yaklaşan saat
kuranda islam, kuran ışığında araştırmalar


 Zamanda Yolculuk Hayali: Gerçek Olabilir mi?

İsviçre'nin Cenevre kentindeki, Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi (CERN), mayıs 2008 de, bugüne kadar yapılmış deneylerin en büyüğünü gerçekleştirecek. 4 milyar dolara mal olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı(LHG) ilk kez denenecek. Bu deneyde, atomaltı parçacıklar, ışık hızına yakın bir hızla çarpıştırılacak.

"BÜYÜK PATLAMA" DENEYİ Mİ?

Büyük Patlama benzeri bir deney gerçekleştirilmeye çalışılacak. Ancak bunun Büyük Patlama olamayacağı açıktır. Bize göre, Büyük Patlama'nın olabilmesi için parçacıkların, ışıktan hızlı hareket etmesi gerekmektedir. Buna ne hapsedildiğimiz ışık hızı sınırı, ne de bunun için gerekli enerji büyüklüğü, imkan vermemektedir.

Ancak Moskova Steklov Matematik Enstitüsü'nden iki matematikçi Irinia Arefava ve Igor Volovich, bu deney sırasında ortaya çıkan yüksek enerjinin, zamanda bir kırılma yaratabileceğini ve atom düzeyinde bile olsa, bir zaman tüneli oluşabileceğini iddia ediyor. İngiliz NewScientist de bu iddiayı, kapağına taşımış bulunuyor.

ZAMANDA YOLCULUK NEDİR?

Geçmişe, zaman yolculuğunun mümkün olabileceği iddiası, Richart Gott'un 1991'de yayınladığı ve Einstein denklemlerinin çözümü ile ilgili makalesine dayanır. İleri sürülen zamanda geçmişe yolculuk, teorik olarak, ya da senaryo olarak mümkün olsa da, içinde yaşadığımız fizik evrende; imkansıza yakın görünüyor.

FİZİKÖTESİ PARÇACIKLAR: TAKYONLAR

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bunu gerçekleşmesi için, ışık hızının dışına çıkmak gerekir. Bu mümkün müdür? Bu konuyla ilgili tasarımlardan biri, takyonlara (tachyons)dayanır. Takyonlar, ışıktan daha hızlı hareket eden hipotetik parçacıklardır.

S. Tanaka, O.M.P. Blaniuk, V.K. Deshpande ve E.C.G.Sudarshan gibi fizikçilerin, 1960'larda yaptığı gibi, bir parçacığın, ışıktan daha hızlı yol aldığı kabul edilebilir. ABD'li fizikçi Gerald Feinberg, böyle bir parçacığa, Yunanca'da hızlı anlamına gelen tachys sözcüğünden esinlenerek; takyon adını vermiştir. Takyonlar, zamanda ileri-geri gidebilirler ve geçmişe, takyon sinyalleri gönderilebilir. Gregory Benford’un, 1980 yılında yayınladığı Uzay-Zaman(Timespace) adlı romanında, bu hipotezi kullanmıştır. Peki bu yaklaşım, ne kadar doğrudur?

Takyonlar, Özel Görelilikle uyumlu hale getirilebilir mi? Genel Görelilik Denklemleri ise, ikilemler oluşturur. Einstein'in "Özel Görelilik Kuramı"na göre, hiçbir atom altı parçacık(proton, nötron, elektron), ışık hızından, yani foton hızından, daha yüksek hızlarda hareket edemezler. Uzayda fotonlar, daima ışık hızı ile hareket ederler.

ANTİPARÇACIKLAR: "ZAMANDA GERİYE GİDER"

Wheeler, evrendeki tüm elektronları, zamanda birçok kez bir ileri, bir geri zig-zag çizen, uzun bir uzay-zaman grafiğine sahip parçacıklar olarak düşünmüştü. Her zig, bir elektrona, her zag da, bir pozitrona benzer. Bu fikrin geçerli olması için, herhangi bir anda, evrendeki elektron ve pozitron sayısının neredeyse eşit olması gerekir. Halbuki, pozitronlardan çok daha fazla elektronun olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, pozitronların, zamanda geriye doğru yol alan elektronlar olabileceği fikri geçerli görünmektedir.

Wheeler'in, antiparçacıkların zamanda geriye giden parçacıklar olduğu tezi benimsenirse; yaşayan canlıların, antileri oluşturularak, zamanda yolculuk yapmak, prensip olarak mümkün olabilir. Varlıklar; elektron, proton ve nötronlardan meydana gelir. Bu atomaltı parçacıkların, antileri elde edilerek; antimadde veya antivarlık da oluşturulabilir.

Anti parçacıklar, zamanda geri gittiklerine göre, prensip olarak, varlıkların, zamanda geri gitmesi tasarlanabilir. Ancak şu da bir gerçek ki; parçacıkla, antisi veya herhangi bir varlıkla, antisi, uzayda aynı konumu paylaştığında, antimadde için gerekli enerji kadar enerjiyi açığa çıkararak; birbirlerini yok ederler. Dolayısıyla bu fantezi, prensip olarak mümkün olsa da, gerçekte imkansıza yakın gözüküyor.

Yaklaşan Saat, 09/02/2008
Kaynak: J.Richard Gott, Einstein Evreninde Zaman Yolculuğu, Çev.Erdem Kamil Yıldırım, Arkadaş Yy, Ankara, 2005.  


ys@yaklasansaat.com

ana sayfa| evren| gezegenler| dünyamiz| dinler| eski kavimler| cin-şeytanlar| haberler| yorum-analiz| seslendirmeler| videolar| site haritası| iletişim| forum| ys kitapları

Bu sitedeki yazı, resim ve dökümanlar, kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.

Yaklaşan Saat'in resmi twitter adresi aşağıdadır. Bu hesabın dışındaki diğer hesaplarla Yaklaşan Saat'in bir ilgisi yoktur: @yaklasansaat