yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Küresel Yaşam Tarzı: İnsanlığın Karadeliği

Türk Kardiyoloji Derneği'nin düzenlediği, 23. Ulusal Kardiyoloji Kongresine, tüm dünyadan binlerce bilim adamı katıldı. Bu kongrede sunum yapan Türk bilim adamlarının bildirileri, Derneğin yeni sitesinde yayınlandı. Kongrede bir bildiri sunan Doç. Dr. Kemal Yeşilçimen'in, "Hastalıklı Yaşam Tarzımız"la ilgili, ilginç ve çarpıcı görüşleri aşağıda özetlenmiştir:

"YAŞAM TARZIMIZ DAYATILIYOR"

"İnsanın yaşam tarzı, genelde kendi dışında şekillenir. Bu yüzden, insanın yaşam tarzını, kendisinin değiştirmesi, kendi bedeni üzerinde söz sahibi olması; yani gerçek anlamda özgürlüğünü kazanması çok zordur. Zordur, çünkü taşıdığı bedenin yönetimi ve sorumluluğu, dış dünyanın dayatmalarını karşılayacak, güçlü bir iradeyi gerektirir. Ve akıntıya karşı yüzmek gerekir.

"İnsanın, küresel sistem içindeki yaşam tarzı, en basit canlı olan bir hücrenin yaşamına benzer. Bir hücreyi düşünün. Evrende bir evren gibi. Hücre, dış dünyanın global saldırılarına karşı koyar. Üzerindeki koruyucu kalkanı olan zarı, dış etkilerden onu korumaya çalışır. En basit canlı olan hücrenin, insanoğlu gibi zararlı çevreyi değiştirme şansı da yoktur. Yapabileceği tek şey kaçmaktır. Aksi takdirde dış dünya, hücreyi teslim alacaktır. Bir hücre bile, dış dünyanın zararlı etkilerine, DNA’sında saklı derin yönetimiyle karşı koyarken, en gelişmiş canlı olan insanoğlu nasıl oluyor da dış dünyanın dayatmasına karşı koyamıyor.

İNSAN: "KÜRESEL YAŞAM TARZININ KÖLESİ"

"İnsanlar, kendi hayat programlarını ve özgürlüğünü, niçin hayata geçiremiyor? Diğer tüm canlılardan farklı olarak çevreyi değiştirme yeteneği olan insan, nasıl oluyor da yaşam tarzının kölesi oluyor?

"Dış dünyadaki yaşama alanlarımız; binalar, caddeler, arabalar ve çevre kirliliği ile, içinde yaşamaya çalıştığımız küçücük evlerimiz ise, eşyalarla işgal edilmiş durumda! TV karşısında gömüldüğümüz ve bize kalan tek özgürlük alanımız, rahat koltuklarımız mı? Hayır! Burası da, uzaktan kumandalı bir kanal ve reklamla beynimizi işgal eden, mini hapishanemiz!

"Dünya'da ölümlerin birinci nedeni; kalp damar hastalıklarıdır. İnsanlığın en yaygın sağlık sorunu; hipertansiyon, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, şişmanlık ve metabolik sendromdur. Bütün bunlar, bu yaşam tarzıyla yakından ilişkilidir. Yaşam tarzımızı ne kadar düzeltirsek; kalp, tansiyon, kolesterol ve şeker ilacı kullanma ihtiyacımız o kadar azalır. Bu yüzden yaşam tarzı değişikliği, bu hastalıkları  önleyici kardiyoloji programlarının da temelidir.

KÜRESEL YAŞAM TARZI: "KARADELİK GİBİ BİZİ ÇEKİYOR"

"Bilgi ve paranın akışkanlığı sayesinde, sınır tanımadan her yere yayılan yaşam tarzı, karadelik gibi bize ait ne varsa içine çekiyor ve kendi istediği şekle dönüştürüyor. Beynimize, gizlice yüklenen bu yanlış programları, nasıl değiştirebiliriz? Dış dünyanın bitmek bilmeyen istekleri yerine, kendi özgür tercihimizi nasıl hayata geçirebiliriz? Yaşam tarzımızı karartan kötü alışkanlıklardan, nasıl kurtulabiliriz? Farkında olmadan yaptığımız tercihleri, tekrar seçmemiz için, markalar dünyasından ibaret sahte bir özgürlük cenneti sunuluyor.

"Küresel yaşam, seçeneklerimizin listesini, önceden hafıza kartımıza işliyor, bizde, sözüm ona özgür seçimler yapıyoruz. Bunun neresi özgürlük? Ne yiyeceğimizden, ne giyeceğimize ve ne yapacağımıza kadar; her şey beynimize, bir virüs gibi gizlice bir dış program olarak yükleniyor. Yani bizler, başkalarının programladığı bir hayatı; sanal olarak yaşıyoruz.

"BU DAVİNCİ ŞİFRESİNİ NASIL ÇÖZEBİLİRİZ?"

"Bizim irademizi hiçe sayan küresel iradenin, yaşam tarzına teslim mi olacağız? Bu yaşamda kaybolan kendi irademiz ve hayatımız ne olacak? Yaşam tarzını değiştirin diye seslenen bilim adamlarının çağrısına, neden kulak vermiyoruz? Dış dünyanın dayattığı sağlıksız ve yozlaşmış yaşama karşı, sağlıklı yaşam tarzına ne zaman sahip olacağız? Asıl Da Vinci’nin şifresi bu! Yaşamımızı kilitleyen bu şifreyi, nasıl çözebiliriz?"

Güncelleme: 05/02/2008
K
aynak:1) Doç. Dr. Kemal Yeşilçimen, "Kardiyovasküler Korunmada Yaşamsal Konum: Yaşam Tarzı Değişikliği", 23. Ulusal Kardiyoloji Kongresi'nde Sunum, 21 Ekim 2007.
2) Doç. Dr. Kemal Yeşilçimen, Hastalık Üreten Yaşam Tarzımız Nasıl Değişir? Hayy Yy, İst. 2006. 

 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat