yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 PFOA İçeren Ürünler-Teflon Tavalar: Zararlı!

Teflon ve benzeri yapışmayan yüzeyli tavalarda bulunan bir kimyasal madde, kana karışabiliyor. Hatta, yeni doğan bebeklerin kanında bile çıkabiliyor.

Yapışmayan tava ve tencereler, birçok kadına pratik bir çözüm gibi görünüyor. Bu tavada ne pişerse pişsin yapışmıyor, kolayca yıkanabiliyor. Oysa Jennifer McKinley'in "naturalnews"in sitesinde yayınlanan yazısına göre; bu tava ve tencereler göründüğü gibi değil. Jennifer McKinley:

PERFLUROOCTANOİC(PFOA): KANA GEÇİYOR VE ZARARLI

"Perflurooctanoic Acid(PFOA) maddesi ile ilgili tartışmalar sürüyor. PFOA maddesi, teflon ve diğer yapışmaz yüzeylerin, şekerleme ambalajlarının, patates kızartması ve pizza kutularının, kâğıt tabakların ve lekelere dayanıklı halıların üretiminde kullanılıyor. Yapışmayan tavaların, yapışmamasını sağlayan madde budur. PFOA içeren ürünlerin bulunduğu diğer markalar; Stainmaster, Scotchgard, SilverStone, Fluron, Supra, Excalibur, Greblon, Xylon, Duracote, Resistal, Autograph ve Tefal.

"Tefal'in üreticisi DuPont şirketi, PFOA'nın sadece üretim sürecinde kullanıldığını, tencere ve tava gibi nihai ürünlerinde bulunmayacağını iddia ediyor. Oysa, ABD'de, kadın, erkek ve çocukların %95'inin kanında bu kimyasal bulundu. Bazı araştırmalar, bu kimyasalın; pankreas, karaciğer, testis ve meme kanseri riskini artırabileceğini işaret ediyor. Ayrıca, hamilelikte düşük riski, kilo kaybı, tiroid problemleri, bağışıklık sisteminde zayıflık gibi farklı sorunlarla da ilişkilendiriliyor.

"YENİ DOĞAN BEBEKLERİN KANINDA ÇIKTI"

"Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu'nun yaptığı bir araştırmada; PFOA maddesinin bebeklerde, düşük doğum tartısı ile ilişkili olduğu görüldü. Şubat 2007'de, 300 yenidoğan bebeğin kanlarındaki PFOA ve diğer florine kimyasalların seviyesi ölçüldü. Kanında, yüksek oranda PFOA bulunan bebeklerin, doğum tartısının daha düşük, kafatası çaplarının daha küçük olduğu anlaşıldı.

"PFOA maddesinin kullanımı ile ilgili bir denetim yok. Çevre kuruluşu EPA, DuPont'tan bu zehirli kimyasalın kullanımını durdurmasını istedi. Ancak şirket, bu konudaki uygulamalarını kendi inisiyatifleriyle belirliyor. DuPont, fabrikalarında PFOA kullanımının, % 97 oranında azaltıldığını bildiriyor. Ancak henüz bu maddeyi topyekün üretim sürecinden çıkarmış değil. Bu konuda herhangi bir söz de vermiyor.

HANGİ KAPLARI KULLANACAKSINIZ?

"Yemek pişirirken, yapışmayan tavaları değil; daha sağlıklı malzemeleri tercih etmek gerekiyor. Özellikle, küçük çocuklarınız varsa, hamileyseniz, genç kızınız, genç oğlunuz, hastanız varsa veya hastalıkları uzak tutmak istiyorsanız. Beslenme uzmanları, en çok cam ve toprak malzemelerin kullanılmasını öneriyorlar. Toprak güveçlerde, ağır ateşte yapılan yemekleri, en sağlıklı yemekler arasında sayıyorlar.

"İkinci sırada ise, dökme demir tava ve tencereler var. Daha sonra kalaylı bakır, çelik ve emaye kaplamalı tencere ve tavaları tercih edebilirsiniz.

"Burada saydıklarımızdan hangisini kullanırsanız kullanın, yemeğinizi pişirdikten sonra, fazla bekletmeden yemeye çalışın. Yemeklerinizi saklamanız gerektiğinde, metal veya plastik kapları değil cam veya boyasız porselen kapları tercih edin."

Çevre kuruluşu EPA'ya göre, PFOA'nın  kanserojen olması muhtemeldir.

Kaynak: Jennifer McKinley, "Chemical Used in Non-Stick Cookware Continues to Prove Its Toxicity", naturalnews.com,(iyibilgi.com,16/02/2008) 

 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat