yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 "Kan İçin Lübnan'a Saldırdık: Hizbullah, Bizi Hezimete Uğrattı"

Winograd, hükümet başkanı Olmert'le görülüyor.

İsrail, iki askeri kaçırıldı diye, büyük bir kibir ve hışımla, 2006 yazında, Lübnan'a; Hizbullah'a saldırmış ve yok etmeyi amaçlamıştı. Arkasından, Hizbullah'ın gerilla savaşı karşısında; müthiş bir hezimete uğramış ve çok sayıda asker kaybına uğramıştı.

Hatta, Lübnan'da tutunamayarak; BM güçlerini yardıma çağırıp; Lübnan'ı alelacele terketmişti. Ancak Hizbullah karşısında, beklenmedik hezimete uğrayan İsrail ordusu, Lübnan halkını, çoluk-çocuk demeden katletmiş ve misket bombaları kullanmıştı. 12 Temmuz ile 14 Ağustos arasındaki savaşta, çoğu sivil, 1200 kadar Lübnanlı öldürülmüştü. İsrail, bugün de Gazze'de, katliam yapmaya devam ediyor.

Ammon Levy, İsrail gazetelerinden Yediot Ahranoth'da, "Savaştaki Başarısızlık Hepimizin Hatası" başlıklı analizinde; bakın neler yazıyor:

"HİZBULLAH YENİLGİSİ DERS OLMALI"

"Komisyon raporunun yayımlanmasının hemen öncesinde, size bir şeyi söylemek istiyorum: Bu rapor, sadece hükümete yönelik değil, aynı zamanda bize ve medyayadır da. Evet, hükümetin başarısızlığı apaçık ortada. Winograd'ın ne diyeceğini bilmemize gerek yok. Dayanılmaz gerçek şu: İsraillilerin büyük bir çoğunluğu bu savaşı istemişti. Bundan dolayı da kamuoyunun tamamı, bu savaşın sorumluluğunu üzerine almalı. Bu, bütün İsraillilere bir ders olmalı. Bu, sadece başarısız bir yönetim sorunu değil. Binlerce deneyimli yönetici, bundan daha büyük bir felakete yol açamazdı. Ortada bir anlayış problemi var, asıl sorun, savaşın arkasında olmak. Bugün de benzeri bir durum ile Gazze'de karşılaşmaktayız. Hizbullah yenilgisinden gereken dersi almayan İsrailliler, Gazze'den de bir felaketle dönecektir.

İsrail'in öldürdüğü Lübnanlı çoçuklar.

"HİZBULLAH'I SONSUZA KADAR YOK EDECEKTİK"

"Bundan bir buçuk yıl önce, Temmuzun 12'sinde, İsrail, gerçek bir sorunla karşılaştı. Hizbullah, bizi kışkırttı, askerlerimizi öldürdü ve ikisini de kaçırdı. Tıpkı bir şartlı refleks gösterir gibi kısa bir toplantının ardından, hükümet hemen savaş kararı aldı. Ne için? Resmi olarak amaçlarının, kaçırılan askerlerin, geri getirilmesi olduğunu söylediler. Gayri resmi amaçlarıysa, Hizbullah'ı "bir seferde sonsuza kadar" ortadan kaldırmaktı.

"Böyle bir operasyonu başlatmadaki mantık ne olabilir? Gerekli istihbarat olmadan, bu lanetli ülkede, o kaçırılan askerleri nasıl bulabilirdik? Araziyi tam bilmeden, bölgeyi, bizden daha iyi bilen Hizbullah savaşçılarına nasıl zarar verebilirdik?

"Tüm ülkeyi temelsiz bir fantaziyle oyalamak ve kan istemekten başka ne yapabilirdik ki? Ve bir halk, kan istediğinde, devletin ona istediğini bolca vereceğini biliyoruz.

"İSRAİL'İN GÜÇ TEZİ ÇÜRÜTÜLMÜŞTÜR"

"Sivil nüfusun, yoğun bombardımana tabi tutuluşu. Bir şehrin altyapısına saldırmak. Ne askerlerin kaçırılmasıyla, ne de Hizbullah ile ilgisi olmayan masum insanların öldürülmesi. O günlerde hakim olan söylem, kavgacı ve merhametsiz bir söylemdi. Nasıl cehenneme dönüştürecektik hepsini, nasıl ağır bir darbe indirecektik. Nasrallah'ın, başını nasıl kesecektik?

"Peki öyleyse, niçin bu savaşı başlattık? Çünkü İsrail'de güç, herhangi bir güvenlik krizini çözmede hala tek çözüm olarak görünüyor. "Güç tezi"nin, Sederot ve Gazze'de sırayla çürütüldüğünü gördük. Ancak güç ve kendine aşırı güven, bizi kör etmeye devam ediyor hala.

"TOPTAN İNTİHARI SEÇTİK"

"İkinci Lübnan Savaşı, kollektif bir intihar operasyonu idi. Hükümet liderlik etti, medya geniş destek sağladı ve halkın kahir ekseriyeti de bu kana talip oldu. Diplomatik bir hareketi denemedik bile. Bir hafta için de olsa, beklemeyi, ölçüp biçmeyi, uluslar arası baskı uygulama yoluna gitmeyi veya gizli diplomatik kanalları denemeyi düşünmedik bile. Tüm bunlara hakkımız yoktu. Silahımızı aldık ve ateş ettik, ancak kendimizi vurduk sonuçta.

"Winograd raporu"nun, yönetim hakkında kararını açıklamadan önce, şunu herkese hatırlatmak isterim ki; tüm bu körlükte, herkesin, bu satırları okuyan sizlerin de dahli var. Umarım ki, bu Winograd komisyonu, bu hezimete sebep olan tüm liderleri, tarihin çöplüğüne fırlatır. Peki ya bizler? Bizler ne öğreneceğiz bu savaştan? Ve ne zaman öğreneceğiz?"

Güncelleme: 02/02/2008
Kaynak: Amnon Levy, "War Failure Our Fault", ynet.co.il, Çev. Ayşe Güldoğan, 29/01/2008

Komisyon Başkanı Winograd: Raporu Açıklıyor

Winograd komisyonun basın açıklaması

İsrail’in, 2006 yılı yazında, Hizbullah karşısında uğradığı hezimeti soruşturmak için kurulan Winograd Komisyonu, kararını açıkladı. Raporu tamamlıyan komisyon başkanı Winograd, basına açıklama yaptı.

Savaş sonrasında yükselen yoğun eleştiriler üzerine, Başbakan Ehud Olmert’in talimatı ile oluşturulan ve yargıç Eliyahu Winograd’ın adıyla anılan komisyon, raporunu açıkladı. Winograd, savaş kararı alınmasının gerekli ve doğru olduğunu belirterek; "başka çare yoktu" dedi.

WİNOGRAD: "CİDDİ HATA VE YANLIŞLIKLAR YAPILDI"

Komisyon raporunda, savaş kararı alınması ve savaşın yürütülmesinde, ciddi hata ve yanlışlıklar yapıldığını söyledi. Beklendiği kadar kötümser bulunmayan raporda; Ortadoğu’nun, en güçlü ordusu olarak nitelendirilen İsrail ordusunun, başarıya ulaşamaması ve Hizbullah’ın roket saldırılarını durduramaması, en ciddi sonuçlardır, dendi. Winograd; savaş kararı alınmasının, gerekli ve doğru olmasına rağmen, kara kuvvetlerinin de gereken başarıyı sağlayamadığını ve ateşkesten sonra da, gereksiz kara hareketi yapıldığını söylüyor.

Winograd; BM kararının ardından, uluslararası gücün Güney Lübnan’a yerleşmesi ve Hizbullah’ın sınırdan uzaklaştırılmasını, komisyon olarak önemli bulduklarını ifade etti.

HİZBULLAH: "İSRAİL HEZİMETE UĞRADI"

Raporun açıklanmasından sonra Hizbullah, Lübnan Savaşı’nda; "İsrail hezimete uğradı" ifadesini kullanarak; raporun bunu doğruladığını bildirdi. Lübnanlı Şii Hizbullah Partisi'nin sözcüsü Hüseyin Rahhal:

"Rapor, Hizbullah’ın uzun zamandır dile getirdiği zaferini kanıtlıyor. İsrail, hedeflerinin gerçekleştirilmesinde tamamen başarısız olmuş ve Hizbullah’a karşı hezimete uğramıştır" dedi.

ntvmsnbc, 31/01/2008

  

 

ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat