaklıklar, aynı zamanda çiftlik ve süt hayvanlarının üretkenliğini de azaltacaktır.

Batı, güneybatı ve Alaska'daki ormanlar, iklim değişikliğinden paylarını almış bulunuyorlar. İklim değişikliği, bu ormanlarda etkisini daha geniş çaplı ve daha sık meydana gelen yangınlarla, böceklerin aşırı artışı ve ağaç miktarının azalması gibi olaylarla kendisini göstermektedir. Bu değişimlerin süreceği tahmin edilmektedir.

Amerika'da, yüksek yağış miktarı ve akarsu debilerinin yüksek olması nedeniyle; 20. yy boyunca kuraklık felaketi; şiddetli ve uzun süreli olmadı. Bununla birlikte, birer istisna olan batı ve güneybatıda, kuraklığın koşulları sert olmuştur.

Yabani otlar, atmosferik CO2 yükseldiği zaman daha hızlı büyürler. Rapora göre, yabani otlar, kuzeye doğru göçüyorlar ve ilaçlara karşı daha az duyarlı hale geliyorlar. Batı Amerika'da, dağlardaki karla kaplı alanlar azalıyor ve bahar aylarında karlar, daha erken eriyorlar.

Bunun yanında domates, soğan ve meyve gibi bahçe ürünleri, iklim değişikliğine karşı tahıllardan ve tohumlarından yağ elde edilen bitkilerden daha hassastırlar.

Bereketli topraklardaki genç ormanlar, atmosferik CO2 yükseldiği zaman, daha üretken olurlar. Azot salınımı ve daha yüksek sıcaklıklar, suyun yeterli olduğu yerlerde, bazı ağaçlar üzerinde üretkenliği arttırıcı bir etkide bulunur.

İklim değişikliği, çorak toprakların, yabani otlar tarafından işgaline neden olur ve yangın riskini yükseltir. Kurak bölgelerde yer alan ırmakların kenarlarında yaşayan canlılar da, bundan olumsuz etkileneceklerdir. Sıcaklık değişmelerine bağlı olarak, bitkilerin yetişme dönemi, son 19 yılda, 10 ile 14 gün arası uzadı. Tabii ki, canlı türlerinin dağılımı da değişti.

Kuzey Kutbu'nda, ısınmanın hızındaki ani artışlar, son 10-20 yıl içinde gözlemlendi. Bu gözlemlere göre yapılan en iyimser tahminler; gelecek yüzyıl içinde, kutup ayılarında ve kar-buz örtülerinde, çarpıcı miktarda bir azalmayı öngörüyor.

Güncelleme: 01/07/2008
Kaynak: "Climate Change Already Affecting U.S. Water, Land and Biodiversity, Report Finds"
, Science Daily, Çev. Furkan Kargıoğlu, 28/05/2008.


 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat