yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Fransız Mason Üstad'ının: İlginç Açıklamaları

Jean-Michel Quillardet

Türkiye'deki başörtüsü tartışmaları, Kıta Avrupası'nın en eski ve en büyük mason locası olan Büyük Doğu'nun(Grand Orient), Paris'teki toplantısında da gündeme geldi.

BÜYÜK ÜSTAD'IN DEMOKRASİ ANLAYIŞI!

"Avrupa tartışmasında masonlar" konulu toplantıda konuşan Fransa Büyük Üstad'ı Jean-Michel Quillardet, başörtüsünün üniversitelerde serbest bırakılmasını "geriye gidiş" olarak değerlendirdi.

Quillardet, başörtüsünün, İslamî olmadığı; Kur'an'da yer almadığı; sonradan üretildiği yorumunu yaptı. Türkiye'deki masonlarla, sağlam bir diyalog içinde olduklarını anlatan Büyük Üstad, demokrasi anlayışlarını(!), halkın % 80'inin başörtüsü yasağına karşı olmasını, şöyle yorumluyor:

"Ben, kamuoyunun her zaman haklı olduğunu düşünmem. Halk yanılabilir, demokrasiye karşı olabilir."

Jean-Michel Quillardet, Avrupalı Gazeteciler Derneği'ndeki basına açık konuşmasında, Avrupa'daki üniversitelerde, başörtüsünün serbest olduğunu unutan Üstad, Fransız üniversitelerindeki başörtüsü serbestliğinin de, ileride sorunlara yol açabileceğini iddia etti. Başörtüsünün, kadınlığın bir parçası olan saçları örttüğünü öne süren Quillardet, iddialarını doğrulamak için, İncil'i kaynak gösterdi.

"ERMENİ TASARISINI YASALLAŞTIRDIK: TÜRK BİRADERLERİMİZE TAVSİYE ETTİK"

Toplantıda, iki yıl önce, Türkiye'deki Özgür Masonlar Büyük Locası'nı ziyaret ettiklerini hatırlatan Quillardet, Türkiye'deki biraderlerine, "oldukça politik bir şekilde", soykırım üzerinde çalıştıklarını söylediklerini bildirdi. Fransızların, Ermeni soykırımını, geçte olsa tanıdıklarını hatırlatarak; Türk biraderlerininde, Ermeni soykırımıyla ilgili benzer çalışma yapmalarını istediklerini söyledi.

Türkiye'deki açıklamalarının, locada "zihinleri uyandırdığına" dikkat çekerek, bazı Türk biraderlerin daha sonra yanına gelerek; "konuşmakta haklıydın, çünkü bu ülkede biz bu konudan bahsetmiyoruz" dediğini aktaran Quillardet, Ermeni meselesiyle ilgili şu suçlamada bulundu:

"Türk halkının sorumluluğunu gizlemeyin."

FRANSIZ VE TÜRK MASONLARI: BARROSO'YU UYARACAK!

Guillardet, AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun, Sarkozy ile birlikte yaptığı "Avrupa'nın köklerinin Hıristiyanlık olduğu" yönündeki açıklamaya tepki gösterdi. Avrupa'nın köklerinin, Hıristiyanlık değil, aydınlanma olduğunu belirten Quillardet, uyarmak için 8 Nisan'da Brüksel'de Barroso ile görüşeceklerini söyledi. Mason localarının, Brüksel'de ortak bir bildiri yayınlayacaklarını söyleyen Quillardet, Türk Özgür Masonlar Büyük Locası'nın da bildiriye imza koyduğunu ve bu görüşmeye katılacaklarını açıkladı.

Masonluğun büyük bir değişim geçirdiğini belirten Quillardet; masonluğun iki ana geleneğinden biri olan İngiliz masonluğunun, düşüşe geçtiğini ve yaşlandığını ifade ederek şöyle söyledi:

FRANSIZ BÜYÜK DOĞU LOCASI: "İNGİLİZ-AMERİKAN MASONLUĞU YOK!"

"İngiltere'de masonluk, toplumda hiçbir şey ifade etmiyor. Çünkü toplumun sorunlarıyla ilgilenmiyor. Amerika'da neredeyse hiç yok. Amerikan masonluğu nedir ki? Rotary'ler, Lionslar..."

Masonların, AB kurumları ve Avrupa tartışmalarında sessiz kalmalarını; masonluk içerisindeki ayrışmalara ve finansal sorunlara bağlayan Quillardet; örneğin Fransa'nın ikinci büyük mason örgütü olan Fransa Büyük Locası'nın, laiklik konusunda kendileriyle aynı düşünmediklerini ve Sarkozy'nin "laiklik" tanımına destek verdiklerini ifade etti.

Ali İhsan Aydın, Paris
zaman.com,
16/02/2008 

 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat